KORSAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARINA DİKKAT

Düğün sezonun yaklaşması ile hiç bir kaydı bulunmayan korsan fotoğrafçılara dikkat.

banner73
Manşet 29.03.2021, 16:22 29.03.2021, 17:05
1591
KORSAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARINA DİKKAT
banner36

Son yıllarda mantar gibi çoğalan düğün fotoğrafçıları denetleniyor mu?

Karabük'te son günlerde hızla çoğalan düğün fotoğrafçılarının hiçbir izin ve belge almadan iş yeri açıp çalışması dikkatleri çekmeye başladı.

En büyük hayalleri mutlu anlarını ölümsüzleştirmek olan evlenecek çiftlerin, hayatlarında bir kere yaşadığı düğün ve dış fotoğraf çekimlerinde hiçbir garanti altında değiller. Evlenecek çiftler düğün paketi adı altında 2 bin ila 15 bin lira arasında ödemeler yapıyor.

Hal böyle olunca kendisine sosyal medya hesapları açarak, fotoğrafçılık yapanlarda mantar gibi çoğaldı.

Hatta öyle ileri gidenler oldu ki; Belgesiz, izinsiz, ruhsatsız iş yerleri açıp, bu sözde izinsiz fotoğrafçılar, ikinci, üçüncü ekipleri kurdu.

Vergi ödemeyen, kira vermeyen, sigorta primi yatırmayan, kaçak iş yeri açan bu sözde fotoğrafçılar, yaptıkları işler ilgili kurumların gözüne sokarcasına sosyal medyalarından paylaşıyor.

Şikayetler üzerine harekete geçen Karabük Belediyesi Zabıta ekipleri, il merkezinin göbeğinde sözde fotoğrafçı dükkanlarını denetlediler.

Şehrin göbeğinde hiçbir yasal izni olmadan yıllardır iş yapan bu kişilerin neden denetlenmediği tartışılırken, her türlü yasal gerekliliklerini yerine getiren, vergi ödeyen, sigorta ödeyen, odalara kayıtlı olan gerçek fotoğrafçıların mağduriyetini gidermenin başta belediye, vergi dairesi ve esnaf odalarının olduğunun da altı çiziliyor.

Öte yandan özellikle genç çiftlerin hayatlarında bir kez yaşadıkları düğün ve nikah törenlerinde yapılan fotoğraf çekimlerinin hiçbir garantisinin olmadığına dikkat çekilirken, olası teknik bir sorunda o anların bir daha fotoğraflanamayacağının da altı çiziliyor.  

Karabük Fotoğrafçıları, ekmeklerine taş koyan bu şahıslara karşı gerekli mercilerin gereken cezaları ve yaptırımları yapmalarını bekliyor.  

Yorumlar (3)
Mihriye Canpolat 2 hafta önce
Çok Saçma. Kriter ne? Çekim sırasında ekipler sorduğunda; Kuzenimin Fotografını çekiyorum hobi amaçlı demek kurtarıyor. Şöyle bi durum var 5000 Tl ye de foto çektirilmez.
Vatandaş 2 hafta önce
Hemen "Düğünlerde Fotoğraf Çekme Odası, Derneği, Birliği" kurulsun ki dolaylı kartel ve fiyat tarifeleri ile ülke genelinde faaliyete başlasınlar. Diğerleri gibi :) "Dayatma tarife piyasası"
necati 78 2 hafta önce
evden yapılan organizasyon nace kotlarında olmadığı halde evlerde yapılan organizasyonlar vb şu an daha aktif yapılıyor ver
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74