MAJÖR BİR PROBLEM YOK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık: "Saha gözlemlerimizde çok majör bir problemimiz yok"

Manşet 28.06.2022, 23:03
1599
MAJÖR BİR PROBLEM YOK
banner131
banner36

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, sel felaketi yaşanan Karabük’ün Yenice ilçesinde yaptığı açıklamada, “Saha gözlemlerimizde çok majör bir problemimiz yok. Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok. Ev ve iş yerlerine sular girmiş ama onlar da çok kısa sürede temizlenecek durumda" dedi.

Karabük’ün Yenice ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, sel bölgesine geldi. Ziyaret çerçevesinde önce Karabük Valiliğine uğrayan Bakan Yanık, ardından Yenice ilçesine geçti. Esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Yanık, zarar gören bölgeleri yerinde inceledi. Esnafın sorunlarını dinleyip geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Yanık, selden olumsuz etkilenen köylere de ziyarette bulundu. Yapılan tüm incelemelerin ardından Bakan Yanık, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Saha gözlemlerinde majör problemler olmadığını söyleyen Yanık, "Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok. Ev ve iş yerlerine sular girmiş ama onlar da çok kısa sürede temizlenecek durumda" dedi.

"Hasar tespitinden sonra da gerekli desteği sağlamaya devam edeceğiz"

Tahliye edilen vatandaşlar için gerekli dağıtımın başladığını belirten Bakan Yanık, hasar tespiti sonrasında da gerekli desteğin sağlanacağını söyledi. Yanık, “Maalesef en çok etkilenen ilçemiz Yenice. Köylerimizi, hasar alan yerlerimizi olabildiği kadar dolaşıp vatandaşlarımızla bir araya geldik. İhtiyaçları, arkadaşlarımız zaten ilk dakikadan itibaren tespit ediyorlar. Hali hazırda Karabük’te 12 psikososyal destek personelimiz olmak üzere Bartın’da 16, Kastamonu’da 47, Sinop’ta 8, Zonguldak’ta 10 toplam 93 personelimiz şu anda afet bölgesinde sahada ve ilk incelemeleri yapıyorlar. Şu ana kadar da Karabük’te 235 vatandaşımıza ulaşmışız. Biz de yerinde vatandaşlarımızla buluşarak ihtiyaçları tespit ettik, gerekli mekanizmaları kurduk ve devam ediyoruz. Şükürler olsun. Bizim için hep söylediğim gibi, can kaybı olmaması teselli kaynağı. Diğer hasarları da çok hızlı gidereceğiz. Nitekim hemen ilk elde hasar sebebiyle tahliye edilen vatandaşlarımız 3’er bin lira, tedbiren tahliye edilen vatandaşlarımıza da bin 500’er lira olmak üzere vakıf hesaplarımıza geçti ve bunları vatandaşlarımıza dağıtmaya başladık. Hasar tespitinden sonra da gerekli destekleri sağlamaya devam edeceğiz. Gerek sosyal yardımlar gerek psikososyal destek ekiplerimizin eliyle saha çalışmalarımızı biz bakanlık olarak yürütüyoruz. Öbür taraftan içinde bulunduğumuz koordinasyon merkeziyle de diğer ihtiyaçlara kadar hepsini koordinasyon merkezimiz takip ediyor valimiz başkanlığında” diye konuştu.

"Saha gözlemlerimizde çok majör bir problemimiz yok"

Yapmış oldukları saha gözlemlerini değerlendiren Bakan Yanık, “Saha gözlemlerimizde çok majör bir problemimiz yok. Yıkılan binaların dışında çok majör bir olayımız yok. Ev ve iş yerlerine sular girmiş ama onlar da çok kısa sürede temizlenecek durumda. Biz bir taraftan tüm kurum ve kuruluşlarımızla temizleme, yol açım işlemlerine başladık. İnşallah ne iletişim, ne lojistik, ne ulaşımda hiçbir şekilde ve hiçbir ihtiyacın kalmayacağı şekilde çok hızlıca organize olup bunları temin etmeye başladık” şeklinde konuştu.

"Hiçbir mal, hiçbir eşya vatandaşlarımızdan değerli değil"

Vatandaşların riskli bölgelere girmemesinin önemine değinen Yanık, “Bölgede bugün ve yarın için de yağış bekleniyor. Bunları atlatırsak çok hızlıca toparlanmış olacağız. Vatandaşlarımızdan bunları takip etmeleri, mümkünse riskli olan bölgelere girmemelerini, istiyoruz. Hiçbir mal, hiçbir eşya vatandaşımızdan değerli değil. Lütfen hiç kimse riskli olan evlerine girmesinler. Verilere göre şu an için baktığımızda bu bölgede yağış büyük ölçüde azalmış olacak. Biz de işlerimizi asıl o zaman yapacağız. O yüzden vatandaşlarımız, kendilerine temin ettiğimiz barınma mekanlarında kalarak bu iki günü atlattıklarında sahaya dahil olmuş ve süreci başlatmış olacağız. Bizim tek beklentimiz kendilerini riske atmasınlar. Barınacak yer, diğer tüm ihtiyaçların alt yapısını biz zaten kurduk ve tedarik ediyoruz. Yeter ki onların canına bir şey olmasın sonrası zaten kolay” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (9)
vatandaş 3 ay önce
şu fotoğraf karesinde Karabük'ü temsil eden 3 kişi var hadi Valiyi geç bugün var yarın yok ama kalan o 2 kişi ağzını açıp ne kaderi sayın bakan böyle kader mi olur bu tamamen öngörüsüzlük bizim hatamız yanlış şehircilik yanlış planlama diyememiş mi ağzına açamayanlara YAZIKLAR OLSUN
derya varol 3 ay önce
Karabük e verilen değer bu işte, majör majör senyör :)) komedi ya bu iktidar, milletle eğlenmekten başka yaptıkları ne var.
SAFRANBOLU 3 ay önce
Aile ve sosyal politikalar bakanlarını özellikle mi seçiyorlar, yıllardır her bayan bakanın lafları inanılmaz ağır milletin içini sızlatıyor,açıtıyor
Ali bey 3 ay önce
Majör bir problem mi yok:) evler yıkılıyor heyelan var :)
german leyla 3 ay önce
Bu hanım bizim bakanımız, majör he mi ,, yani bu kelimeyi kullanarak marjinal olduğunu mu sanıyor. Laf çok icraat sıfır.
Yeniceli ahmet 3 ay önce
Vali haricinde ne müdürlerin ne de milletvekillerin yaşanan trajedi umurlarında değil. Bakan hanımı zorla gönderilmiş gibi. Liyakatsizlik akıyor her yerden
Çiftçi Nilüfer 3 ay önce
Ören köyüne de bekleriz. 2500 TL maaşla 2 çocuk okutmayı başaramadığım için sera ve hayvancılık yapıyordum. 4 seradan 3 ü gitti. Psikolojik destek ekibinizi gönderin de bu acıyla nasıl baş edilir biz de öğrenelim.
Erdem 3 ay önce
Kardemirin yeni yönetim kurulu üyesi adayı ilimize gelmiş, durum malum
Adsız Cengaver 3 ay önce
majör problem ne demek ya dalgamı geçiyorsun bakan hanım
banner11
banner12
28
açık
banner125
banner18
banner74