Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

MİLLETVEKİLİ GÜNEŞ, TBMM GENEL KURULUNDA KARABÜK’Ü KONUŞTU

MİLLETVEKİLİ GÜNEŞ, TBMM GENEL KURULUNDA KARABÜK’Ü KONUŞTU
Bu haber 13 Haziran 2019 - 16:41 'de eklendi. 31 kez görüntülendi.

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Karabük’ün il oluşunun 25. yılı nedeniyle TBMM Genel Kurulunda gündem dışı bir konuşma yaptı.

Milletvekili Güneş, yaptığı konuşmada Karabük’ü anlattı ve ağırlıklı olarak Filyos Liman Projesine değindi.

Güneş’in konuşma metni şöyle;

“3 Nisan 1937 yılında Demirçelik Fabrikaları’nın temeli atıldığında Safranbolu’ya bağlı, 13 haneli bir köyden ibaret olan Karabük, Demirçelik Fabrikaları’nın gelişmesi, büyümesi ve ülke ekonomisine katkısının yükselmesiyle birlikte il olma yolunda hızlı bir ilerleme kaydetmiştir. 6 Haziran 1995 tarihinde 13 Haneli bir köyden bugün 250 bin nüfusa ulaşan Karabük; Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Ovacık ve Eflani ilçelerini bünyesine alarak ülkemizin 78. ili olmuştur.

Karabük, ülkemizde, şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu nadir şehirlerden birisidir.

İlk Türk Demiri 10 Eylül 1939’da Demirçelik Fabrikalarında Fatma isimli yüksek fırında üretilmiştir. Demirçelik Fabrikaları uzun yıllar boyunca ülkemizdeki endüstriyel atılımlara öncülük etmiş, Türk sanayisinin öncüsü ve okulu olmuştur. Öyle ki, adını tarih kitaplarına “Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak yazdırmış, ülkemizin sanayisine, yurdun dört bir yanına unutulmaz eserler kazandırmıştır.

Karabük ilimiz, her bölgeden insanımızın bir arada yaşama tecrübesinin en güzel şekilde sergilendiği bir şehirdir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen farklı kültürdeki insanlar, Karabük’e has, ortak bir yaşam kültürü meydana getirerek bir arada yaşama insicamı oluşturmuşlardır. Ülkemizin her bölgesinde Karabük’ün ve Karabüklü ağır sanayi işçisinin alın teri ve emeği vardır. Kısacası Türkiye’nin harcında Karabük’ün demiri ve çeliği bulunmaktadır.

Karabük dendiğinde her ne kadar akla ilk gelen demir çelik olsa da bugün Karabük, tarihî ve kültürel değerleri, eğitim alanındaki başarıları ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle ülkemizin önemli köşelerinden birisidir.

Dünya Miras Kenti Safranbolu geleneği temsil etmektedir. Her yıl ağırladığı milyonun üzerindeki misafiriyle önemli bir turizm merkezi durumundadır. 2007 yılında kurulan Karabük Üniversitemiz şehrimize ayrı bir nitelik kazandırmış, üretim şehrinin yanına 50 bini aşan öğrencisiyle ülkemizin tercih edilir üniversiteleri arasında yer almıştır.

Yine doğal güzellikleriyle ve ormanlarıyla ülkemizin doğa turizminin ve orman endüstri ürünlerinin can damarı olan Yenice ilçemiz her geçen gün katma değerini yükseltmekte ve gelişimini sürdürmektedir.

Karabük, Keltepe Kayak Merkezi, kültür yolu projesi ve doğa güzellikleriyle ülkemizin turizm hamlesine bundan sonra daha fazla katkı sağlayacaktır.

Karabüklü hemşerilerimizin kurduğu sivil toplum kuruluşları, hemşerilerimiz arasında birlik ve beraberliği sağlamanın yanı sıra dayanışma kültürüne de katkı vermektedir.

Değerli milletvekilleri, ülkemiz ve bölgemiz için çok önemli bir proje olan Filyos Limanı’na değinmek isterim.

Bu proje her ne kadar Zonguldak, Bartın ve Karabük’ü doğrudan ilgilendiriyor olsa da Filyos Limanı, Anadolu’nun kuzeyden dış dünyaya açılan önemli bir çıkış kapısıdır.
2020 yılında tamamlandığında 25 milyon ton kapasiteye sahip olacak Filyos Limanı, ülkemizin üç büyük limanından birisi haline gelecektir.

2016 yılı sonunda temelleri atılan Filyos Limanı’nın tamamlanması, sadece Karabük’ü değil tüm bölgeyi denize ulaştıracaktır. Bu sayede bölge sanayicimizin ihracat potansiyeli daha da artacaktır. 

Bu sebeple Karabük halkı olarak, Filyos Liman Projesi’nden beklentimiz büyüktür. Karabük’ün yıllara sari ticari ve sanayi kültürüyle Filyos Liman Projesi’ne verebileceği katkı, oluşacak kurullarda yer alma beklentisi en büyük arzumuzdur.  

Sayın Milletvekilleri, sözlerime son verirken Karabük’ün kuruluşunda 1937 yılında ilk harcın konmasındaki Kurucu İradeyi, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum.

90’lı ve 2000’li yılların başında içine düştüğü finansal sıkıntılar nedeniyle 2. Kez kapanmanın eşiğine gelen Kardemir özellikle 2002 yılından sonra AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesi ve siyasi istikrarın görünmesi bu zorlu sürecin atlatılması için fırsat olmuş yeniden atılıma geçmiş ve üretim kapasitelerini artırarak teknolojisini yenilemiştir. O dönemde Başbakanımız olan Sayın Cumhurbaşkanımız ve bölge milletvekillerimize Karabük halkı adına ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bir kürek harçla hayat bulan bu müessese bugün ülkemiz için gurur kaynağıdır.

Ayrıca 1995 yılında Karabük’ün il olmasında katkı sunan o günkü siyasi iradeye,

Bugüne kadar Karabük’te görev yapan tüm mülki ve idari kademede görev yapan, idarecilerimize ve yöneticilerimize,

Ve her şeyden önemlisi tüm zor dönemlerde hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Karabük halkına buradan şükranlarımı arz ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
4 ADET YORUM YAPILDI
Hasan15 Haziran 2019 / 10:20 Cevapla

Hastane yıkanlar konuştu sonunda kos koca şehirde çoçuk hastanesi yok, kadın doğum hastanesi yok, ama sgk ya 3kere bina yapan bunlar sgk yapacağına hastane yapsan o canim koca binalarında milletin bir yarasına çare olsun istasyonda 7 katlı katlı binası var sgk orada dursaydı, il salik müdürlüğü yerinde dursaydi, da iki hastane olurdu.

Delm13 Haziran 2019 / 18:34 Cevapla

KARDEMİR Karabük için çok önemli. Önemi o kadar büyük ki kaç kişi ekmek yiyor. Ama bunu rant haline getiren partiler var. Onları nereye havale edeceğimi bilemiyorum. İnsanı insana kırdıran kin ve nefret besleten. Büyüklük değil de küçükler gibi Kaba davranışları onaylayan karakterli kişilikler ile aynı ortamda yaşamak. Çök üzücü!!!! KARDEMİR i daha da büyütüp devlete bağlı olarak istihdam sağlayacak hale getirebilirsiniz. Yıllardır bakıyorum da 10 senedir 2000 personel alındı. Ama çıkarılan emekli olan İNSANLAR daha fazla orantı yok????

Mehmet bos13 Haziran 2019 / 18:23 Cevapla

1 senedir sonunda konuşmak aklına gelmiş

Ali cantez13 Haziran 2019 / 17:36 Cevapla

Karabukte 3 hastanenin kapatilip tek hastaneye halkın mahkum edildigindende bahsetseydi keşke…


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.