Singapurlu hammadde tedarikçisi Noble aleyhine tahkim başvurusunda bulunan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları AŞ.(KARDEMİR) uzlaşma bedeli olarak 13 milyon 900 bin dolar almaya hak kazandı.

KARDEMİR, 5 Eylül 2017 yılında hammadde tedarikçisi Noble Resources International PTE. LTD. aleyhine 33.6 milyon dolar tutarında tahkim başvurusunda bulunmuştu. Tahkim kuralları bünyesinde iki firmanın anlaşmaya varıldığı Kamuyu Aydınlatma Platformu bildirildi. Yapılan anlaşmaya göre Noble tarafından KARDEMİR’e tahkime konu uyuşmazlığına ilişkin nihai uzlaşma bedeli olarak 13 milyon 900 bin dolar ödeme yapması kararlaştırıldı.

Ödemenin 14 ay taksitle yapılacağının ifade edildiği açıklamada, "Bu çerçevede belirlenen uzlaşma bedelinin ilk taksiti olan 1 milyon dolar tutarındaki ödeme bugün Noble tarafından gerçekleştirilmiştir” denildi.

KARDEMİR İLE NOBLE ARASINDA NE OLMUŞTU?

Kardemir ile Noble şirketi arasında 2017 yılında yıllık bazda ve aylık periyodlar halinde sevk edilmek üzere kömür alım anlaşması yapılmıştı. Ancak kömür fiyatlarında meydana gelen artış nedeniyle Noble firması periyodik sevkiyatlarını zamanında yapmamıştı ve hammaddeleri  anlaşmaya uygun şekilde sevk etmemişti. 
KARDEMİR, anlaşmanın şartlarının yerine getirilmemesi üzerine firma yetkilileri ile yaptığı tüm iyi niyetli görüşmelerden de sonuç alamamıştı. 
Tüm bu olumsuz sonuçlar neticesinde KARDEMİR, 05.09.2017 tarihinde Hong Kong International Arbitration Center’a Noble Resources International PTE LTD aleyhine 33.601.500 USD meblağlı  tahkim başvurusunda bulunmuştu.