YUNUS DEĞİRMENCİ MİLYONLARI KAYIT DIŞI TRANSFER ETMİŞ

Özçelik İş Sendikası Eski Genel Sekreteri, Genel Başkan Değirmenci'nin sendikanın parasını başka hesaplar üzerinden üçüncü kişilere transfer ettiğini açıkladı.

Manşet 23.03.2022, 11:00 23.03.2022, 11:23
2857
YUNUS DEĞİRMENCİ MİLYONLARI KAYIT DIŞI TRANSFER ETMİŞ
banner36

Özçelik İş Sendikası’nda 2019, 2022 yılları arasında Genel sekreterlik yapan Hicret Bozoklu, Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun’un sendikanın kasasından kayıt dışı bir şekilde, bir başkalarının hesaplarına bol sıfırlı paraların gönderildiğini açıkladı.

Bozoklu, Özçelik İş Sendikası Genel Merkezinde muhasebe departmanında çalışan bir personelin banka hesabının üzerinden bazı gazetecilere ve üçüncü şahıslara milyonlarca lira para aktarıldığını iddia etti.

Aktarılan bu paraların karşılığında da alakası olmayan başka yerlerden alınan faturalar ile çıkışının yapıldığı bilgilerini açıklayan Hicret Bozoklu, “Yönetim Kurulu toplantısında bunları söyleyip, ‘başınıza iş alırsınız’ dediğim için, Genel Başkan Yunus Değirmenci beni sendikadan gönderdi.” İfadelerini kullandı.

Hicret Bozoklu’nun iddiaları ile ilgili Cumhuriyet Savcılığının bir soruşturma yapması beklenirken, sendika kasasından bol sıfırlı paraların ise örtülü bir şekilde başka hesaplara havale edilmesi ile ilgili açıklamalar kamuoyunda çok tartışılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında uzun yıllar Sendikalardan Sorumlu Daire Başkanlığı yapan ve çalışma, iş uzmanı olan Hicret Bozoklu, şok iddiaları ile ilgili Karabük Net Haber’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

MUHASEBE ÇALIŞANIN ÜZERİNDEN SENDİKANIN PARALARI BAŞKALARININ HESAPLARINA TRANSFER EDİLMİŞ

“Muhasebede çalışan bir personel üzerinden, personelin özel hesabından birtakım gazetecilere ve 3’üncü şahıslara paralar aktarıldığı, havaleler yapıldığı ile ilgili duyumlar geliyordu. Hatta İskenderun’da bir gazeteci de makbuz sallayarak, bana da göndermişsiniz parayı, niye gönderdiniz gibi bir programda yapmıştı. O programdan sonra ilk yönetim kurulu toplantısında ben konuyu açarak, devletten de aldığım bir takım bilgi ve tecrübelerle böyle bir şey yapıyorlarsa bu usulün yanlış olduğu, muhasebe tutma şekli yönünden de sıkıntılı olacağı, kendileri ve kurumada sıkıntı çıkartabileceğini, yapıyorlarsa bundan vazgeçmeleri gerektiğini şöyle bir örnekle anlattım; sizin bu personellerinize son bir yılda verdiğiniz maaş belli. Yarın bu farklı yerlere gider, örneğin, ‘Sen bu sendikadan 60 bin lira yıllık maaş almışsın ama son bir yıl boyunca bol sıfırlı şu kadar havale yapmışsın, senin kazancın yaptığın havaleleri karşılamıyor, yaptığın bu havaleler ne parası, nerden aldın, gönderdiğin şahıslarla ne tür bir ilişkin var ne karşılığında gönderdin.’ Diye sorulursa, o arkadaş doğruyu söylemek zorunda kalır, siz de sıkıntıya girersiniz.  O sizin şahsınızı ilgilendirir ama bu kurumu temsil ediyorsunuz, kurumu da sıkıntıya sokar diye bir konuşma yaptım.

GENEL SEKRETER PARA TRANSFERLERİNE DİKKAT ÇEKİNCE GÖNDERİLMİŞ

Geçiştirdiler, özellikle mali sekreter Bayram Bey konuşmayı geçiştirdi ve yönetim kurulu toplantısı bittikten sonra Genel Başkan beni tekrar odasına çağırdı. Böyle bir konuşma yapmamın yanlış olduğunu, benim kendisine bağlı olduğumu, diğer yönetim kurulu üyelerinin yanında onlara sanki yol gösterir, akıl verirmiş gibi böyle bir konuşma yapmamın yanlış olduğunu, benim yetkimi ve sorumluluğumu aştığımı söyleyerek, bana o günde aba altından sopa gösterdi. Yani böyle davranırsan, yolumuzu ayırırız demek istemişti aslında. Ayrılma nedenlerimizden biride bu. Yani bu tür duyumlar var, söylentiler var aslında elde belgede var ama duyumlar tabi belgenin çok dışında, uzun süredir bu yöntemin kullanıldığı ve büyük rakamlara ulaştığı yönünde.

ÇIKIŞ YAPILAN PARALARIN YERİNE BAŞKA FATURALAR ALINMIŞ

Bu işler yapılırken Recep Başkan ile Ferhan Başkanın bilgisi olduğunu sanmıyorum. Çünkü bir çalışma şekli var sendikanın. Genel Başkan ile Genel Mali Sekreter muhasebe tarafıyla ilgileniyorlar ve onlar harcama gelir, giderini tutuyor, harcama kalemlerini sonunda getirip yönetime imzalatıyorlar. Ama aldığım duyumlara göre bu sistem şöyle çalışıyor. Kime havale yapacaklarsa muhasebe elemanına parayı veriyorlar, o kendi hesabından kendi gönderiyormuş gibi 3’üncü şahıslara parayı ulaştırıyor. Sendikadan bu paranın çıkışında da onun karşılığında başka yerlerden, başka kanallardan edindikleri harcama faturasını, belgesini yine o faturayla kapatıyorlar. O para sendikadan, o şahıslara değil de muhasebe çalışanının şahsi hesabından gidiyor. Yani bu para sendikadan gidiyorsa şayet o açık başka bir belgeyle kapatılıyor.

Benim bu söylediklerimin hepsi aslında daha önceden kamuoyunda duyulmuş ve tartışılmış şeyler. Bununla ilgilide sosyal medyada bazı şeyler çıktı. Yunus Bey’in çevresinde olan bazı şahısların piyasadan fiş ve fatura topladıkları bu tür masrafların onlarla kapatıldığı yönünde söylemler var.”

Yorumlar (2)
Karabüklü 2 ay önce
YOK BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ!!!! NE SİZİN NE DE SENDİKA , SPOR KULÜBÜ, MESLEK ODASI, DERNEK, VAKIF YÖNETİMLERİNİN !!!
Davamız Hak!!! 2 ay önce
Yunus degirmenci beter ol inşAllah!!!tüyü bitmemiş yetimin hakkını nasıl babanın parası gibi dağıttın nasıl savurdun şeytan !! Allah'a ne cevap vereceksin ölemeyeceksin yanındaki bayram denen de seninle cehennemi boylayacak kaç çocuğun hakkına girdiniz karaktersizler "doğruları söylemeyen dilsiz şeytandır" doğru yolda gidenin Allah yüzüne baksın!! bu karaktersiz yunusa destek olanlar şeytanın maşaları olarak kalacak hafizamda.adımlarınızı doğru atın sayın bölge başkanları hepinize beddua ediyorum bı işi bari dogru yapın insansanız eğer!!! İki senedir gördüm insanlığınızi içim sogumuyor yunus ve bayram parayla alamayacağınız dertlere gark olun inşAllah!!!
banner11
banner12
27
açık
banner125
banner18
banner74