MİNİK TUĞRA'YA KULAK VER

Karabük’te microtia hastası Tuğra’nın ailesi tedavi için yardım bekliyor.

Manşet 16.12.2020, 15:03 18.12.2020, 14:08
2169
MİNİK TUĞRA'YA KULAK VER
banner36

Karabük’te 'Kulak Yokluğu' (Microtia) hastası olarak dünyaya gözlerini açan 2 yaşındaki Metin Tuğra Çanakçı’nın sol kulağının duyabilmesi için 90 bin dolara ihtiyacı var.

Karabük Beşbinevler Mahallesi’nde ikamet eden iki çocuk sahibi Göksel ve Filiz Çanakçı çiftinin 2 yaşındaki oğulları Metin Tuğra Çanakçı, 'Kulak Yokluğu' hastası olarak dünyaya geldi. On bin doğumda bir görülen microtia hastalığı sonucu sol kulak kepçesi ve kanalı olmadan doğan 2 yaşındaki Tuğra kalabalık ortama girdiğinde sesleri ayırt etmekte zorlanıyor. Minik Tuğra’nın sol kulağının sağlıklı bir şekilde duyabilmesi için araştırma yapan Çanakçı çifti tedavinin ABD’de yapıldığını öğrendi. Yaklaşık 90 bin dolar ameliyat masrafı olduğunu duyan aile oğullarının yeniden sağlıklı bir şekilde duyabilmesi için sosyal medya üzerinden yardım kampanyası başlattı.

Anne Filiz Çanakçı İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, minik Tuğra’nın iki yıl önce mikrotia hastası olarak dünyaya geldiğini söyledi.

Çocuğunun rahatsızlığı hakkında da bilgi veren Çanakçı, “Sol kulağında kulak kepçesi ve kanalı yok. Sol kulağından duyamıyor. Biz de doğduğundan beri araştırmalar yapıyoruz. Türkiye’de sadece kulak kepçesini yapıyorlar. Yani kulak kanalı açılmıyor” diye konuştu.

“30 Yıldan Bu Yana Bu Ameliyatları Yapıyorlar”

Microtia hastalığı için Amerika’da bir kliniğe ulaştıklarını belirten Çanakçı, “Onlarla irtibata geçtik. Onlar hem kanalı açıyor hem de aynı operasyonda kulak kepçesini yapıyor. 30 yıldan bu yana bu ameliyatları yapıyorlar. Çok tecrübeliler. Bir ay önce de bir Türk çocuğu Amerika’da operasyon geçirdi. Çok başarılı bir operasyon oldu” dedi.

“Ameliyat İçin 90 Bin Dolar İstediler”

Minik Tuğra’nın ameliyatı için Amerika’daki doktorların 90 bin dolar istediklerini hatırlatan Çanakçı, “Bu parayı ailesi olarak karşılamamız mümkün değil. Biz de o yüzden gerek Karabük’ten gerekse tüm ülkedeki iş adamlarından, hayırseverlerden destek bekliyoruz. Yardım istiyoruz oğlumuz için” ifadelerini kullandı.

“Psikolojik Travma Geçirmesine Sebep Olacak”

Çanakçı, oğlunun diğer çocukları gibi olmasını istediğini dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Hiçbir anne-baba çocuklarının diğer çocuklardan farklı olmasını istemez. Tuğra kalabalık ortamlarda biraz sessizleşiyor. Şu anda henüz 2 yaşında ama 3 yaşına geldiğinde ve ilerleyen yaşlarda farkında olacak. Bu da onun psikolojik travma geçirmesine sebep olacak. Biz anne-baba olarak bu konuda çok üzgünüz.”

Anne Filiz Çanakcı : +90 537 650 92 79

metintugracnkc1@hotmail.com

Yorumlar (5)
Muhammed ÇELİK 1 yıl önce
Karabük gibi yerde yüzlerce iş insanı var. onlar için 90 bin dolar para değil. Neden biri ilgilenmiyor
Yasar 1 yıl önce
Acun futbolculara yardim kampanyası düzenlerse, zenginler canlı yayında yüz binlerce lirayı basarlar. Garibanı kim tanır ki, zenginlerin garibanlardan ne çıkarı olur ki? Devlet bile zenginler ne derse onu yapıyor.
Batsın bu düzen.
Omer kaya 1 yıl önce
Nerede bu karabukun zenginler haddeciler kardemirde hissesiyle övunen zenginler . Yardim etmeye paraniz mi yok
Esat Yaşar Çağlayan 1 yıl önce
Merhaba haberde iletişim bilgilerini de paylaşsaydınız sosyal medya gücü ile çok kısa sürede bu para toplanabilir.
Abc 1 yıl önce
Insanlar nereye nasıl yardim yapacaklar
banner11
banner12
-2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74