SAFRANBOLU MEZARLIĞINDA DEFİNE KAZISI BİLMECESİ

Safranbolu şehir mezarlığında define için kazı yapıldığı ihbarı ile polis bölgeyi güvenlik çemberine aldı. Koruma Kurulu Müdürlüğü inceleme kazısı başlattı.

banner73
Manşet 18.03.2021, 16:28 18.03.2021, 19:27
4841
SAFRANBOLU MEZARLIĞINDA DEFİNE KAZISI BİLMECESİ
banner36

Safranbolu Belediyesi şehir mezarlığında kaçak kazı yapılarak define arandığı iddiası, polisi ve Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğünü alarma geçirdi.

Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz ay Safranbolu Belediyesi mezar kazım ve cenaze defin işleri ile ilgili ihale yapmış ve ihaleyi Kastamonu’dan bir firma almıştı.

Daha ilk gününde cenaze definleri için kazılan mezarların standartlar dışı olduğundan, vatandaşların yoğun şikayeti olmuş ve Safranbolu Belediyesi ihaleyi alan firmanın sözleşmesini fesih etmişti.

İhaleyi alan ve sözleşmesi fesih edilen firmanın Babasultan mahallesinde bulunan Safranbolu şehir mezarlığına bir konteynır koyduğu ve konteynırın konulduğu yerin etrafında geniş kapsamlı kazılar yapıldığı iddia edildi.

Bir ihbar sonucu dün akşam Polisin yaptığı inceleme sonucu mezarlıkta farklı bir kazı yapıldığı ve yapılan kazının olduğu yerlerin kumla kapatıldığı görüldü. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ise inceleme yapmak için kazı yapılan şehir mezarlığında geniş kapsamlı inceleme kazısına başladı.

Polisin güvenlik çemberine aldığı kazı yapılan yerde, yerin altına doğru bir merdiven bulunduğu söylenilirken, yine kazı yapılan yerde tarihi eser veya buna benzer bulgulara da rastlandığı konuşuluyor.

Mezar kazma ve cenaze defin işlerini alan ve bir hafta içinde sözleşmesi fesih edilen Kastamonulu firmanın ise sırf burada kaçak define arama kazısı yapmak amacıyla bu ihaleyi aldığı öne sürülürken, Safranbolu Belediye Başkanlığının ise tüm bu olaylardan haberi olup olmadığı ayrı bir merak konusu oldu.

Yorumlar (5)
Sedat Sarı 1 ay önce
Şimdi anlaşıldı yarım asırdır mezar kazım işlerini sorunsuz yürüten Akif Usta ile oğlu Adnan Ustanın neden ihaleyi alamadığı.Yazık yazık resmen hırsızlarla definecilerle işbirliği yapan Safranbolu Belediyesi halkçılıktan falan bahsetmesin.Gerçi Genel Başkanlarının hırsızdan kaçakçıdan alacaksın vergiyi sözüne istinaden çalınmasına bekçilik yaptıkları tarihi eserden Belediye olarak ne kadar vergi pardon haraç aldıklarıda merak konusu.
Berker K. 1 ay önce
Bu mezar kazma işini ihale etmeyi kim önerdiyse bu dahi arkadaşın kesinlikle sorgulanması lazım.
Ahmet 1 ay önce
Mezarın nasıl kazılacağını bilmeyenlere ihale etmenin bir sebebi varmış.Her şey güzel olacak masalına inananlar bu zihniyete hasbelkader bu ülkenin yönetimini teslim ederseniz yandığımızın resmidir.Biz tarihten biliyoruz bu chp zihniyetini ,sizde belediye tecrübesinden öğrenin ve bir daha kanmayın.
Alpdoğan 4 hafta önce
Bu chp nin sloganında geçen her şeyin güzel olması kesinlikle vatandaş için değil.
Gulay 4 hafta önce
O mezarlıkta benim en sevdiklerim var rahat bırakın onları,yeter insafsız vicdansızlar
10
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74