SPK SORUŞTURMASININ ALTINDAN ÇIKAN TESADÜFLER

Geçtiğimiz ay yapılan SPK soruşturmasında borsada 6 ay işlem yasağı alan Kamil Güleç, Batuhan Güleç, Özgün Bulut ve Alfadağ Madencilik arasında ne ilişki var?

banner108
Manşet 02.06.2021, 13:25 02.06.2021, 15:03
1885
SPK SORUŞTURMASININ ALTINDAN ÇIKAN TESADÜFLER
banner36

Geçtiğimiz ay Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçlaması ile bazı hisse senetlerinde manipülasyon yapıldığı iddiası üzerinden soruşturma açmış, Karabük’ün tanınmış iş insanı, KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Güleç ile KARDEMİR Sinter Müdürü Batuhan Güleç’in de ismi geçmişti.

SPK soruşturmasında, İstanbul Borsasında altı ay işlem yasağı getirilenlerin arasında amca, yeğen Güleç’lerin yanı sıra, Özgün Bulut ve Alfadağ Madencilik Şirketinin de bulunması, araştırılması gereken bazı tesadüfler zinciri ile örtülü ilişkiler iddialarını doğurdu.

İLGİNÇ TESADÜFLER VE İLİŞKİLER YUMAĞI

2016 Yılında KARDEMİR’e cevher veren Neyma Madencilik şirketinin, kalitesiz ve hileli cevher verdiği konusunda Şefik Dizdar’ın KARDEMİR Yönetimine verdiği şikayet dilekçesinden sonra 2020 yılında KARDEMİR, Neyma Madencilik ile sözleşmesini fesih etmişti.

4 yıl boyunca KARDEMİR’e kalitesiz ve hileli cevher verdiği iddia edilen Neyma Madenciliğin nakliye lojistik işini yapan Kamil Güleç’in damadı Soner Bozbeyoğlu'na ait DEZ Lojistik Şirketiyken, cevher harmanlama alanı olarak da Çağ Çelik fabrika sahası kullanılmıştı.

Neyma Madenciliğini, Kamil ve oğlu H. Çağrı Güleç ile resmi olmayan örtülü bir ortaklık iddiaları da geçtiğimiz yıl kamuoyuna yansımıştı.

Özgün Bulut Ve Alfadağ Madencilik Bu Örtülü İlişkilerin Neresinde?

KARDEMİR A.Ş, Neyma Madencilik ile cevher alımlarını sona erdirince, bu yılın başında Alfadağ Madencilik ile 80 Bin ton cevher anlaşması yapıldı.

2020 yılının Eylül ayında kurulan ve şirket merkezi Ankara olan Alfadağ Madenciliğin sahibi/yetkilisi olan Özgün Bulut, 2016-2020 yılları arasında Kardemir’e cevher veren Neyma Madenciliğin sorumlu işletme mühendisi olarak çalışıyordu.

4 aylık Alfadağ Madencilik Şirketinden 80 Bin Ton Taahhütte Neden Girildi?

Sektörde bir geçmişi ve deneyimi olmayan Alfadağ Madencilik şirketi, kurulduktan dört ay sonra KARDEMİR A.Ş. ile 80 Bin Ton anlaşmayı nasıl yaptı?

50 Bin TL sermayelik bu şirkete yaklaşık 50 Milyon TL'lik taahhüt nasıl yapıldı?

Bu anlaşma yapılırken KARDEMİR Genel Müdürü ve Üst Yönetim bilgilendirilmedi mi?

Şu ana kadar KARDEMİR’e 3-4 Bin ton cevher teslimatı yapan Alfadağ Madencilik’in 29-30 yaşlarında kurucusu Özgün Bulut, kısa bir süre içinde Kardemir ile anlaşma yapacak sermayeyi temin ediyor. Ocak sahibi oluyor ve ilgili ekipmanlara, araçlara sahip oluyor.  

Özgün Bulut Adresini Neden Karabük/Safranbolu olarak Veriyor?

Alfadağ Madenciliğin kurucusu Özgün Bulut’un Ticaret Sicil Gazetesindeki ilanında adresi Karabük/Safranbolu olarak geçiyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan Neyma Madencilik de uzun yıllar işletme mühendisi olarak çalışan 29-30 yaşındaki Özgün Bulut, ikametini Karabük/Safranbolu olarak verecek kadar bu bölgede kimlerle ilişkili?

Sinter Müdürü Batuhan Güleç Bu İlişkiler Yumağının Neresinde?

Kamil Güleç’in kardeşinin oğlu olan Batuhan Güleç, KARDEMİR’de cevher zenginleştirme ve hazırlama işlemleri yapılan olan Sinter Tesisinin Müdürü.  

Dört aylık geçmişi olan Alfadağ Madencilik ile bu yıl başı yapılan 80 Bin ton cevher anlaşmasında, Sinter Müdürü Batuhan Güleç’in özel bir gayreti oldu mu?

Geçtiğimiz yıllarda Neyma Madencilik ile ilişkili olduğu iddiaları çıkan Kamil Güleç’in, daha sonra Alfadağ Madencilik ve Özgün Bulut ile ilişiği olabilir mi?

SPK Soruşturmasında Tüm Bu İsimler Nasıl Bır Araya Geldi? 

SPK geçtiğimiz Mayıs ayında Vakıf Finansal Kiralama hissesinde gerçekleştirilen, dikkat çeken işlemlerle ilgili olarak 5 şirket ile 20 kişiye tedbir cezası uygulamış ve SPK'nın belirlediği bu kişiler ile şirketlere, 6 ay boyunca İstanbul Borsasında işlem yasağı getirilmişti.

İşte bu şirketler ve kişiler arasında ne büyük tesadüftür ki, Kamil Güleç, Batuhan Güleç, Özgün Bulut ve Alfadağ Madencilik de yer alıyor.

İlginç Tesadüfler ve İlişkileri KARDEMİR Araştırmalı

2020 Kasım ayında KARDEMİR A.Ş. Yönetiminin başına gelen Enerji Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar ve ekibinin tüm bu tesadüflerden doğan ilişkiler iddiasını araştıracak mı?

Bayraktar ve ekibinin gelmesiyle KARDEMİR’de sona eren örtülü ilişkilere bağlı ticaretler neredeyse son bulmuştu.

Şimdi bu şüpheli tesadüflerinin altından acaba neler çıkacak?

Yorumlar (6)
bulaklı 7 ay önce
Bu güleçler doymaz arkadaş.. 80 yaşında kamil agaya yakışmıyor iddialar. Başlarında cagri var ama sorsan sütten çıkmış ak kaşık kendisi. devlet bu baba ogula dur demeli kardemiri yedikleri yetmedi mi hala karabük lü olarak çok rahatsızız bu iddialardan. kardemirden uzaklaştırılmalılar.
Hakkı Doğru 7 ay önce
Su yolunu bulur arkadaş.... Var ise haksızlık vb durum hemen birşeyler yapılması kaçınılmazdır. Sayın editor sizi bu tarz haberlerin Günyüzüne çıkardığınız içim bir KARABÜKLÜ olarak teşekkür ederim birde mühendis ve işçi alımlarında haksızlıkları gündeme getirmenizi istiyorum. Sonuçta kalitesiz İnsan güçü istersen altın olsa çelik üretemez raydı tekerlekti bunun en büyük göstergesidir.
kamil G 6 ay önce
kamil agama bak be neler yapıyor..
kamil agaya beleş 6 ay önce
karabük halkı da izlesin anca.
kayabaşı 6 ay önce
hayretler içerisinde okuyoruz duyuyoruz.
kamil agaya beleş 6 ay önce
kamil agama bak hele hele.
banner11
4
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74