SAFRANBOLU AVRUPA ŞEREF BAYRAĞI ALDI

Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi tarafından Safranbolu’ya verilen Şeref Bayrağı teslim töreni gerçekleştirildi

banner73
Safranbolu 24.08.2013, 19:13 24.08.2013, 19:13
14
SAFRANBOLU AVRUPA ŞEREF BAYRAĞI ALDI
banner36

Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi tarafından Safranbolu’ya verilen Şeref Bayrağı teslim töreni gerçekleştirildi


 

safranbolu-avrupa-seref-bayragi


Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Avrupa Konseyi Parlamento Meclis Onur Üyesi Edeltraud Gatterer, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Albay Cihan Ulukaya, Karabük İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken, Safranbolu Belediyesi halk oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı.

Açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, “Safranbolu’muz yıldan yıla gelişiyor, büyüyor, yeni ufuklara yelken açıyor, yeni yeni değerler kazanıyor. 2009 yılında Safranbolu’muzun Avrupa Şeref Bayrağını alacağa öngörüsüne ifade etmiş olsaydık bu bir hayal olurdu. 2009 yılında Safranbolu’muzun 250 bin turist rakamlarına ulaşacağını ifade etsek bu bir hayal olurdu. 2009 yılında Safranbolu’muzun ortalama yıllık 30 milyon civarında bütçeyle halka hizmet edeceğini ifade etsek bu bir hayaldi. Bu hayallerimizi gerçekleştirdik, bu hayallerin son noktasına doğru gelmekteyiz. Safranbolu 1 milyon turist hedefini yakalamak için bütün projelerini gerçekleştirmeye hazır durumda. 500 bin konaklama turist rakamını yakalamak için otellerini hazırlamış durumda, son 6 ayda Safranbolu’da iki adet 5 yıldızlı otel inşaatı başladı, bu Safranbolu’ya olan güvenin inancın sonuçları. Ben Safranbolu Belediye Başkanı olarak çok yakında 5 yıllık periyot içerisinde 1 milyon turisti Safranbolu’da ağırlayacağımıza eminim. Avrupa diplomasını almıştık, bugünde Avrupa Şeref Bayrağını aldık, inşallah bundan sonra Avrupa Şeref Plaketi ve büyük ödülünü de kısa sürede yaptığımız faaliyetler, çalışmalar, tanıtımdaki başarılar, yine şehrimizde tertip ettiğimiz ulusal ve uluslararası toplantılar, festival ve diğer etkinliklerle bu ödülleri alacağımızı düşünüyorum” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci de, “Safranbolu’muz bugün çok önemli bir günün yaşıyor. Tarihi kentimiz doğasına, kültürüne sahip çıkan Safranbolu bir önemli ödülü daha alıyor. Safranbolu Avrupa Birliği’ne Türkiye’den daha hızlı gidiyor. İnşallah bu süreç hızlı bir şekilde devam edecek. Avrupa Birliği bu konularda çok hassas, Safranbolu bu ödülü çok kolay almadı. Avrupa Konseyi Şeref Bayrağının alınmasında belediye başkanımız, kaymakamımız olmak üzere Safranbolu esnafının, burada yaşayan insanlarımızın emeği vardır. Şeref Bayrağına sahip oldukları için tebrik ediyorum” diye konuştu.

20130823AW000849_01Karabük Valisi İzzettin Küçük ise, “Avrupa Parlamentosu bir yere ödül veriyorken, muhakkak belirli kriterlere göre verir. Yeni ‘Biz oradan geçtik, güzel bir şehirdi oraya da bir bayrak verelim’ demez. Ben daha önce vakıf olmuştum, 60’tan fazla kriterler var. işin arkasında büyük bir çalışma var, emek var, bir tarih var, siz Safranboluluların ortaya koyduğu asalet var. Bu bayrağın buraya asılmasında en önemli nedenlerden biri sizsiniz. Pek şehre gidiyorsunuz, geziyorsunuz, görüyorsunuz, hepsi bir birinin aynısı, Avrupa bu ödülü verirken, en önemli kriter farklılık, kimlik sahibi olmak. Bu çok önemli bir şey, kimlikli ve kişilikli şehir, ‘Marka şehirler’ diyorlar ya ben o kelimeyi kullanmıyorum, kimlikli kişilikli şehirdir. Ben Avrupa Şeref Bayrağının hayırlı olsun” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamento Meclis Onur Üyesi Edeltraud Gatterer, Avrupa Konseyi adına teşekkür ederek, şunları söyledi;

“1994 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesinde olan Safranbolu kentini Avrupa Şeref Bayrağı ile ödüllendirmek benim için şeref ve onur kaynağıdır. Bir yıl önce iş birliği ve ikili ilişkilerde fark edilen önemli çabaları ve başarılarından dolayı Avrupa Diplomasını almaya hak kazandı. Her yıl Avrupa Konseyi, Avrupa fikrine karşı katkı sağlayan birkaç şehri ödüllendiriyor. Avrupa Konseyi Safranbolu’nun ortak yaptığı çalışmalardan çok etkilendi ve oy birliği ile Safranbolu’yu Şeref Bayrağı ile ödüllendirmeyi uygun gördü. Safranbolu’nun birçok önemli esere sahip olması gibi bu ödülü kazanmanızın bir çok nedeni bulunmaktadır. Avrupa Konseyi için Şeref Bayrağını Safranbolu’ya sunmanın farklı sebepleri vardır. Gençlik, spor ve kültür alanlarında da örnek olarak etkili ve geniş bir çaba gösteriyorsunuz. Bunlar sadece bir kaçı, çünkü bunlarla sosyal hayatın bütün aşamalarında kardeş şehirlerle ilişkileriniz canlanıyor, 13 yıldır düzenlediğiniz Uluslar arası Belgesel Film Festivali uluslar arası boyutta ilerleme sağlıyor. Kardeş şehirlerle beraber Avrupa’ya karşı güçlü izlenim oluşturuluyor. Bu ödül Avrupa’ya tutkuyla bağlı resmi temsilcilerden, kişisel ilişkileri devam eden bireylere kadar hepinizindir. Kardeş şehir halkını da unutmayarak Avrupa Konseyi adına teşekkür etmek istiyorum.”

Konuşmaların ardından Avrupa Konseyi Parlamento Meclis Onur Üyesi Edeltraud Gatterer, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’a Avrupa Şeref Bayrağını takdim etti. Ardından Vali Küçük, Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Kaymakam Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve Avrupa Konseyi Parlamento Meclis Onur Üyesi Edeltraud Gatterer, Avrupa Şeref Bayrağını göndere çekti. Program havai fişek gösterileri ile son buldu.
Yorumlar (0)
2
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74