VERGİLİ, AVRUPA'DA YİNE AVRUPALILARA DERS VERDİ

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Hollanda'daki Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın İzlenmesi raporunun çelişkilerle dolu olduğunu belirterek hayır oyu kullanacağını söyledi.

banner108
Manşet 27.10.2021, 13:26 27.10.2021, 13:48
1161
VERGİLİ, AVRUPA'DA YİNE AVRUPALILARA DERS VERDİ
banner36

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Hollanda'daki Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın İzlenmesi raporunun çelişkilerle dolu olduğunu belirterek hayır oyu kullanacağını söyledi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa'nın Strazburg kentinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 41. Genel Kuruluna katıldı.

Kurulda söz alan Vergili, Hollanda'daki Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın İzlenmesi raporunda üye ülkelerle, üye olmayan ülkelere davranışların acımasızca olduğunu ifade ederek, “Raportörler tüm eksiklikleri ve ayrıntıları rapor içerisinde belirtmişler. Sonuç bölümünde nasıl oluyor da çok olumlu bir hava oluşturmuşlar? Kendileriyle çelişmişlerdir. Raportörlerin tespitine göre iller ve belediyeler merkezi hükümete bağlı olmaya devam etmekte, iller meclis tarafından yönetilir. Meclisler kral komiseri tarafından yönetilen bir temsilcidir. Hollanda anayasasının 131. maddesine göre kralın komiserleri ve belediye başkanları atanır.

Burada bulunan temsilciler dahi kraliyet komiserleri tarafından atanmıştır. Belediyelerin özerkliği sınırlı, mali olarak fonlardan alınacak yardımlar ve merkezi hükümete bağlı. Eş yönetim sistemi tamamen reddediliyor. Gerekçe olarak belediyelerin eylem ve karar alma özerkliğini azaltması gösteriliyor. 2018 yılında başkanları ve kral meclislerini atama usulü ile ilgili anayasa değişikliğinin önü açıldığı ama yapılmış bir değişikliğin görülmediği izlenmiştir” dedi.

Hollanda’nın 3 özel belediyesi olarak adlandırılan Bonaire, Saba, Sint Eustatius adaların 1640'lı yıllarda Hollanda'nın köle ticaretinde aktarma istasyonu olarak kullanıldığını hatırlatan Vergili, “Asyalı ve Afrikalı kölelerden oluşmuştur. Nüfusun yüzde 85'i Afrika, yüzde 15'i Asyalıdır. Hollanda, Asya, Hintli, Bangladeşli diğer ülkelerden de köleleştirme yapmıştır” diye konuştu. 1865'te köleliğin kaldırılmasıyla Hollanda adalarının Hollanda karayipleri ve Hollanda kralı temsilcileriyle günümüze kadar idare edildiğini dile getiren Vergili, şunları söyledi: “Hollanda karayiplerini, kralın temsilcisi idare eder. Konuşulan dil İngilizce, resmi dil Felemenkçedir. Hollanda'da yaşayanlarla sosyal güvenceleri aynı değildir. Hatta internet kullanımları bile sınırlıdır. Geçimleri tamamen Hollanda'ya bağlıdır.

Hollanda bu adalarda kurduğu offshore şirketleri ve kıyı bankacılığıyla kara para aklıyor, vergisiz gelir sağlıyor. Adalardan vasıflı kişilerin Hollanda'ya alınmasıyla adaları idare edecek yetenekli insan bulunmamaktadır. İnternet araştırmasında belediye başkanlarının isimleri bulunmazken, kraliyet komiserlerinin isimleri yer almaktadır. İnsan hakları ihlali mevcuttur. Raportörler yerel yönetimlerde öz yönetim olabileceği düşüncesindeki gerekçeleri Hollanda'daki kültüre uygun olmasına bağlamaktadır. Belediye başkanlarının atanması ülkede bir konu olarak ele alınamazmış diye bir görüşleri vardır. Raportörlerin, raporları Avrupa Yerel Yönetimler Mevzuatına göre hazırlaması gerekir. Bu kadar olumsuzluğu çok iyimser olarak nasıl gösterebiliyorlar, anlaşılabilir gibi değil. Adalardaki kişilerin hakları için bu rapora hayır oyu vereceğimi bildiririm, diğer üyelerin de iyi değerlendirmesini isterim."

Yorumlar (6)
Feridun T. 1 ay önce
Sen önce yeşil mahalle yolunu bitir başkan.
Burhan H. 1 ay önce
Ne dersi vermiş? Parti olarak sahte milliyetçilik naraları atarak ülkesine "yabancı askerler ülkeye giriş yapabilir" ibareli metinler nasıl imzalanır, askerlerimiz seçim için nasıl ölüme yollanır diye mi ders vermiş?
Alpdoğan 1 ay önce
Askerimiz sınırımızın dışında konuşlanmadığı zaman hemen yanı başımızdan Reyhanlı gibi şehirlerimize havan ve roket atışlarını unuttunmu?İnlerine giriyor Mehmetçik ve chp zihniyeti bundan rahatsız.Pkk lılar Aktütün ,Dağlıca gibi karakollarımıza saldırıp 35 -40 askerimizi şehit edemiyor artık.Chp bu gibi olaylardan nemalanamıyor.Artık chp olmuştur resmen hdp.
Adsız Cengaver 1 ay önce
bırak avrupaya ders vermeyi kendi dersine çalış vaat ettiğin ödevlerini yap
Başkanların Kralı 1 ay önce
Hollanda’yı kimse kara para ile yargılamıyor. Bizi kara parada kara listeye aldılar ama.. Bu tip toplantılarda video çektirmek için böyle bizimkiler konuşur arada. Ha Rafet Başkan doğru konuşmuş ona lafım yok ama kimsenin sakladığını sanmıyorum.
Ahmet. 1 ay önce
Karabük, te yol yok,Belen Toki,nin lağım suları vatandaş, ın bahçelerine akıyor, bizim belediye başkanımız gidip Avrupa, da ders veriyor öylemiii. Yersen.
banner11
14
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74