SAFRANBOLU'DA DÜĞÜN SALONU RUHSATLARI İPTAL YOLUNDA

Safranbolu Belediyesi'nin beş işletmeye verdiği 'Düğün Salonu İşletme Ruhsatları' iptal edilmek için Konak sahipleri yargıya taşınıyor

Manşet 31.03.2022, 16:27 31.03.2022, 16:54
4659
SAFRANBOLU'DA DÜĞÜN SALONU RUHSATLARI İPTAL YOLUNDA
banner131
banner36

Safranbolu’da Düğün yapma izinleri, Düğün Salonu ruhsatları ile ilgili tartışmalar ve soru işaretleri her geçen gün daha karmaşık hale geliyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin konaklarda ve bahçelerinde 2022 yılından itibaren düğün yapma yasağını yürürlüğe koymasıyla birlikte, konak sahipleri de ‘Düğün Salonu İşletme Ruhsatı’ olmayan mekanlarda düğün yapılamayacağını, buna belediyenin müsaade etmesi halinde dava açacaklarını açıklamışlardı.

Konak sahipleri ayrıca Safranbolu Belediyesi’ne bu yönde bir dilekçe yazarak uyarmışlardı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, Safranbolu Belediyesi mücavir alanları içinde şartları tutan 5 ayrı işletmeye ‘Düğün Salonu İşletme Ruhsatı’ verildiğini açıkladı.

Aralarında Safranbolu Öğretmenevinin de bulunduğu, dört ayrı otele verilen ‘Düğün Salonu İşletme Ruhsatlarının’ tamamının yasa ve yönetmelik şartlarına uygun olmadığı öne sürülüyor.

Safranbolu'da yeni verilen 'Düğün Salonu İşletme Ruhsatları' iptal yolunda

Safranbolu Belediyesinin şimdi bu beş işletmeye verdiği ‘Düğün Salonu İşletme Ruhsatının’ iptali için Konak sahipleri yargıya taşıyor.

18.07.2005 tarihinde yayınlanan Resmî Gazetede, 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulunun yürürlüğe giren “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinde” genel şartlarda yer alan c bendinde; “Özel yapı şeklini gerektiren sinema, tiyatro, düğün salonu, otel, hamam, sauna; ekmek fırını ile akaryakıt, sıvılaştırılmış petrol gazı, sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıkıştırılmış doğal gaz istasyonu için yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması şartı.” maddesine dikkat çeken konak sahipleri, ruhsat verilen bu beş işletmenin hiçbirinde yapı kullanma izin belgesinin bulunmadığının altını çiziyorlar.

Düğün Salonu İşletme Ruhsatı verilen işletmelerin, ruhsatlarının iptali için yargı süreci başlatacaklarını belirten konak sahipleri, ruhsatların yargı tarafından iptal edilmesi halinde, bu ruhsatları veren Safranbolu Belediyesi yetkilileri hakkında da ‘görevi kötüye kullanma’ iddianamesi ile de dava açılabileceği vurguluyor.   

Yorumlar (6)
Adil avci 3 ay önce
Şartlar kimin uyuyorsa ona izin verilir öyle her önüne gelen sokakta caddede evde düğün yapılmaz ha yaparsin beni rahatsız etmeden sokağın trafiğini engellemeden ben yaptım olduyla bu iş olmaz başkan haklı veya şikayetçi olan vatandaş haklı yargıya değil nereye giderseniz gidin önce şartlar ve halkın rahatsız edilmemesi
Erhan 3 ay önce
"Safranbolu da ki bld. Bşkanı" kafasına göre iş yapmayı çok sever.Neyse ki Safranbolu halkı ve esnafının belediye ile tekrar birlik ve beraberlik içinde olabilmesi için iki senesi kaldı.Biraz daha sabretmemiz gerekecek.
Cemalettin bayramgil 3 ay önce
Yazın birde sen oturan konak yanındaki evde eve nasıl hapsolunur görürsün konaklar Sonuna kadar sesi açarak duyun yapıyorlar senelerdir evde huzur kalmıyor bir de bü açıdan dusunurmusunuz
anonim 3 ay önce
hizmet isteniyorsa kaliplaşmis akp mhp chp son tercih olmali hizmet yapacagina inandigimiz sahsi secmek lazim
suat 3 ay önce
belediye gibi kuruma cephe almislar hata yapiyorsunuz.
Anonim 3 ay önce
İğrenç bir bir ses kirliliği oluyor. Yan yana konaklarda düğün ses sonuna kadar açık. Başkan sonuna kadar haklı. Yasak var ama gene kaçak yapiyorlar. Cezalar artırılmalı.
banner11
banner12
20
açık
banner125
banner18
banner74