ŞAHİN'DEN, ELİF KÖSE'YE ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Mehmet Ali Şahin, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'ye yeni imar planı ile ilgili net cevaplar verdi.

Manşet 26.03.2022, 17:02 26.03.2022, 17:16
10251
ŞAHİN'DEN, ELİF KÖSE'YE ÖNEMLİ MESAJLAR
banner36

Cumhurbaşkanlığı Yüksek istişare Kurul Üyesi, TBMM 23. Dönem Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Karabük İl Danışma Meclisine katılmak üzere bugün Karabük’e geldi.

İl Danışma meclisinde uzun bir konuşma yapan Şahin, Safranbolu Belediyesi’nin son günlerde gündeminde olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanları çevresindeki yeni imar revizyon planı ile ilgili konuya da değindi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin bizzat kendisinin iki yıl önce bakanlıktan böyle bir imar revizyon çalışmasını istediğini açıklayan Mehmet Ali Şahin, Başkan Köse’nin şimdi bazı baskılar altında kaldığı için böyle tavırlar içine girdiğini ifade etti.

Şahin, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştüğünü ve Kurum’un “Eğer Safranbolu Belediyesi, tarafımızca yapılan imar revizyon çalışmasını istemiyorsa bize başvursunlar, iptal edelim.” Dediğini de söyledi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye mesajlar içeren konuşmasında Şahin şu ifadeleri kullandı;

“Safranbolu Belediye Başkanı demiş ki; ‘Sivil toplum örgütlerini topladım, hükümet yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Safranbolu’da sit alanlarını değiştiriyormuş. Burada işte kurum altındaki birtakım yerleri koruma olmaktan çıkartacak, bir tavır içerisindeymiş. Biz eylem yapalım, hatta afişler asalım, hükümeti protesto edelim. Mehmet Sarı’yı aradım, dedi ki; ‘Evet böyle bir şey var.’ Bende Murat Kurum’u aradım. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza böyle bir şey söyleniliyor dedim. Dedi ki ‘İki sene önce bu Safranbolu Belediyesi’nden gelme bir talep. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne dosyayı havale ettik.’ Yazılan yazıda Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse diyor ki ‘Yukarıda anılan karar doğrultusunda, 2860 sayılı kültür ve devlet varlıklarını koruma kanunu kapsamında meri koruma amaçlı imar planlarında revizyon yapılması hasır olmuştur.’ Yani diyor ki; ‘Koruma amaçlı yapılan imar planlarında değişiklik yapılması gerekmektedir.’ ‘Bu kapsamda yapılması gereken koruma amaçlı imar revizyonu planı Genel Müdürlüğünce yürütülmesi talebi ile konunun değerlendirmesi hususunu talep ederim.’ 26.09.2019’da yapılmış bu, yani yerelden gelmiş. Safranbolu Belediyesi istemiş ki burada ‘Koruma amaçlı imar planlarında değişiklik yapılmasını istiyoruz. Buna bizim gücümüz yetmiyor, bakanlık olarak siz yapın.’ Bakanlıkta bir çalışma başlatmış, ihale açmış, bir firma almış bunu gelmiş yerinde yasal sınırlar içerisinde Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun da hassasiyetleri göz önünde bulundurularak bir çalışma yapmış. Bu çalışmayı yaparken ilgili arkadaşlar diyorlar ki bana ‘bu çalışmayı yapan o işi alan firma sürekli Safranbolu Belediyesiyle iletişim halindeydi."

“İMAR REVİZYON TALEBİ ELİF KÖSE’NİN KENDİSİNİNDİ”

Mehmet Ali Şahin, "Elif Hanım Mimardır, bu konuları çok iyi bilir." diyerek devam ettiği konuşmasında, "İnanıyorum ki bu talebi mimar olması dolayısıyla Safranbolu için gerekli gördüğü için Bakanlıktan istedi ama daha sonra CHP’li bazı meclis üyeleri bazı sivil örgütleri ‘Burada koruma alanları ortadan kaldırılacak, sit alanları iptal edilecek.’ gibi yaygaralarla Elif hanımın üzerine geldiklerini tahmin ediyorum. Elif Hanım’da sıkıldı, çekindi, onlar gibi konuşmaya, hareket etmeye başladı. Afiş asıldı mı bilmiyorum ama eğer asarlarsa elimdeki bu talebin Elif Köse imzasıyla başlatıldığını tüm Safranbolulular bilecek, onun talebi olduğunu bilecek." dedi..

“SAFRANBOLU BELEDİYESİ YENİ İMAR PLANINDAN VAZGEÇERSE BAKANLIK İPTAL EDECEK”

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Şahin, bakanlığın Safranbolu için yaptırdığı imar planının iptal edilebileceiğinin de altını çizdi ve "Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ‘Eğer Safranbolulular bu işten vazgeçerse, hemen bize bir yazı yazsınlar iptal edelim.’ dedi. Ben buradan Elif Köse’ye diyorum ki eğer siz bu işte vazgeçerseniz ‘Evet ben böyle bir talepte bulundum ama şimdi vazgeçiyorum.’ Deyin, Bakanlık iptal edecek dolayısıyla böyle bir takım siyasi istismarlarla Ak Parti’yi falan yıpratmaya uğraşmayın. Bu iş sizden geldi, bu sizin talebiniz. Bana göre de ben mimar değilim, teknisyen değilim ama aslında ihtiyaç olmuştur Safranbolu’da. İhtiyaç olduğu için Elif Köse bu adımı atmıştır, çünkü kendisi mimardır bu işleri iyi bilir. Ama Elif Hanım görüyorsunuz ki bu CHP size bile iş yaptırmıyor bunu bilin." diye konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (11)
onuncuköyden 2 ay önce
Haberin içeriği doğru yada yanlış ama Sözde Haberciye yazık, bağımsız olması gereken medyanın haber afişindeki '' kapak '' kelimesi bu medyanın kime ait olduğunu gösteriyor. Sıkıysa yayınla!!
Karabüklü 2 ay önce
İmar değişikliği demek rant demek... Önce imar değişikliği işte sonra biz istemedik hatta karşı çıktık, bize rağmen yapıldı de....Klasik chp hareketleri....
Yavuz 2 ay önce
Ortaya iş koyamadıkları gibi, yıllardır milletinin değerlerinden uzak siyaset yaparak %20 nin üzerinde oy alamadıkları gibi, adil bir seçimle hiçbir zaman başa gelemedikleri gibi, 2023 seçimleri için PKK/DHKP-C/ FETÖ vb terör örgütlerinden medet umdukları gibi yalanlada nereye varacaklarını umuyorlar acaba.
Ali Cantez 2 ay önce
Halk her şeyi görüyor. İster yerin dibine sok istersen göklere çıkart siyasi partileri (legal olmadığını düşünüyorsan savcılık uzak değil) . Şu anki Ekonomik şartlar hangi ideoloji hükümette olursa olsun mevcut yönetimi iktidardan götürür. Bu durumda gözlerinizden ışıltıyı görmek isterim.
hakan 2 ay önce
SAYIN ELİF KÖSE, ASLA İ.MELİH GÖKÇEK DEĞİLDİR!!!!
Erhan 2 ay önce
İktidarın politikalarını tasvip etmeyen biri olarak ve hatta bugüne kadar AKP ye hiç oy vermemiş olarak yazıyorum ki; sayın Şahin 'in bu cevabı "Safranboluda ki bld başkanına" şahane bir kapak olmuş.Yalnız dayın Şahin konuşmasının sonunda CHP nin "Safranboluda ki bld başkanına" iş yaptırmadığını söylemiş ki; bence tam tersi olmuş.Oy oranında yükselişte olan CHP ye Karabük te sekte vuracak iki isimden biridir diğeri de il başkanlarıdır
Ramazan 2 ay önce
Mehmet Ali Şahin sarayda bunalmış stres atmaya gelmiş Karabük e
Ali Cantez 2 ay önce
Hangisi doğru acaba ??
Anka kaan 2 ay önce
Partizanlık kötüdür.oy verdik diye vicdanlarimizi vermememiz gerekir.yanlış yanlıştır. El8f Hanım yanlış yapmıs olmalı...
Tuncer Kul 2 ay önce
Gıral sözünü söylemiş, zillet ittifakının ortaklarından ses soluk çıkmıyor. Konuşmak kolay yapmak zor. Zaten Reyizde boşuna söylemiyor yaparsa ak parti yapar diye.
Alpdoğan 2 ay önce
Yamalıklı bohça misali kurdurulan bir zillet ittifakı.Sadece Erdoğanı indirme ve akpartiyi bitirme üzerine kurulu,icraat mı o da ne ki?Bakın belediyelerine.
banner11
banner12
21
az bulutlu
banner125
banner18
banner74