Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

ÖĞRENCİ YURTLARINA AYAR GELİYOR

ÖĞRENCİ YURTLARINA AYAR GELİYOR
Bu haber 25 Mayıs 2016 - 16:02 'de eklendi. 33 kez görüntülendi.

ARTIK ÖĞRENCİ BARINDIRAN PANSİYON VE APART GİBİ  KURUMLARA İŞ YERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI VERİLMEYECEK, VERİLEN RUHSATLAR İPTAL EDİLME YOLUNA GİDİLECEK

ayar

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) izin almadan ya da mevzuata aykırı şekilde ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen, öğrenci apartı, öğrenci pansiyonu adlarıyla açılan hatta zaman zaman bu tür faaliyetlerde olup ‘YURT’ ismi kullanan kurumlara yönelik denetimlerin tamamlanma aşamasına gelindi.

Milli Eğitim Bakanlığının, Bakan Nabi Avcı döneminde tüm illere genelge göndererek başlattığı çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceği açıklandı.

MEB Genelgesinde, her ne ad altında olursa olsun eğitim ve öğretim amacıyla yürütülen dershane, pansiyon vs. gibi tüm faaliyetlerin izinsiz yapıldığının tespiti halinde, bu kurumların valiliklerce kapatılacağı ifade edildi.

Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri Hakkındaki Kanun’a göre, yemekli veya yemeksiz özel öğrenci yurdu ve buna benzer kurumların açılması ve işletilmesinin de MEB’in iznine bağlı olduğu belirtilen genelgede, Bakanlığın denetleme hakkının bulunduğu ifade edilerek, yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama ruhsatı aldığı halde, sadece öğrenci barındıran ve öğrenci yurdu gibi çalıştırılan yerler ile öğrenci evi, öğrenci pansiyonu, öğrenci apart adlarıyla faaliyet sürdüren yerlerin de Valiliklerce kapatılacağı bildirildi.

Her türlü eğitim ve öğretim faaliyeti ile öğrencilerin yurt hizmetlerinin, MEB’in izni ve denetiminde olduğu bildirilen genelgede “Ancak bazı iş yerlerinin gerekli izinleri almadığı veya aldığı izin ve ruhsatın çalışma konusu dışında faaliyet yürüttüğüne ilişkin bilgiler, Bakanlığımıza ulaşmaktadır. Anayasanın, kanunların ve bunlara dayalı çıkarılan diğer mevzuat hükümlerinin, sağlıklı işletilmesi, devletin düzenleme ve denetim yetkisinin yerinde ve etkili kullanılarak sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamak yine devletin öncelikli görevlerindendir” ifadesine yer verildi.

Artık, Ruhsat Verilirken Milli Eğitim Müdürlüklerine Sorulacak

Bu çerçevelerde yapılan düzenlemeyle İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri kapsamında, il özel idareler, büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından, iş yeri açma ve çalışma ruhsatları verilirken, tereddüt halinde milli eğitim müdürlüklerinden, faaliyetin Milli Eğitim Temel Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği kapsamında olup olmadığı sorulacak.

Milli eğitim müdürlüklerince, etüt merkezi, eğitim koçluğu, koçluk merkezi, eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, ödev evi, test evi, eğitim rehberliği, öğrenci apartı, öğrenci pansiyonu veya hangi ad altında olursa olsun, söz konusu faaliyetlerin bahsi geçen mevzuat kapsamında olduğunun belirtilmesi veya tespiti halinde, ilgili yerlere işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeyecek, verilen ruhsatlar iptal edilecek ve bu yerlerin söz konusu faaliyetleri yürütmesine izin verilmeyecek.

Ruhsata aykırı Öğrenci Barındıran Kurumlar Kapatılacak

Yetkili idareler ile milli eğitim müdürlüklerince, ruhsat verilen iş yerlerinde, ruhsata aykırı eğitim veya öğrenci barınma faaliyetlerinin yürütüldüğünün tespiti halinde, ivedilikle yasal işlem yapılacak, gerektiğinde bu yerler kapatılacak, ruhsatları iptal edilecek.

Diğer bakanlıkların elemanlarınca işyerlerinde yapılan denetimlerde, iş yerlerinin ilgili Milli Eğitim Temel Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği kapsamına giren faaliyetleri sürdürdüğü tespit edildiğinde veya kanaati oluştuğunda, valiliklere ve yetkili idarelere bilgi verecek. Belediye zabıtaları ve kolluk güçlerince işyerlerinin, açma ve çalışma ruhsatının olup olmadığı kontrol edilecek ve ilgili makamlara durum iletilecek.

Genelgeler Sonrası Son Durum Ne?

Genelge sonrası Karabük Valiliğince, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için milli eğitim müdürlüğü, ilgili belediye başkanlığı, defterdarlık, Sağlık ve Halk sağlığı il müdürlüğü, il özel idaresi, emniyet müdürlüğü yetkililerinin yer aldığı izleme ve koordinasyon komisyonları kurulmuş bu komisyon altında çalışma yapan alt komisyonda faaliyetlerini tamamlamıştı.

Karabük merkez de 82 Pansiyon ve apartlar  kurulan komisyonca tek tek gezilerek öncelikle YURT ibaresini kullanamayacakları belirtilmiş, sonra Öğrenci alamayacaklarını sözleşme yapamayacaklarını belirterek konuyu karşılıklı imza altına almışlardı.

Milli eğitim müdürlüğü Karabük’te düzenli bir çalışma başlatırken v sonuca doğru ulaşırken Safranbolu’da böylesi bir çalışmanın başlayıp başlamadığı da soru işareti olarak kalırken, Karabük Valiliği önümüzde ki günlerde  Bakan genelgesine göre gereken işlemleri başlatarak bu tür merdiven altı pansiyon ve apartlar kapatmaya başlayacağı belirtiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
8 ADET YORUM YAPILDI
Yusuf26 Mayıs 2016 / 00:00 Cevapla

Karabükte adı geçen öğrenci pansiyonlarında 20.000 tanamen gerçek dışı.tespit edilen 82 adet pansiyonda toplam 4000-4500 öğrenci bulunmaktadır.

Yusuf25 Mayıs 2016 / 23:54 Cevapla

Ayrınca suan meb baglı yurtların kapasitesi 8500 kyk 16500 toplam 25000 resmi yatak kapasitesidir.karabükün kendi öğrencilerini ve uzaktan eğitim öğr düştükten sonra kalan öğrenci sayısı 30.000-32000 arası olarak bilinmekte ünv çevresindeki dairelerle birlikte öğrenci yatak sayısı yeterlidir.öğrenciler dışarda kalacak veya fiyatlara olur gibi söylentiler tamamen gerçek dışı.bunlar zaten resmi kurumlar tarafından etüd edilmiş ki kayıt dışı olan vergi vermeyen ruhsatsız hukuka uygun olmayan bu yerlerin kapatılması gündeme gelmiş bulunmakta.

Yusuf25 Mayıs 2016 / 23:44 Cevapla

Milli eğitime bağlı olmak demek devlet güvencesi almak demektir arkadaşlar.şuan meb bağlı yurtlar yatak sayısına ve hizmetine göre 500 ile max 7500 fiyat aralığında ve bu yurtlar her sene haziran ayında bir sonraki senenin fiyatlarını milli eğitim müd.bildirmek zorundadır ve fiyatlarına zam oranıda devlet tarafından belirlidir tefe tüfe artı %10 dur bunu asla gecemezler.yani pansiyonlar kapandığı zaman kafasına göre fiyat veremezler söylenen gibi yurt fiyatlarına fahiş zamlar yapmazlar herşey yönetmeliğe uygun olmak zorundadır.meb özel öğrenci yurtlar yönetmeliğinde herşey yazılıdır.

İsmail25 Mayıs 2016 / 16:55 Cevapla

Sonunda ilk sene o kadar iğrenç bir pansiyonda kaldım ki sahibi olan şahıs pansiyonu rahat bir şekilde yurt olarak bana tanıttı. Pansiyona yazılırken bana senet imzalattı. 1 hafta kaldıktan sonra vaat edilen buzdolabı söküldü ve kaldırıldı. 2. hafta vaat ettiği çay kaldırıldı. 3 hafta yemekler o kadar kötü çıkmaya başladı ki o kadar kötü adi malzemelerden yapıyordiki her yerimde intihaplı yaralar çıkmaya başladı. Kışın kendi evimde bile 60 derecenin altına inmeyen kombiyi 43 – 45 derecelerde yaktı. Gece tüm pansiyonda kalanlar bende dahil donuyorduk. SAbah kahvaltısında yarım domates kibrit kutusu kadar peynir 4 tane zeytin kutuda tereyag yine kutuda bal dışındaa hiçbirşey vermiyolardı. Aç olduğumu doymadığımı söylediğimde aldığım cevap ben onla bir gün tok duruyom. Terbiyesizlik yapma oluyodu. Akşamları kokmuş köfte vs çıkıyordu. Odalar yönetmeligin çok dışında bir kişinin bile zor kalacağı durumdaydı. Tuvaletler ve banyolar pislik içindeydi. Odalarımız 2 haftada bir anca temizleniyordu.Yurt diye tanıtılan yere işçi getiriyordu. İşçiler sürekli bira içip öğrencilere dikleniyolardı. Çıkmak istedigimizde kapı gibi senediniz var veririm avukata hepsini alırım siz bilirsiniz abisinin diye cevap alıyoduk. Ben paramı helal etmiyorum. Çoluğu çocugundan değil ondan çıksın hakkım. Ben Karabükte en zor şartlarla yüksek ücretle kalmış biri olarak her önüne gelene ruhsat verilmesin yurt dedigin meb baglı olur meb dışındaki yerlere itibar etmeyin arkadaşlar yada kalan kişilerin memnun olduğu gerçekten iyi iş yapan bu sektörde helal para kazanan pansiyonları araştırın… Ha bu arada pansiyon yetkililerinden bazıları biz olmasak 1+1 ler 1500 tl olur vs diyo kapatın o zaman siz apartta çevirin 1500 tl ye verin kalan oluyo mu denemiş olursunuz

  iyilik yaranmaz25 Mayıs 2016 / 18:04 Cevapla

  iyi hoş söylemişsinde köpek bağlasan köpeğin bile durmayacağı yerlere ucuz diye giden sizlersiniz.Tüm öğrenci alan yerler meb’e bağlansa aylık 800-1000 tlnin aşağısında yer bulamazsınız.Ama sizin memlekette 200 liraya 3 öğün yer kesin vardır değilmi!? öğrenci barındıran pansiyonlarda şu an en az 20 bin öğrenci kalmakta bunların hepsi dışarıda kalsa devlet hepsine yurt temin edemeyeceği için ev tutmak zorunda kalacaklar ev kiralarıda 1500 tlden aşağı olmayacaktır.Arkadaş hakkımı helal etmiyorum demiş, bu arkadaşa soruyorum sen ucuz diye gittiğinde o paralara bu adam bize kahvaltı – yemek – internet-banyo-çamaşır yıkama-ütü – konaklama vs nasıl verecek bu fiyata diye hiç düşündünmü!? düşünmedin ! Düşünseydin , düşünebilseydin zaten anlardın hizmet alamayacağını…Sen değil ama ben günde 15 tlye bizden tüm bu hizmetleri alıpta nankörlük edenlere hakkımı helal etmiyorum. İnşAllah tüm pansiyonlr , apartlar kapanır, kapanırda görürsünüz gününüzü….

   Ozcan31 Mayıs 2016 / 10:11 Cevapla

   Bizde universite okuduk karabuklu olarak karabuk esnafi ev sahibi yurtcusu kadar ahlaksizini ogrenciyi yolunacak kaz gibi gorenini gormedim yazdiklari cevaba bak edepsizliginiz burdan da belli oluyor kendi cocugunuz olsa yurta etmediginz kufuru birakmazsiniz yaziklar olsun insafli

  yorumcu25 Mayıs 2016 / 21:53 Cevapla

  4 zeytin senin gbi nankörlere çok bile vermişler

   mehmet26 Mayıs 2016 / 11:09 Cevapla

   Bir karabüklü olarak, mağdur olan öğrenci kardeşimize verdiğiniz cevaptan dolayı utandım. Beter olun batın pansiyon işletmecileri. Öğrenci yolunacak kaz değildir. Siz gibi aç gözlüler yüzünden karabüklüyüz demekten utanır olduk.


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.