YEREL GAZETELERE CEZA YAĞDI

Basın İlan Kurumu Karabük ve Safranbolu'da günlük yayın yapan 10 yerel gazeteden 4'üne ceza yağdırdı. Yerel Gazetelerin yayın şartları daha da zorlaştırıldı.

banner73
Manşet 29.03.2021, 15:52 29.03.2021, 16:05
2280
YEREL GAZETELERE CEZA YAĞDI
banner36

Karabük ve Safranbolu’da günlük yayın yapan ve resmi ilan alma hakkına sahip yerel gazetelere Basın İlan Kurumu ceza yağdırdı.

Karabük’te 7, Safranbolu’da ise 3 adet bulunan günlük yerel gazetelerden, Karabük’te 3, Safranbolu’da ise 1 yerel gazeteye basın iş kolu şartlarına uymayan personel çalıştırdıkları gerekçesi ile Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü bir süre resmi ilan alma yasağı ve para cezası verdi.

YEREL GAZETELER ZOR AYAKTA DURUYOR

Gelirlerinin %90’ını oluşturan ve sadece resmi ilan ücretleri ile ayakta duran yerel gazetelere kısa adı BİK olan Basın İlan Kurumu ağır şartlar getirmeye başladı.

En az 5 personel çalıştırma şartı bulunan yerel gazetelere şimdi, bu çalışanların ya en az 2 yıl 2642 kodu ile bilinen Basın İş Kolundan sigortalı çalışmış olma şartı, ya da 4 yıllık iletişim fakültesi mezunu olma şartı olma zorunluluğu getirdi.

Karabük merkez ve Safranbolu’da gazete başı aylık ortalama 7-8 Bin TL resmi ilan yayınlayan yerel gazeteler, resmi ilan gelirleri personel maaşı ve sigorta primlerini karşılamadığı, kağıt ve baskı maliyetlerinin bir hayli yüksek olduğu ifade ediliyor.

Anadolu’da yayın hayatını zor şartlar altında sürdürmeye çalışan yerel gazetelere, BİK’in de kaldırması çok zor olan şartlar getirmesi ve üstüne üstlük bir de belirli bir süre ilan yayınlama yasağı ve para cezası gibi cezalar kesmesi yerel gazeteleri daha zora sokmaya başladı.   

BİK’İN YEREL GAZETELERİ BİRLEŞTİRME ÇABASI VAR

BİK’in Anadolu’da uzun yıllardır yayın hayatını sürdüren çok sayıda yerel gazetelerin sayısını azaltmak için birleştirme çabası içinde olduğu ifade edilirken, Karabük merkezde yayın yapan 7 günlük gazeteyi birleştirip, iki gazeteye indirme hedefi olduğu da öne sürülüyor

Yorumlar (2)
Metin ÇETİN 2 hafta önce
Basın halkın müşterek sesidir. Kesinlikle bu ses cezalarla kesilmemelidir Basın İlan Kurumu (BİK) Yerel basın kuruluşlarına maddi desteğini yapmalıdır
Meslek 2 hafta önce
Bir İletişim Fakültesi mezunu Ameliyat yapabilir mi ? Yapamazsa medyada mesleklere saygılı olacak Üniversitelerin görüntü için fotoğrafçılık ve kameramanlık, haber için gazetecilik, iletişim v.b alanlardan seçecek. Tüm kamuda toplumda kurum ve kuruluşlar da işlemeli hatta siyasiler de bile... Uluslar arası ilişkiler mezunu, Siyasi bilgiler, Kamu yönetimi mezunu avukatlık doktorluk yapabilir mi şuan? yapamaz o zaman bu alanlarda bu kriterleri getirerek oradaki meslektaşları ezmemek gerekir. Bu etik ve ahlaklı olmaz.. Bari kişiler saygılı olsun bunu da her işe atlamayarak göstersinler... olanlarda çekilsin yarından itibaren :)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74