SAFRANBOLU BELEDİYE SERASI FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile faaliyete giren sera, yüksek verimliliği ile göz dolduruyor.

banner108
Safranbolu 03.08.2021, 16:45
847
SAFRANBOLU BELEDİYE SERASI FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR
banner36

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile faaliyete giren sera, yüksek verimliliği ile göz dolduruyor.

2020 yılında kurulan serada çok sayıda çiçeğin yanı sıra, ilçemize özgü maniye domatesinin de ekimi gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Elif Köse; seranın sadece üretmekle kalmadığını, serada üretilen ürünlerin çeşitli kurumlara satılması yoluyla belediye bütçesine katkı da sağladığını ifade etti. 

Serada; 2020 yılında 7 bin 600 kadife çiçeği tohumlandı, fideden 7 bin 150 çiçek üretimi yapıldı ve ilk tohumlamada 14 bin 750 ilk yazlık çiçek üretimi gerçekleşti. Seranın 2 dönümlük alanında ilk etapta 3 ton maniye domatesi, şeker fasülye, empürme fasülye, biber çeşitleri (sivri, dolma biber, kapya, Arnavut, üçburun), sulu sultaniye bamyası ve patlıcan gibi çeşitli sebzelerin üretildiğini belirten Başkan Köse, yazlık sebzelerin belediyenin aşevine gönderilerek; taze sebze, salça ve sos olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ekledi. 

ÇAVUŞ ÜZÜMÜ ÜRETİMİNE BAŞLADIK

Belediye olarak yerli tohumlarla üretimi yapılan sebzelerden tekrar tohum olarak bir tohum bankası oluşturduklarını belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Toplamda 70 bine yakın yazlık çiçek üretimi yaptık. Bölgemizin geçmişten gelen tadı olan çavuş üzümünün de çoğaltımı yaparak, 2 binin üzerinde lavantayı toprakla buluşturduk." diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner11
8
açık
banner17
banner18
banner39
banner74