130 YILLIK TARİHİ KONAKTA YANGIN ÇIKTI

Safranbolu'da tarihi konakta çıkan yangında maddi hasar oluştu, iki kişi yaralandı

banner108
Safranbolu 30.03.2021, 10:48
1894
130 YILLIK TARİHİ KONAKTA YANGIN ÇIKTI
banner36

Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesinde, yaklaşık 130 yıllık tarihi konakta çıkan yangın söndürüldü.  

İzzetpaşa Mahallesi Akseki Sokağı'nda bulunan ve yaklaşık 130 yıllık olduğu belirlenen, Gülşen Çevik'e (55) ait üç katlı tarihi konakta henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. 

Yangını fark eden ve söndürmeye çalışan Çevik, dumandan etkilendi. Evin dışına güçlükle çıkan Çevik, itfaiye ekiplerinden yardım istedi. 

Olay yerine gelen ekipler, yangını büyümeden söndürdü. Bu sırada bir itfaiye erinin üzerine taş parçaları düştü. 

Yaralanan itfaiye eri ve dumandan etkilenen ev sahibi, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından ambulansta tedavi edildi. 

Bu sırada evde bulunan bir kedi, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Vatandaşlar, ıslanan ve üşüyen kediyi kucaklarında elbiseleriyle ısıtmaya çalıştı. 

Evin etrafında önlem alan polis ekipleri, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Yorumlar (1)
Mehmet 9 ay önce
Tarihi evler ve konaklar bakımsızlıktan harap olup gidecek. Ev sahiplerinin çoğunun maddi durumu iyi değil.Koruma altında olan bu evlere mülk sahiplerince iyileştirme çalışmaları yapmaları çok güç,elinden geldiğince tamir edeyim dese ya doğal yapısını bozacak yada bürokrasi işlemleri (izin,proje vb.) altından kalkmayacak. Belediye imar birimi ve Anıtlar kurulu tarafından yapıların durum degerlendirmeleri yapılmalı ve bakım ve tamirat islemleri için gereken maddi destek sağlanmalıdır. Restorasyon şirketleri yada firmaları vatandaşın devletten alacağı kredi ve desteği hesap edip ona göre yüksek fiyat çekiyorlar. Bunun önüne geçmek için makul kabul edilebilir birim fiyatlar belirlenerek ve her türlü kolaylık sağlanarak bu yapılar kaderine terk edilmeden kurtarılmalıdır.
banner11
13
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74