VERGİ DAİRELERİNDE TAHSİLATTA YENİ DÖNEM

Vergi daireleri kredi ve banka kartlarıyla da tahsilat yapabilecek

Manşet 09.08.2022, 20:48 09.08.2022, 21:05
1346
VERGİ DAİRELERİNDE TAHSİLATTA YENİ DÖNEM
banner131
banner36

Karabük Defterdarlığınca yapılan açıklamada ağustos ayından itibaren kredi ve banka kartlarıyla da tahsilat yapılabilecek.

Konuyla ilgili Karabük Deftarlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflere etkin, verimli ve daha iyi hizmet verilebilmesi amacıyla Vergi Daireleri bünyesinde öngörülen vezne servislerinde; 01/08/2022 tarihinden itibaren Fiziksel Pos Cihazı üzerinden Kredi Kartı/ Banka Kartı kullanılmak suretiyle tahsilat yapılmasına başlanmıştır. 

Fiziksel pos cihazı üzerinden yapılacak tahsilatlar sadece Ziraat Bankası Kredi Kartı/ Banka Kartı ve yabancı kartlar kullanılarak yapılmaktadır. (Yabancı Kart; yurtdışındaki bir bankaya ait olan ve bankacılık işlemlerini ülkemizde Ziraat Bankası aracılığıyla yapan bankalara ait banka kartıdır). Ziraat Bankası dışındaki diğer bankaların kartlarıyla tahsilat yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Temassız kredi kartı/banka kartı ile işlem yapılamamakta olup kişi şifresini pos cihazına girerek tahsilatı gerçekleştirmektedir.

Fiziki pos cihazı ile tahsili yapılan vergiler tahakkuk fişi bazında kredi kartında 200.000-TL ile sınırlandırılmış olup banka kartı ile yapılan ödemelerde herhangi bir sınır konulmamıştır. 

Şimdilik pos cihazı kullanımı Karabük Vergi Dairesi Müdürlüğü ve Safranbolu Vergi Dairesi Müdürlüğü’nde kullanılması mümkün olup, diğer ilçe mal müdürlüklerinde bu uygulama bulunmamaktadır.

Pos cihazı ile; mükelleflere ait Gelir Vergisi, Gelir Vergisi Stopajı, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Geçici Vergi, Gayri Menkul Sermaye İradı, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu kartla tahsil edilme imkânı sağlanmıştır."

Yorumlar (0)
banner11
banner12
15
açık
banner125
banner18
banner74