VERGİLİ'DEN BAYIR MAHALLEYE HASTANE GÜNDEMİ

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Gezici Başkanlık Ofisi uygulamasına bugünde Yenimahalle’de devam etti

Manşet 23.05.2022, 18:23
3000
VERGİLİ'DEN BAYIR MAHALLEYE HASTANE GÜNDEMİ
banner131
banner36

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Gezici Başkanlık Ofisi uygulamasına bugünde Yenimahalle’de devam etti. Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Vergili; “Tek talebim bölgede bir hastane yapılması olacak, onun dışında belediyemizin haklarından feragat ederek hak sahiplerinin daha ucuz ev sahibi olmalarını sağlayacağım” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Gezici Başkanlık Ofisi programı kapsamında bugün Yenimahalle’deydi. Vatandaşların sorunlarını dinleyen ve sorularını yanıtlayan Başkan Vergili, Soğuksu 3. Etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yer alan bazı hak sahiplerinin itirazları nedeniyle sürecin uzadığını ve Bayırmahalle projesinin hayata geçirilemediğini belirtirken; “Soğuksu 3. Etap bizi engelledi. Bazı hak sahipleri TOKİ’ye gitti-geldi ve projeyi durdurdu. Daha sonra biz devreye girdik ve TOKİ yetkililerini ikna ettik. Ancak o sırada da pandemi süreci başladı.  Sağolsun o arkadaşlar Karabük’ü 2-2.5 sene geriye attılar. Şuanda orası bitmiş ve sıra Bayırmahalle’ye gelmişti. Haddehanelerimizden taahhütnamelerini aldık. Onların çıkmalarıyla ilgili hiçbir problemimiz yok. O arkadaşlarımız şunu anlamıyor; o zaman o daireleri alsalardı en fazla 200 bin liraya alacaklardı, şimdi ise en az 800 bin liraya alacaklar. O arkadaşlarımızın hem kendilerine zararı oldu, hem de başkalarına zararı oldu. Biz sizlerin evlerinize daha ucuza sahip olmanız için belediye olarak tüm haklarımızdan feragat edeceğiz. Burada ciddi bir mesafe aldık. Bizim dışımızda kimse burayı bu kadar kısa sürede boşaltamazdı. İçlerinde akrabalarımda vardı ama hiçbirini dinlemedik. Belediye olarak burada birçok yerimiz oldu. TOKİ’ye diyeceğiz ki; kardeşim sen buraya bir hastane yap, geri kalan haklarımızı da al ve hak sahiplerine daha ucuza ev ver” şeklinde konuştu.

Karabük için yeni bir ulaşım projesi hazırlattıklarını ve çalışmaların tamamlanmasının ardından otobüs hatları için yeniden ihaleye çıkılacağını da açıklayan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin ulaşım projelerini hazırlayan uzman arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor. Şuanda güzergâhlarda ayımlar yapılıyor, bu çalışma Temmuz’a kadar sürecek. Ona göre hatları ve otobüslerin büyüklüklerini belirleyeceğiz, ulaşım projemiz 1986’dan kalma. Halk otobüsçülerimiz zam istiyor; ‘Zarar ediyoruz, kapatıyoruz, kontak kapatacağız’ diyorlar. Kontak mı kapatacaksınız, iş mi bırakacaksınız, ne yapacaksanız yapında bizde yenisini yapalım. Tahmin ediyorum Eylül ayı gibi ihaleye çıkar ve Karabük’ün 50 senelik ulaşım problemini çözeriz. Karabük’e bir mirasta ulaşım konusunda bırakırız” cümleleriyle açıklamalarını sürdürdü.

Antepoğlu Sanayi Sitesi bölgesinde bir TIR parkı çalışması içerisinde olduklarını da belirten Başkan Vergili, DSİ ve Hazine ile gerekli izinlerin alınması için görüşmelerin devam ettiğini belirtti ve garajın hizmete girmesinin ardından şehir içerisine TIR sokmayacaklarını ifade etti. 

Tek amacının Karabük’e hizmet olduğunu ancak bazı dönemlerde iktidar partisinin temsilcileri ve kamu kurumlarının yöneticileriyle fikir ayrılıkları yaşadıklarını ve bunun sonunda Karabük’ün zarar gördüğünü de sözlerine ekleyen Başkan Vergili, açıklamalarını şöyle tamamladı; “Ben bu memlekete hizmet etmeye geldim. Bizim yaptığımız işlerden birileri korktu. Milliyetçi Hareket Partisi’nden bir adam geldi, büyük işler yaptı ve bunların hepsi bir telaşa düştü. Sonra ne söylersek tersini yapmaya başladılar. Milletin menfaatlerini düşünmediler. Kendilerine dedim ki; siz bu şehre hastane yapacaksanız Şirinevler’deki hastane kalsın ve orayı Tıp Fakültesine verelim. Ben size Öğlebeli bahçelerinden 100-150 dönüm yer kamulaştırayım ve buraya da devlet hastanesi yapın. Adamlar bunu kabullenemedi. Çok eski tanıdığımız bir İl Başkanı Ömer Ayar ‘Hayır olmaz’ dedi. Neden? Rafet Vergili dedi diye. Şuanda bizim 2-3 hastanemiz olacaktı ve bunları da konuşmayacaktık.

Hastaneyi Öğlebeli bahçelerine yapsaydık genişleme problemi olmayacaktı. Kendilerine dedim ki; bu hastane yetmeyecek ve yarın Yaşar Kaptan Çebi sahasını istemek zorunda kalacaksınız. İmam Hatip Lisesini de isteyeceksiniz ancak o da yetmeyecek. Şimdi sahayı alıyorlar, Şehirpark’ının olduğu bölgeye yeni İmam Hatip Lisesi yapıp İmam Hatip’i de yıkmaya çalışıyorlar. Siyaset yapan adamlar bugünden 3 sene sonrasını, 5 sene sonrasını göremiyor, ben ne yapayım? Hepsi günlük siyaset yapıyor. Tamam, Ak partili olabilirsin, Cumhuriyet Halk Partili olabilirsin, hangi partili olursan ol sen önce memleketine hizmeti düşüneceksin. Aynısını stadyumda yaptılar, aynısını dere ıslahlarında yaptılar, bunlara anlatamıyorsun. Dere ıslahları DSİ’ye aittir. Ben Halimderesi Bulvarını yaparken DSİ 690 bin lira, ben ise 1 milyon 200 bin lira para harcadım, 80 tane bina yıktım. Aynı durum Endüstri Meslek Lisesi Bulvarı içinde geçerli. Şimdi bunlar işin kolayını bulmuş. Onu belediye yapacak, bunu belediye yapacak, peki sen ne yapacaksın?"

Yorumlar (7)
serdar 2 ay önce
boşuna uğraşma sayın başkan, milletvekili olma şansınızın olduğunu düşünmüyorum.
Gerçek acıdır 2 ay önce
Evet, karşımızda üçüncü dönem belediye başkanı seçtiğimiz türkiyenin en kötü yönetilen en ucube vilayetinin başkanını hep şikayet ederken görüyoruz,kardeşim sen bu ilin şehri eminisin şikayet mercii değilsin, lütfen şu şehrin görüntüsüne bir bak ,caddelerine bir bak ,gecekondu görüntüsünden kurtulamayan tek vilayet maalesef karabukumuz ölü sahipsiz bir büyük köy konumunda tabii bunlardan sadece siz değil bölge milletvekilleri de önümüzdeki dönem bu milletten gereken cevabı inşaAllah alacaktır.
Cavit 2 ay önce
Gün geçtikce daha çok yapmacık oluyorsun vergili.Keşke belediye başkanlığını 1 dönem yapıp bıraksaydın efsane olarak kalırdın ama koca bir fiyasko olarak hatırlanacaksın.
Ali Cantez 2 ay önce
Hükümet in küçük ama etkili ortağı olan partinin belediye reisi olarak şu zamana kadar söz veripte yapmadıklarının yanına bu hiç gerçekleşmeyecek temenninide eklerim. Halkın verdiği krediyi çarçur etmeye örnek bir belediyecilik sergilemek bu olsa gerek.
Vatandaş 2 ay önce
Belediye Valilik Konağı yolunda, renkli betondan ve desenli kaldırımlar yapıyor. Bunu öncelikli tüm ekonomik ve hareketliliği yüksek caddelerde, yine tüm mahallelere devam ettirir umarız.
Buğra Göktürk 2 ay önce
Sayın Başkanım, 100.yılda arapça dükkan tabelaları hakkında nasıl bir yol izleyeceksiniz. Belediye tarafından yapılan iş yerinde arapça tabela görmek istemiyoruz.
Kadir 1 ay önce
Basknim çarşı merkezi 15 yılda köy yaptınız akşam 6 da hayat bitiyor kaçan kaçana
banner11
banner12
22
açık
banner125
banner18
banner74