KBÜEA HASTANESİ KAMU SAĞLIK HİZMETİNDE TAM GAZ

Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Nihat Yılmaz, Karabük Net Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

banner108
Manşet 18.05.2021, 15:02 18.05.2021, 15:11
1187
KBÜEA HASTANESİ KAMU SAĞLIK HİZMETİNDE TAM GAZ
banner36

Kamu sağlık hizmetinde Karabük’ün yükünün tamamını alan ve bölge illere de hizmet veren Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Nihat Yılmaz, hastane çalışmaları ile ilgili Karabük Net haber Sorumlu Editörü Ergün Başkaya’ya açıklamalarda bulundu.

KBÜEA Hastanesi Başhekimi Dr. Nihat Yılmaz Pandemi sürecinde zor bir birinci dönemi atlattıklarını, özellikle Kasım-Aralık aylarında en yoğun anlar yaşadıklarını belirtti. Sonra bir normalleşme döneminin olduğunu ve 2. Pik dönemini yaşadıklarını, her iki dönemde de hastanede imkanları dahilinde hastalara şifa vermeye çalıştıklarını anlattı.

OKSİJEN-VENTİLATÖR CİHAZ SIKINTILARI YOK

Koronavirüs ile mücadelede ağır hastaların tedavisi için gerekli olan cihazların temini ile ilgili de bilgiler veren Başhekim Dr. Nihat Yılmaz “Sağlık Bakanlığımızın almış olduğu cihazlar yeterli fakat bunu hızlandırmak açısından yardımseverlerden yüklü miktarda bağışlar aldık. Bu bağışlarla da hastanemize yüksek akım oksijen cihazları kazandırdık. Türkiye’de belki çoğu hastaneden daha iyi konumdaydık. Cihazlar konusunda bir sıkıntı çekmedik.

Yoğun bakım sayımızda fazlaydı. Ekstradan bir 16 yataklı yoğun bakım ve yine acilde 2 yataklı bir yoğun bakım tarzında yoğun bakımlar da oluşturduk ve bu konuda sıkıntı yaşamadık. Bir oksijen sıkıntımız oldu ama onunla ilgili de tedbirlerimizi aldık. Bundan sonraki dönemde de sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.” dedi.

3. VE 4. DALGA OLURSA, BİR ENDİŞEMİZ YOK

Dr. Yılmaz, pandemi de 1. dalgadan sonra 2. dalgayı rahat atlattıklarını belirterek şunları kaydetti;

“Birinci dalgadan sonra 2. Dalga çok zorlu geçmedi bizim için çünkü tecrübeliydik. Alınan tedbirler ve aşıdan dolayı hasta sayısı çok azdı. Birinci pik dönemine göre sıkıntılarımız biraz daha azdı. Çünkü hastaneye hasta yansıması daha azdı. Şu an tedbirlerimiz hala devam ediyor. 17 günlük tam kapanmanın ardından da hastaneye yatış ve yoğun bakım oranımız bir hayli azaldı. Yaz dönemine giriyoruz, aşı ve tedbirlerle bu pandemiyi atlatacağımızı düşünüyoruz. 3. ve 4. Dalga olsa da Karabük’ün bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz.”

“AŞILAMALARDA HİÇBİR PROBLEMİMİZ YOK”

“Sadece halkımızın aşıya rağbet konusunda bir sıkıntımız var.” diyen Başhekim Dr. Yılmaz “Aşı için randevu açıyoruz, dolmuyor bile. Vatandaşımız şunu bilsin, aşı, hastaneye yatış ve yoğun bakım oranlarını yüzde yüz etkiliyor. Aşılama çok çok önemli, aşılamaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Şu an sağlık çalışanlarımız aşılandı. Birinci dalgada aşı olmadığı için birçok sağlık çalışanımız hastaneye yattı, hayatını kaybedenler oldu. Ama şu anda gördüğümüz kadarıyla fazla sıkıntımız yok. Alınan tedbirler, aşılama ve sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz sürece pandemiyi yeneceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

BÖLGENİN YÜKÜNÜ SIRTLIYOR. POLİKLİNİKLER, SERVİSLER, AMELİYATHANELER KONUSUNDA BİR PROBLEM YOK

KBÜEA Hastanesi Başhekimi Dr. Nihat Yılmaz, hem pandemi hem de eğitim araştırma hastanesi olarak hizmet verdiklerini hatırlatarak, “Bütün hastalarımıza tek çatı altında hizmet verebildik. Randevu haricinde kanunen hasta bakılmıyor diye geçiyor. Ama normal ameliyatlar işlemler yapılıyor. Sağlık sisteminde hiçbir aksatma veya yavaşlatma yapmadık.” dedi.

HEMŞİRELER GÜNÜ, ANNELER GÜNÜ UYGULAMALARI TAKDİR TOPLADI

Hemşireler gününde, hemşirelere hediyeler veren hastane yönetiminin bu ve buna benzeyen uygulamaları hakkında da bilgiler veren Dr. Yılmaz, şunları söyledi;

“Pandemi sürecinde insanlar annelerinden, babalarından, kardeşlerinden kaçtılar. Ama sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz Covid hastalarıyla ilgilendiler. Bu özveri isteyen bir durumdur. Bunun için de motivasyonlarının olması gerekiyor, mutlu olmaları gerekiyor. Bunun için bizler de özel günleri kutlamaya çalıştık. Hemşireler günü, anneler günü ve bayramı bir araya getirerek bir kutlama yaptık. Bu durum baya bir ses getirdi çünkü belki Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir şey yapılmadı ve personelimiz çok çok mutlu oldu, çokta motive oldular. Sonuçta onların motivasyon ve güler yüzü hastaya yansıyacak. Bu da bizim başarımız olacak.”

Yorumlar (7)
Ali Cantez 7 ay önce
Hastanede çocuk cerrahı yok... umrunda olan da yok...
Burhan 7 ay önce
Göğüs cerrahı, hematoloji, gastroenteroloji de yok Ali bey
Sungur saral 7 ay önce
Olmayan doktorları oy verdiğiniz partiye söyleyeceksiniz. Demogoji yapmanın alemi yok.
Ali Cantez 7 ay önce
Sungur bey..Hangi partiye oy vedigi mi nerden biliyorsunda konusuyorsun ? Insan sağlıgı ile siyaseti kariştirma olsa olsa Türkiyede olur... karabugün siyasetcilerini Ankarada kimsenin takmadigı aşikar..Ama il sağlik müdürünün bu giden doktorlardan haberinin oldugunu bile sanmiyorum. İyi bir insan ama iş çözücü degil malesef
Can Tankan Ozturk 7 ay önce
Degerli yorumcular memlekette bu bahsettiginiz branslari secen genc hekim adaylari kalmadi. Millet ruzgar ekti firtina bicecek, gecmis olsun cumlemize. Bashekim beyi suclamak yersiz, vekillere soracaksiniz nerde bu isin sorumlusu diye? Kolay gelsin
Hasta 7 ay önce
Şehir dışından bir arabada en az 4 kişi gelip gelmişken kişi başı en az 2 doktora randevu alıyolar. Ben karabükte oturup bir tek randevu bulamıyorum buna çözüm getirilmesi gerekir. Bartın da kardiyoloji var ama amcalar burdaki kardiyoljiye gözüküyor ve aynı zamanda göz ve kulak burun boğaza sıra alıyor. Bartın Kastamonu Çankırı Zonguldak buraya geliyor sabahları sıra yapıldığı zaman bir kişi kendi harici bir sürü kişiye randevu alıyor. Herkese günlük sadece bir randevu hakkı verilmeli. Gece 4 de geldikleri ve ilk sıraları aldıkları için 3 branşın ilk sıralarını topluyolar ve karabüklüye sıra gelmiyor. Çekemeyenler bana hemen laf söylerler. Ben gencim gidip mecburen erkenden sıra alıyorum gece erkenden gidecek arabası olmayan kimsesi olmayan karabüklü yaşlılar ne yapsın peki. Dşardan gelip keyfi checkup yaptıranlara engel olun
OSMAN 7 ay önce
3mayısta ultrason iiçin gittim 50 gün sonraya randevu verdiler
banner11
4
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74