REKTÖR'DEN OVACIK'A MÜJDELİ SÖZ

KBÜ Rektörü Refik Polat, Ovacık'a yapılan ve Üniversiteye devir edilen binanın Spor Meslek Yüksek Okulu olarak iki yıla kadar hizmete gireceğini söyledi.

banner108
Manşet 11.06.2021, 17:04 11.06.2021, 17:12
1895
REKTÖR'DEN OVACIK'A MÜJDELİ SÖZ
banner36

Karabük’ün şirin ilçesi Ovacık’a hayırsever iş insanı Sedat Namal’ın 2016’da yaptırdığı ve üniversiteye devir ettiği bina ile ilgili “Atıl vaziyette daha kaç yıl duracak” tartışmaları başlayınca, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Net Haber’e özel bir açıklama yaptı.

Rektör Polat, Ovacık’a Spor Meslek Yüksek Okulu açtıklarını ve en geç bir-iki yıla kadar faaliyete geçeceğini belirterek, şu bilgileri verdi;  

“Ovacık’a bir meslek yüksekokulu kazandırılmak için benim rektörlük döneminden önce zamanın rektörü rahmetli Burhanettin Uysal ve İş insanı Sedat Namal arasında bir protokol yapılmış. Bunun bir kısmını iş adamının yapması, geri kalanını üniversitenin tamamlamasına yönelik. Her ilçede birçok bina var, üniversiteye verelim denilen ama bize bir okul gerekiyor. Bina yapılması için bir protokol yapılmış ama ortada bir okul yoktu. Bunun için ben YÖK’te uzun uğraşlar verdim. Biliyorsunuz Ovacık’ın bir nüfus problemi var, YÖK’ün de bazı kriterleri var. Belli bir nüfusun altında meslek yüksekokulu açmıyoruz diye. Ve ben bunları uzun uğraşlar sonucunda aştım. O süreçte sevgili büyüğümüz Mehmet Ali Şahin çok destek oldu, teşekkür ederim.

Nasıl aştığımızı da söylemek istiyorum. Orada bir Spor Meslek Yüksekokulu vardı. Türkiye’de bir ilktir bu. Ovacık’ı bir spor kampı haline getirmek istedik. Öğrencinin önce barınma sorununun halledilmesi gerek ve biliyorsunuz bu üniversitenin sorumluğunda değil. Barınma işi kredi yurtların veya özel teşebbüslerin işidir. Kanunlar, yönetmelikler bu işi bize vermiyor. Biz sadece öğrenci almak tarafındayız ama öğrencinin barınma sorunu olursa orada frene basmak zorundayız. Şimdi geldiğimiz konumda meslek yüksekokulumuz kuruldu, bölümlerimiz açıldı, yeni bölümler üzerinde çalışıyoruz ama öğrenci alımına başlayamadık. Binanın tamamlanabilmesi için biz devletten ödenek talep ettik. Üniversiteye havadan para gelse bu parayı harcayabilmek için eski adıyla Kalkınma Bakanlığı, şimdiki adıyla Strateji Başkanlığına gidip onay almanız gerekiyor. O parayı rastgele kullanamazsınız. Bunun için yazılar yazdık ama maalesef onay alamadık. Bu işin bu yıl içinde çözeceğimize inanıyorum.”

KBÜ Rektörü Polat, Ovacık’a açılan Spor Meslek Yüksek Okulunun öğrenci alımlarına başlayabilmesi için barınma probleminin de çözüme kavuşturulduğunu şöyle ifade etti;

“Barınma sorunu da aşılacak. Şöyle ki; Hem özel teşebbüslerle, hem de Kredi Yurtlar Kurumu ile görüşerek bunu aşmanın yolarını arıyoruz. Öncelikle binanın yapımını tamamlamamız ve öğrenci alımını yapmamız lazım ki özel teşebbüs oraya yurt yapsın. Geçtiğimiz günlerde Ovacık eşrafı ve Milletvekillerimizle bir toplantı yaptık ve o toplantıda bir karar verdik. Öncelikle o binayı bitireceğiz, bu ne kadar süre alır bilmiyorum. Binayı bitirip okula öğrenci alımına başlayacağız. Sedat Beyle de görüştüm. Emek harcadığı binanın orada atıl kalmasından sitemkar. Ama devlet işi böyle, biraz yavaş gider ama iyi gider. Yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz, inşallah çözülecek.”

Rektör Polat Ovacıklıların müsterih olması gerektiğinin altını çizerek; “Belki 2 seneyi bulmaz, en kısa zamanda Ovacık Meslek Yüksekokulunu faaliyete geçireceğiz.” Şeklinde müjdeyi de verdi.

Yorumlar (1)
must7834 6 ay önce
inşAllah bu güzel hizmeti devletimiz karabükün şirin ilcesi ovacıga güzel bir hizmetle taclandırsın istiyoruz sayın sedat namal beyede teşekür ederiz
banner11
4
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74