ÜNLÜ CAM SEYİR TERASI REZİL DURUMDA

Safranbolu Cam Seyir terası bakımsızlıktan rezil bir durumda. Gelen turistler adeta hayal kırıklığına uğrayıp, gidiyorlar.

Manşet 12.07.2021, 16:49 12.07.2021, 17:09
9572
ÜNLÜ CAM SEYİR TERASI REZİL DURUMDA
banner36

UNESCO Tarafından Dünya Miras Listesine alınan, tarihi ve turistik ilçe Safranbolu’nun İncekaya Kanyonu üzerine 2012 yılında yapılan Cam Seyir Terası ziyaret edenleri hayal kırıklığına uğratıyor.

Türkiye’nin ilk cam seyir terası olarak bilinen, İncekaya Kanyonunda 80 metrelik uçurum üzerine, 11 metre uzunluğunda yapılmıştı.

Salgından önce yıllık 1 Milyon 300 bin ziyaretçi çeken cam seyir terası, pandemi nedeniyle bir buçuk yıl aradan sonra kapılarını tekrar ziyaretçilerine açtı.

Geçtiğimiz hafta sonu cam seyir terasına giden turistler, karşılaştıkları manzara karşısında adeta hayal kırıklığına uğradılar.

HER YERİ KIRIK DÖKÜK, LAĞIM SULARI AKIYOR
Cam seyir terasının bulunduğu alandaki yapıların ve çevre düzenlemesinin rezil durumda olduğuna işaret eden turistler, her tarafın kırık, dökük içinde ve bakımsız bir halde olduğunu dile getiriyorlar.

Taş duvarlarının arasından lağım sularının aktığını da öne süren ziyaretçiler, lağım kokusundan duramadıklarını söylüyorlar.

VATANDAŞA AÇIK ALANLARI DA KAPATMIŞLAR
Girişi kişi başına 8 TL olan Cam Seyir Terasının önündeki vatandaşa ücretsiz açık alanların kapatıldığına da dikkati çekenler, her gelenden mecburi 8 TL ücret alma zorunluluğu içine soktuklarından şikayetçiler.

TERASIN CAMLARI SÜREKLİ SULANIYOR VE TEHLİKE SAÇIYOR
9 Yıl önce yapılan, üzerinde bu zamana kadar ortalama 7 milyon kişinin gezdiği düşünülen Cam Seyir Terasının kırılmaz camlarının çok fazla çizildiğinden altının görülemediğini, bu nedenle de bir hortumla sürekli sulandığını ve ıslak zeminde bu nedenle ayağı kayıp düşenlerin olduğu belirtiliyor.

BURAYI HANGİ KURUM DENETLİYOR?
Karabük İl Özel İdaresi tarafından işletmeci ihalesi yapılan Cam Seyir terasının, artan şikayetlere rağmen denetlenmediğine işaret eden ziyaretçiler, “bu tesisi ve işletmecisini denetleyen yok mu?” sorusunu soruyorlar.

SAFRANBOLU TURİZMİNİ DE GÖLGELİYOR
Ankara, İstanbul, Kocaeli gibi bir çok şehirden Safranbolu’yu gezmeye gelen turistler “Safranbolu’yu gezmeye geldik ve özellikle ününü duyduğumuz cam seyir terasını da görmeden gitmek istemedik. Ama buradaki tesisin bakımsızlığı, rezil bir durumda olması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Burayı işletenler sadece turistlerden alacağı paranın hesabını yapıyor. Bu durum Safranbolu turizmini de olumsuz gölgeliyor.” Şeklinde görüş beyan ediyorlar.


 

Yorumlar (5)
ahmet 2 hafta önce
Hiç gitmedim merak bile etmedim.Para tuzağı zaten.
Bahattin yılmaz 2 hafta önce
Aynen öyle
Ali Cantez 2 hafta önce
Cam teras coronaya yakalanmış brnce...
Kâmil 2 hafta önce
Doğada toprağa basarak gezmek, cıvıl cıvıl kuş seslerini dinleyip yemyeşil ağaçları izlemek bedava. Ne işim olur yapay cam terasta.
Kamil 2 hafta önce
Sehir disindan gelen misafirleri artik goturmuyorum gezilecek yer soranlara da cam terasa gitmeyin bosa diyorum. Haberde dedigi gibi cam cizikten dolayi bi ise yaramiyor o kadar para aliniyor ama hizmet 0
25
açık
banner17
banner18
banner39
banner74