TÜRKİYE'DEKİ İLK VE TEK "ARAÇ MÜZESİ" AÇILDI

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) klasik otomobil, kamyon, otobüs, motosiklet ve traktörlerden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek "Araç Müzesi" açıldı.

banner108
Manşet 05.11.2020, 17:33 05.11.2020, 17:52
7298
TÜRKİYE'DEKİ İLK VE TEK "ARAÇ MÜZESİ" AÇILDI
banner36

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) klasik otomobil, kamyon, otobüs, motosiklet ve traktörlerden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek "Araç Müzesi" açıldı.

KBÜ Bayrak Alanı'ndan bulunan alana kurulan müzede, Amerikan polislerinin kullandığı otomobilden motosiklete kadar birçok klasik araç yer alıyor. Alanda ayrıca, F-4 savaş uçağı, tramvay ve "kara tren" olarak adlandırılan lokomotif yer alıyor. Alana yerleştirilen klasik araçlar vatandalar ve öğrencilerin ilgisini çekerken, birçok kişi araçlarla fotoğraf çektirdi. Müzenin bulunduğu alanda ayrıca çocuklara yönelik de geleneksel oyunları hatırlatıcı heykeller yer alıyor. Birdirbir, körebe, seksek, yağ satarım bal satarım gibi geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaması ve gelecek nesillerin de bu oyunları bilmesi için heykeller yerleştirildi.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de tek Araç Müzesi olduğunu söyledi.

Türkiye'de Otomobil Müzesi, Klasik Araba Müzesi, Tren Müzesi, Uçak Müzesi veya Helikopter Müzesi olduğunu ifade eden Polat, "Ama bunların hepsinin bir arada olduğu müze oldu. Eski trenimiz var, tramvayımız var, uçağımız var, helikopter gelecek, traktör, otobüs, 1980 ve altında yer alan otomobillerimiz var. Bunlar bizim 50 yaş üzerindekilerin çocukluğunun nostaljik arabaları. Hepimiz yollarda bu araçları bir şekilde görmüştük, bir şekilde yaşamıştık. Bunları toparladık, Karabük ve Karabük Üniversitesi için bir değer oluştursun" dedi.

İnsanların akşamları çocukları ve aileleriyle kampüse gezmeye geldiğini aktaran Polat, "Burayı farklı araçlarla neşeli, huzur bir alan oluşturduk. Karabük ve dışarıdan bütün ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Elimizde 40 civarında araç var ama bunların yakın zamanda 100'ü geçeceğini tahmin ediyorum. Çünkü birçok kişinin evinin önünde atadan, dededen kalma araçlar var onları buraya bağışlarlar diye düşünüyorum, bu yönde taleplerde var. Onların isimlerini yazacağız, araçları buraya alacağız. Ama 1980 ve altı araç olmasını istiyoruz" diye konuştu.
KBÜ'de eğitim gören Somalili Abdurrahman Aldullahi İshak, "Çiçek Abbas'ı daha önce filmde gördüm. O nedenle tanıdık geldi. Başka ülkelerde kullanılan arabaları da burada görmek çok güzel bir duygu. İnsan farklı araçları görünce ve Çiçek Abbas'ı görünce mutlu oluyor" dedi.

KBÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencisi Dilek Bakır, müzenin açıldığını sosyal medyadan gördüğünü belirtti. Arkadaşlarıyla birlikte görmeye geldiklerini vurgulayan Bakır, şunları kaydetti:

"Emin olamadık maket mi gerçek mi diye. Çok güzel ve hoş bir tasarım olmuş. Okulumuz adına gurur verici. Geçmişimizin unutulmaması adına çok güzel çünkü zamanımızdaki çocuklar dışarıdaki oyunların farkında değil. Ama biz onların son dönemini yaşadığımız için duygulandık."

8 yaşındaki Berin Eyşen Çetin ise, "Körebe, seksek ve yağ satarım oyunu oynuyorum. Astroloji ile ilgileniyorum, gezegenlere bakıyorum. Gezegenlerle ilgili müze olabilir" diye konuştu.

Sosyal medyadan görerek araç müzesini gezemeye gelen Öznur Çetin, "Güzel bir ambians olmuş, çoğu fimlerden gördüğümüz araçlar. Bende yeğenimi getirerek görmesini istedim ve güzel bir proje olmuş" dedi.

Yorumlar (10)
Öğrenci asım 1 yıl önce
Safran çiçeği varken Safranbolu evleri varken demirçelik varken Yenice ormanları varken üniversitenin logosunu kim BAYKUŞ seçti çok merak ediyorum. BAYKUŞ : KARABÜK ? Bağlantı ?
Mackali 1 yıl önce
Baykuş nereye konar kardeş genelde virane terkedilmiş yerlere degilmi
Selim 1 yıl önce
Çok akademik biz proje olmuş. Karabük üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin ufkunu çok genişletmişsiniz. Pul koleksiyonu kelebek koleksiyonu v.b. koleksiyonlarda bekliyoruz :)
Tuğrul 1 yıl önce
Komik.Anlmasız.Zamansız
Ramazan kaya 1 yıl önce
Bizim milettin bir şeyimiz olsun diye bakmıyor sadece eleştirir çok iyi yapmış sayın rektör ümüz miilet baksın ilham alsın hiç degilse örnek olmak her zaman iyidir bir zaman lar ben de bir araç bağışla dım tabibi düyarlı vatandaşlar ımız var onlarda katkı saglayararak dünya duysun karabükümüzün adını
Benli 1 yıl önce
İyi hoş, güzel niyetli bir çalışma. Ama ben mi göremedim yoksa, araçların künyeleri (model yılı, marka, bilinirlik kaynağı, teknik özellikleri vs) yazmıyor mu hiç bir yerde? Öyle sokakta görür gibi seyrediyor mu ziyaretçiler?
pepegaclap 1 yıl önce
RMK müzesi diye bir yer duydunuz mu? Senelerdir var o müzede araçlar falan ama siz bilirsiniz tabi :)
Behiç 1 yıl önce
Araç müzesi olarak ilk olabilir, çünkü otomobil harici diğer araçları da kapsıyor. Tabii klasik otomobil müzesi olarak birkaç müze mevcut. En iyi bilinen RMK haricindekiler : Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, KEY Museum Torbalı, gibi.
Smmm Haktan 1 yıl önce
Sadece yorum olsun diye yorum yapan kişiler var yok pul yok kelebek yok gereksizmiz yok saçmaymış buyursunlar meydan orda konuşmakla olmuyor bu işler burda boş yorum yapan kişilikler bu zamana kadar Karabük için ne yapmışlar
Mülayim 1 yıl önce
Antikaci dükkanına dönmüş eski radyo plakda getirtelim
banner11
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74