HATİPOĞLU BARAJI OVACIK TARIMINA CAN KATTI

Yapımı Bölgenin Siyaset Büyüğü Mehmet Ali Şahin tarafından takip edilen Ovacık Hatipoğlu Barajı, ilçe tarımını çeşitlendirdi ve zenginleştirdi.

Ovacık 05.08.2021, 16:25 05.08.2021, 16:43
1840
HATİPOĞLU BARAJI OVACIK TARIMINA CAN KATTI
banner131
banner36

Karabük'te sulu tarım alanları Hatipoğlu Barajı'yla genişledi

Temelden yüksekliği 32 metre olan ve 2,5 milyon metreküp biriktirme hacmi bulunan Ovacık Hatipoğlu Barajı, 4 yıldır bölge tarımına katkıda bulunuyor

Dönemin Karabük Milletvekili ve Bölgenin Siyaset Büyüğü Mehmet Ali Şahin’in isteği ve takibi ile yapımı 2017 yılında tamamlanarak su tutmaya başlayan 32,35 metre yüksekliğindeki baraj 2,5 milyon metreküp biriktirme hacimli ve 5 bin dekar sulama şebekesine sahip.

Ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 5 milyon lira katkı sağlanması hedefiyle hizmete alınan Hatipoğlu Barajı, bölgede 1500 dekar alanda sulu tarıma geçilmesini sağladı.

İçine çeşitli balık türleri bırakılan Hatipoğlu Barajı, çevresindeki doğal güzellikleriyle bölgenin önemli bir mesire alanına da dönüştü.

"500 hektarlık bir alan sulanabilecek durumda"

Karabük Valisi Fuat Gürel, AA muhabirine, DSİ'nin bölgede tarımı geliştirme adına önemli yatırımlar yaptığını söyledi.

Hatipoğlu Barajı'nın da bu yatırımların en önemlilerinden biri olduğunu dile getiren Gürel, "Çok büyük bir gölet. 500 hektarlık bir alan sulanabilecek bir durumda. Alt yapısı hazırlandı, sulama hatları çekildi. Geçen yıl yüzde 20'lerde olan sulu tarım oranı bu yıl yüzde 30'lara ulaştı. Bu her geçen yıl ileriye doğru taşınacak." diye konuştu.

Baraj sayesinde yapılan sulu tarım alanlarından bahseden Gürel, şöyle devam etti:

"Yem bitkileri, mısır, yonca, fasulye, çeltik ve sarımsak gibi ürünler yetiştirilmeye başlandı. Bölgemizdeki tarımın gelişmesi adına çok önemli yatırım olduğunu düşünüyorum. Çok değişik ürünlerin, özelikle sebze çeşitlerinin yetiştirilebileceğini söyleyebilirim. Vatandaşımızın ekonomisinin gelişmesi adında da iyi bir yatırım. Bölgemiz her geçen gün tarıma daha çok yönelmekte. Özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımız şehirlerden geri döndü ve bir kısmı tarımla uğraşmaya başladı. Hatipoğlu Barajı da bunu tetikleyen nedenlerden biri."

Vali Gürel, barajının doluluk oranının da yüzde 100'e ulaştığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (2)
Bölge halkı adına 1 yıl önce
Değerli Başkanım sizden Allah razı olsun sayenizde Başta Kışla Köyü Koltuk Doğanlar Hatipoğlu ve yakın çevre köyler sulu tarıma geçti üretimi büyüttü sulu tarıma dayalı ekipman aldı büyük Bir çaba örneği gösteriyor lakin Karabük valisi özel idaresi sekreteri ve bazı il müdürü leri geçen aylarda Kışla köyü ziyaretinde Köylü ve yöre halkının istememesine rağmen Bu bölgeye ısrarla taş kırma ocağı kurulması yönünde bir baskı kurması yöre halkı tarafından şiddetle kınandı böyle bir emrivaki veya çeşitli yaptırımlarla yapılacak bir taş ocağı tesisi veya ocağı bu yöreyi tarımı heleki sulu tarımı bunca köylünün emeğini bitirip yapılan suluma göletin in de anlamı kalmaz önce tarım müdürlüğü buna dur demeliydi o toplantıda bu işler Yok yolunuz yapılmaz yok hizmet gelmez yok köylüyü muhtarlarları tehdit le hizmet verilmez böyle idareci makam mevki sahibi olunmaz aklın yolu birdir o
makam ve mevki lerde oturmak vatandaşa köylüye millet içindir yoksa köylünün tarımını hayvancılığını temiz havasini huzurunu başka yer yokmuş gibi sulu tarım bölgesinin ortasına kurmak ne akla ne hizmet anlayışına ne vatandaşın tedirgin olmasına sığar hizmet etmek istiyorsa özel idare veya yetkili ler bu bölgede gerçekten içme suyu sıkıntısı hat safhada Kışla köyünde ve çevresinde içecek su yokken milleti tarım alanları ni hayvan otlak larini tertemiz mis gibi orman güzellerini havasını arıcılığı sulu tarımdan çıkacak mahsulü toza gürültü ye mahkum etmenin alemi yok bu yöreye Daha İyi nasıl hizmet edebilir imin arkasına düşüp içme suyu vb. işlerin yapılması için gayret gösterilmesi kanaatindeyim size tekrar tekrar teşekkür ederim bu bölgeye böyle Bir hizmet kazandırdığı iz için sayın Başkanım İyi hizmet edenler İyi anılır arkasından İyi yâd edilir Allah razı olsun denir köylüye hizmet edebilen ler var olsun Çünkü köylü milletin efendisi dir. üretip yetiştiren olmazsa yarın ne taştan ne yoldan fayda gelir saygılarımla..
ovacıklı 1 yıl önce
Sayın Başkanımız Mehmet Ali ŞAHİN Beyden Allah razı olsun su sıkıntısının yaşandığı bu dönemde büyük hizmet bu yatırımı çok iyi değerlendirmemiz lazım.
banner12
29
parçalı az bulutlu
banner125
banner18
banner74