SAHTE DERSANEYE BASKIN

Karabük’te kiraladıkları daireleri dershaneye çevirerek öğrencilere eğitim veren kişiler düzenlenen operasyonlarla suçüstü yakalandı.

Manşet 09.09.2021, 17:29
3192
SAHTE DERSANEYE BASKIN
banner131
banner36

Karabük’te kiraladıkları daireleri dershaneye çevirerek öğrencilere eğitim veren kişiler düzenlenen operasyonlarla suçüstü yakalandı.

Karabük’te kiralanan dairelerin dershaneye çevrilerek öğrencilere özel ders verildiği ihbarı üzerine Vergi Dairesi ekipleri harekete geçti. Adreslere yapılan baskınlarda masa, sıra ve tahta malzemelerinin bulunduğu dairelerde özel öğretmenler suçüstü yakalandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Defterdar Osman Kocaş, “Bize gelen ihbarlar neticesinde bir uygulamaya başladık. Bu uygulama bazı kişi ve kuruluşların gayri resmi olarak ticari faaliyetlerde bulunduğu ve bunun da vergi dairesinin bilgisi dışında yaptıkları şeklinde. Biz bunu kabaca dershanecilik olarak algılıyoruz. İhbarlar neticesinde ilgili yerlere gittiğimizde gerçekten görünen o ki. Kayıt dışı olmasına rağmen orada sıralar, masalar ve tahtalar oluşturulmuş. Sanki bir ticari organizasyon var gibi bir durumla karşılaştık” diye konuştu.

Vatandaşlara ve özel ders veren öğretmenlere seslenen Kocaş, “Bu tür büyük bir organizasyon yapılacaksa cezalı ve zor duruma düşmemek için mutlaka ilgili vergi dairesine haber vermeleri gerekir. Aksi takdirde haksız bir rekabet olacak. Bu işi vergisel boyutuyla kayıt altına alınmış ve istihdam sağlamış, SGK yatıran, vergisini veren diğer mükelleflerimize haksızlık olacak. Mükelleflerimizden ve velilerimizden buna dikkat etmelerini istiyoruz. Böyle bir yapı içerisinde çocuklarını gönderip fırsat vermesinler. Daha legal, mevzuata uygun çocuklarına ders verdirirlerse daha iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

Kocaş, vergi mevzuatı gibi durumlarda eğer bir mesleki faaliyet vergi dairesi bilgisi dışında yapılmışsa bunun başladığı dönemden itibaren mükellefiyet tesis edilip cezalar uygulandığını söyledi.

Yorumlar (7)
KARABÜKLÜ 12 ay önce
DEVLETİN OKULUNDA GÖREV YAPIP EVİNİN BİR ODASINI DERSANEYE ÇEVİRİP ÖZEL DERS VEREN, VERGİ KAÇIRAN ÖĞRETMENLERE DE OPERASYON BEKLİYORUZ ÜSTAD.....
Gariban Veli 12 ay önce
Aile ve öğrencilere özel ders aldirmak zorunda kalan ( fen lisesi dahil ) öğretmenler ve milli eğtim bürokratları (!!) Size de iyi günler
karşı 12 ay önce
Büyük organizasyon demiş yetkili. Küçük organizasyonlar ne olacak. Bir çok öğretmen evde özel ders veriyor ve bir çok yetkili de ders aldırıyor. Sistem kokuşmuş. Bir kanun/yönetmelik çıkartırsın, evde ek ders verilebilir diye. Vergisini versin öğretmen sıkıntı yok. Ama özel derse yönlendirmek ayrı bir konu. Eğitim sil baştan yenilenmeli.
KARABÜKLÜ 12 ay önce
DEVLETİN OKULUNDA GÖREV YAPIP EVİNİN BİR ODASINI DERSANEYE ÇEVİRİP ÖZEL DERS VEREN, VERGİ KAÇIRAN ÖĞRETMENLERE DE OPERASYON BEKLİYORUZ ÜSTAD.....
Kerem 12 ay önce
Sayin vergi dairesi müdürüm, çocuğunuz var mı? Öğrenci mi? Şu anda ya da önceki yıllarda özel ders aldı mi? Sizi bilmiyorum lakin bazı üst düzey yöneticilerimizin çocuklarının pandemi döneminde dahi kayıt dışı özel ders aldirdiklarini duydum çocuklarına. Özel ders vergi kacakciligidir. Vatan hainliğidir. Vergi kaçıran vatan hainidir. Lütfen özel ders veren öğretmenleri hts kayıtlarını takip ederek tespit edin. Herkes vergisini versin.
Küskün 12 ay önce
Bu sorunu çözmek için çok kuvvetli bir ceza sistemi koymak lazım.İki tanesini cezalandır aöa öyle 5-10.000 değil 100-150.000 şeklinde bak bakalım verebileceklermi,şimdiki zamanda okulda kendi öğrencisine veren hoca devletten aldığının 5,6 katını özel dersten alınca tabiki kaynaklı kadayıfdan vazgeçmiyor heleki kanun yok o zaman tamamen azıyor.Günümüzde Karabük’te ayda 50.000₺ kazanan öğretmen bulunuyor,hakkımıdır kesinlikle hayır,almalımı kesinlikle hayır alıyorsada gitsin ayda 10.000₺ sini devlete vergi olarak versin,hayatta vermez.İşte denetim vergi konusunda olmalı kazanıyorsa vergisini versin ama alışmış bir kere vermez,devletin zorla alması gerekir öbür işkollarından aldığı gibi.Sonuçta bu işin düzelmesi lazım MEB yapmaz yaparsa maliye be SGK yapar...
İstanbullu 12 ay önce
ÖZEL DERS VERGİ KAÇAKCILIĞI TAMAM AMA DERSANELERİN VATANDAŞA FAİŞ FİYATLAR VERMESİ NE NEDEN ENGEL OLUNMUYOR....
HER ÖĞRETMEN FARKLI YARDIMCI KİTAP İSTİYOR VELİLERDEN...
BİR İKİ ÜÇ..... DERKEN EK KİTAP PARASI 1,000,00 TL Yİ GEÇTİ PARASI OLAN VAR OLMAYAN VAR BİRİLERİ BU DURUMADA DUR DEMELİ ARTIK..
banner12
19
açık
banner125
banner18
banner74