KARDEMİR YÖNETİMİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI

İYİ Parti Gurup Başkanvekili Lütfi Türkkan, KARDEMİR A.Ş. Yönetiminin belirlenmesi ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığına önemli bir soru önergesi verdi.

Manşet 31.12.2020, 16:00 31.12.2020, 17:12
6443
KARDEMİR YÖNETİMİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI
banner36

İYİ Parti Gurup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, KARDEMİR A.Ş. yönetimine atama sürecinde yaşananlar ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

İYİ Partili Türkkan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi

Türkkan, önergesinde “Yüzde yüzü halka açık bir şirkette adeta korkutularak, seçme ve seçilmeye nasıl müdahale ediliyor? Bunun hukukta yeri var mı? SPK Başkanı görevden alınacak mı?” şeklinde sorular sordu.

2017 yılından sonra Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR) yönetiminde görev alacak isimler birçok kez değişti.

Bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu’nun tebliğine göre hareket edilerek, 4 bağımsız üye tespit edildi. Bu kişiler arasında AK Partili bazı eski milletvekillerinin de olduğu isimler de yer aldı.

Ancak; Yönetim’de yer alacak isimlerin belirlenmesi aşamasında, şirkette daha önce görev yapmış kişiler tarafından dile getirilen iddialar hafife alınacak gibi değil.

İDDİALARIN ODAĞINDA SPK BAŞKANI VAR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konu ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Türkkan önergesinde Bakan Elvan’a 7 soru yöneltti.

SPK BAŞKANI’NIN TEHDİT EDEREK ATANMA SÜRECİNE MÜDAHALE ETTİĞİ DOĞRU MU?

Türkkan, önergesinde; “Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR)’de 2017 yılından sonra Yönetim Kurulu’nda görev alacak isimler birçok kez değişmiştir. KARDEMİR ile ilgili olarak yaşanan süreçte Sermaye Piyasası Kurulu’nun tebliğine göre hareket edilerek 4 bağımsız üye tespit edilmiş, bu kişiler arasında AK Partili bazı eski milletvekillerinin de olduğu isimler yer almıştır.” diye yazan Türkkan, “Bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı’nın, KARDEMİR Yönetimi’ne atanacak isimlerin belirlenmesi konusunda müdahale ettiğine dair iddialar da şirkette daha önce görev yapmış kişiler tarafından dile getirilmektedir.” ifadesini kullandı.

BAKANLIK İDDİALAR KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLDU MU? böyle iddialar varken ülkeye yabancı yatırımcı gelir mi?

İşte Türkkan’ın soruları;

1- İddiaya göre; 30 Ekim 2020 tarihinde SPK Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan ile görüşmesinde 12 isimden oluşan bir liste vermiş, hangi ismin hangi gruptan (A-B-D Grubu) seçileceğini de söylemiştir.  SPK Başkanı ayrıca, Genel Kurul’u kimin yöneteceğini, yardımcı olacak isimleri de vererek 3 tane gözlemci göndereceğini, bunların dışına çıkılamayacağını ifade etmiştir. 

Bu iddialar doğru mudur, Bakanlık’ın bu durumdan haberi var mıdır?

2- SPK Başkanı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Yolbulan’ı tehdit ettiği ve seçimlere müdahalede bulunduğu doğru mudur, bu durumdan Bakanlık olarak haberiniz var mıdır?

3- Bağımsız üyeler belirlenmesine rağmen, kanunlar çerçevesinde hareket etmesi gereken, devlete bağlı bir Kurul’un Başkanı’nın, bağımsız üyelerin aday olarak belirlenmesine karşı çıkarak yönlendirmede bulunması doğru mudur, hangi kanunda bununla ilgili madde yer almaktadır?

4- Yüzde yüzü halka açık bir şirkette, adeta korkutarak, seçme ve seçilmeye nasıl müdahale edilmektedir, bunun hukukta yeri var mıdır?

5- Sözü edilen iddialar hakkında Bakanlık herhangi bir inceleme başlatacak mıdır, bu doğrultuda nasıl bir yol izlenecektir?

6- Bakanlık tarafından yapılacak incelemenin ardından SPK Başkanı’nın görevden alınması düşünülmekte midir?

7- Bir şirkete Yönetim Kurulu atanması sürecinde böyle iddialar varken ülkeye yabancı yatırımcı gelmesi noktasında nasıl hareket edilmesi düşünülmektedir, bu konuda Bakanlık olarak görüşünüz nedir?

Yorumlar (2)
Yakup 1 yıl önce
Spk başkanı uykuda. Borsada 250 katına çıkan hisse var. Durmadan bedelli ile milletten para toplayan ama 10 öncesindeki değerinde bile olmayan hisseler var. Dert başka. Vatani milleti düşünen azıcık adil olur.
Ramazan 1 yıl önce
Lütfen Türkcan seni bu millet iyi tanıyor artık kendin mi speküle edecen şirket i yemezler
banner11
banner12
-2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74