RİSKLİ DOĞUM İÇİN KARABÜK'Ü TERCİH ETTİ

Çad'ın eski Çevre Bakanı'nın eşi, riskli doğum için Karabük'ü tercih etti

Manşet 06.09.2022, 11:17 06.09.2022, 11:58
2623
RİSKLİ DOĞUM İÇİN KARABÜK'Ü TERCİH ETTİ
banner36

Orta Afrika ülkesi Çad'da 4 kez sezaryenle doğum yapan eski Çevre Bakanı'nın eşi Achta Bintou Boukar Moussa, riskli bulunan beşinci doğumunu, kızının yüksek lisans eğitimi aldığı Karabük'te gerçekleştirdi.

Çad'da yaşayan 37 yaşındaki Moussa, 4 kez sezaryenle doğum yaptığı için doktorların beşincisini riskli bulmasıyla eski Çevre Bakanı olan eşi Ahmat Mbodou Mahamat ile hastane arayışına girdi.

Doktorların daha iyi olduğu için Türkiye'yi tercih etmesi üzerine Moussa, 3 bin kilometre yol katederek kızının yüksek lisans eğitimi aldığı Karabük'te sezaryenle doğum yaptı.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bülbül'ün gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla sağlıklı erkek çocuk dünyaya getiren Moussa, evladına "Adam (Adem)" ismini verdi.

Türkiye'nin doktorları daha iyi olduğu için babam özellikle burayı seçti

Moussa'nın Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimi alan kızı Aida Kani Ahmat Mbodou, annesinin Çad'da sezaryenle dördüncü doğumunu yaparken sıkıntı yaşadığını anlattı.

Doktorların beşinci sezaryeni tehlikeli gördüğünü ifade eden M'Bodou, "Biz de Türkiye'yi tercih ettik. Türkiye'nin doktorları daha iyi olduğu için babam özellikle burayı seçti. Ben Karabük'te yaşıyorum. Bu nedenle Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesini tercih ettik." dedi.

İmkanlarımız yeterli

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz da Karabük Üniversitesinin, Türkiye'de en fazla uluslararası öğrenciye sahip üniversite olduğunu söyledi.

Burayı en çok Çad'dan gelen öğrencilerin tercih ettiğini aktaran Yılmaz, Aida'nın da 5 yıldır Karabük Üniversitesinde eğitim aldığını kaydetti.

Uluslararası öğrencilerin ailelerinin de tedavi için hastanelerine geldiğini belirten Yılmaz, "Bizde ameliyatlarını veya tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Bu, sağlık turizmi açısından, ülkemize, üniversitemize ve hastanemize katkı açısından ve bizi tercih edenlere hizmet açısından güzel bir şey. İnşallah bu tarz hizmetlerin ve ameliyatların uluslararası öğrencilerimizin yakınlarına devam edeceğini düşünüyorum. İmkanlarımız yeterli." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, daha önce de ameliyata gelenlerin olduğunu dile getirerek, "Bunu daha da yaygınlaştırmalıyız. Karabük'ün sağlık turizmi açısından daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum." dedi.

Yorumlar (5)
ismi lazım değil 4 hafta önce
Karabükte yaşayanlar kadın doğuma muayene için sıra alamıyor...
Aaaa 4 hafta önce
ayın başhekim üniversite imkanlarıyla övünecegine hastanesinde torpille ameliyet tedavi olanların önüne geçse tedavi olmak için numara alamayan vatandaşların çilesiyle ilgilense numara alınca hastanesi çalışanları personel ve doktorlarının hastaya ukalalığı ile ilgilense her tarafa bariyer yapacagına buranın hastane olduğunun idrakine varsa da ölü alan yeşil ayırdığı alanlara otopark yapsa say say bitmez sen işini yap sayın başhakim bırak protokolde yer alama senin insanların sorununu çözmek için yatakta yatacak vaktin yok
Gerçek 4 hafta önce
Sağlık turizmi demeyelim de rektörün kankileri rahat yeri bulmuş diyelim.
Ayhan 4 hafta önce
Birzamanlar hastalarımız Avrupa ve Amerika ya tedavi için giderdi.hatta birçok filmede konu olmuştu..Şimdi bize geliyor hastalar,bazılarıda son 20 yılda bu ülkeye ne yapıldı ki diye utanmadan sorabiliyorlar.
Selami Çeşme 4 hafta önce
Çok güzel bir resim olmuş...Yalnız daha geniş bir odada olsaydı keşke , tüm idarecileri bu güzel fotoda görebilecektik..,Emeği
banner12
19
kapalı
banner125
banner18
banner74