KONAK SAHİPLERİNİN DÜĞÜN YASAĞI TEPKİSİ BÜYÜYOR

Safranbolu'da düğün yapma tartışmaları büyüyor ve konak sahiplerinin tepkisi de Başkan Köse'ye artıyor. Yeni verilen 5 ruhsat iptal mi olacak.

Manşet 04.04.2022, 14:44 06.04.2022, 04:01
5147
KONAK SAHİPLERİNİN DÜĞÜN YASAĞI TEPKİSİ BÜYÜYOR
banner131
banner36

Safranbolu’daki düğün tartışmaları her geçen gün artarken, konak sahiplerinin ise Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’ye tepkileri çoğalıyor.

Dün bir araya gelen konak sahipleri, belediye tarafından kendilerine getirilen düğün yapma kısıtlaması ile ilgili değerlendirmede bulundular. Belediye tarafından verilen ruhsatların ilgili yönetmeliğe aykırı olduğunu, yargı sürecini başlatacaklarını ve bu ruhsatların iptal edilmesinin söz konusu olduğunu öne sürdü.

Konak sahipleri adına bir konuşma yapan Safranbolu Beybağı Konak işletmesi Emre Yaşar; “Gündemimiz bir şekilde düğünler oldu bu konunun buraya gelmesindeki sebep kesinlikle konaklar değil. Hata yapılmıştır, insanlar rahatsız olmuştur, park yeri problemi yaşanmıştır, biz bunları anladık bu konulardan dersimizi aldık. Yüksek ses ile ilgili mağduriyetleri de duyduk. Biz Başkan Hanıma bunu çözebiliriz, bu konuda bizde adım atarız diyerek, birçok teklifle gittik. Ne zaman bir basın toplantısı olsa vücut dilini izlerim, herkesi azarlar, tepeden bakan bir belediye başkanı. Biz artık kendisi ile diyalogu koparttık. Buraya esnaf odası başkanını da çağırdık geçen haftaki toplantıda esnaf odası başkanı da söyledi. Esnaf odası başkanı bizim aramızı bulmaya çalışıyor, ama bizim arabulacak bir noktamız yok, biz o noktayı geçtik maalesef.” Diye konuştu.

Konak sahibi Emre Yaşar, düğün salonu işletme ruhsatlarına da değindi ve Elif Köse’nin yeni verdiği ruhsatların, yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığını ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Elif Köse, canlı yayınlara çıkıp biz konaklarda düğün yaptırmayacağız diye bağırdı, ısrarla söyledi. Konaklarda bu iş olmayacak dedi. Özelikle dedi ki düğün salonu işletme ruhsatı, onu bile doğru söyleyemiyor düğün ruhsatı diyor, bu belgesi ve evrakı olmayan işletmelerde düğün olamayacak diyor.

Ben diyorum ki bizim düğün salonu işletme ruhsatımız yok, hiç birimizin yok, biz bunun farkındayız. Kimsenin düğün salonu ruhsatı yok, o yüzden bana uyguladığın bu yasayı Safranbolu’da tüm mekanlara, tüm kurumlara uygulayalım. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil ki neden konakta düğün yapmak isteyen vatandaşa saygı duymuyorsun. Eğer düğünlerle ilgili yasalar uygulanmaya kalırsa, bakın iddia ederek söylüyorum Türkiye’nin yüzde 95’de düğün işi biter. Buna otellerde dahil, restoranlarda dahil. Şimdi başkan çıktı ‘5 tane mekana düğün salonu ruhsatı verdim’ dedi. Sonradan düğün salonu ruhsatı veremezsin. Bununla ilgili yönetmelikte diyor ki 5’inci maddesi C fıkrası benzinlik, sauna, hamam, fırın, cephanelik ve düğün salonunu aynı maddeye koymuş devlet. Özel yapı gerektiren bir yapıdır düğün salonu yani iskanla beraber iş yeri ruhsatı alınıyor.

Öğretmen evinin salonu yok ki bunu nasıl verdin bu bariz suç işlemektir. Bir belediye başkanı bu şekilde nasıl davranıyor anlamıyorum Safranbolu’da yapması gereken asli görevleri var bunları 3 seneden beri 4 dörtlük yaptı sanki. Sabah kalkıyor düğün, akşam yatıyor düğün. Kimsenin ruhsatı yok, kimse düğün yapamayacak. Bir karar alınıyor, bu kararda biri kar eder biri zarar ama bu kararda arkadaş vatandaş düğün yapamıyor. Ben konakta yapmak istiyorum diyor yapamıyor, diğer tarafa gidiyor fahiş fiyatlar var, bir karar alıyorsun vatandaş mağdur, işletmeci mağdur. 5 tane ruhsat verilmiş bu insanlar mağdur olacak çünkü sonradan ruhsat veremezsin.

Muhtemelen o 5 mekanların kapalı salonları var. Kapalı salonunda olsa bütün kriterleri fazla fazlada karşılasa, bina baştan yapılırken düğün salonu olarak yapılmadıysa düğün salonu işletme ruhsatı alamazsınız. Bu konu ile ilgili tabiî ki yargı süreci başlatacağız biz ekmeğimizin derdindeyiz. Elif Köse bu işte taraflıdır kendisi yanlıdır. Ben Elif Köse’ye tavsiye olarak şunu söyleyebilirim asli görevlerini yapsın."

Yorumlar (6)
Mehtap D. 3 ay önce
Valla safranbolu halkı olarak konaklarınızda yaptığınız düğünlerden bıktık. Yaz akşamları bizim için oyun havası demek değil. Ne biz ne evdeki çocuklarımız uyuyabiliyor.Sakin sakin yazın tadını çıkarmak istiyoruz artık .Lütfen bu ayaklanmalara aldırış edilmeden bu doğru kararın arkasında durun Elif Hanım. Biz mahallecek desteğiz.
Özkan Y. 3 ay önce
Güzelim Safranbolu eski Beyoğlu gibi oldu sayenizde,sizi para kazanacak diye geceler yarısına kadar yüksek sesle, düğün,mu olur güya kır düğünüymus kır düğünü köyde olur harmanda olur gündüz yerleşim yerinden uzakta olur ambulans gelir vatandaşın hastanın ikametine sağlık personeli giremez, düğüne gelenler içerler ictikleri şişesi kutusu hanelerin önüne atarlar yüksek sesle bağırarak çağırarak kimseye huzur vernezler gündüz balosu vb müzik gece ayrı ,çöpü pisliği ayrı nedir bu ya nedir ya güzelim Safranbolu yu ne hale getirdiler emniyet bile bıktı buna dur diyecek bir tek elif hanım çıktı Allah razı olsun kimse bahçesinde yazın tadını dahi çıkaramaz oldul
Akıncı 3 ay önce
Valla doğru karar safranbolu konakları düğün salonu mu? Yeni yeni icatlar çıkardınız kimse bu zamana kadar ses etmemiş! Konaklar mirasımızdır onları koruyalım! Adım başı konakta düğün var yazın valla billa bıktık bizde gürültüden iyi olmuş .konaklarınızda düğün yapamıyosanız konaklama yeme içme hizmeti verin güzelce ne güzel işte
Sema Y 3 ay önce
Konaklar konak olarak kalmalı doğru karar inşAllah bu karardan dönülmez
Aysel 3 ay önce
Çok iyi karar. Konakta düğün yapıyorsunuz herkesi rahatsız ediyordunuz. Çok iyi oldu
Hamdi 3 ay önce
Elif Köseden Allah razı olsun.
banner11
banner12
21
açık
banner125
banner18
banner74