KARDEMİR İŞÇİSİNDE KADEME HÜSRANI

Kardemir işçisinin kademeleri açıklandı ve beklentisinin altında kademeleri alan çelik işçisi büyük öfke içinde.

Manşet 07.07.2022, 17:45 07.07.2022, 19:28
2146
KARDEMİR İŞÇİSİNDE KADEME HÜSRANI
banner36

Kardemir A.Ş’de işçilerin ‘Kademe İlerleme Sistematiği’ uygulaması yapıldı.

Kardemir işçisinin beklediği kademe ilerlemesinin bugün açıklanması ile işçi tam bir hayal kırıklığına uğradı.

Kardemir Yönetiminin ve Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin ‘Çifte bayram müjdesi’ olarak nitelediği kademe konusunda adeta dağ fare doğurdu.

Aynı iş yerinde çalışan ve aynı işi yapanlar arasında çok azı kademe ilerlemesi alırken, çoğunluğu mevcut kademesinde kaldı.

8. Kademelerin tamamı 10. Kademeye çıkması beklenirken, yine birçok işçi 8. kademede bırakıldı.

İŞÇİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Yıllardır kademe ilerlemesi bekleyen çok sayıda işçinin beklediği kademeleri verilmedi ve işçinin yüksek kademede çalışması gereken bazı kısımlarda ise beklenti yerine gelmedi.

Puanlama, performans veya hangi sisteme göre kademelerin verildiğini bilmeyen işçiler “Benim kademem neye göre verildi? Hak ettiğim kademeyi neden alamadım?” sorusunu gündeme getiriyor.

Yaptığı işe göre alması gereken kademeyi alamayan çelik işçisi hakkının yendiğine inanıyor ve yaptığı işin kademesini beklerken bir üst kademe verilerek işçinin adeta gazı alınmak istendi ama tam tersi oldu.

Kardemir çalışanlarının %75’inin beklentisini karşılamayan kademelerde çelik işçisi büyük hayal kırıklığı yaşarken, hakkının yendiği yönünde tepkisini gösteriyor.

GENEL MÜDÜRLÜK İTİRAZ HAKKINI AÇIK BIRAKTI

Kardemir Genel Müdürü Necdet Utkanlar imzasıyla işçiye bir duyuru yapıldı. Yazılı yapılan duyuruda kademe ilerlemesine ait itirazları olan çalışanların, kendi ünite yetkilisine veya İnsan Kaynakları Müdürlüğüne bir ay içinde itiraz dilekçesi ile başvurulması gerektiği belirtildi.

Genel Müdürlüğün yayınladığı duyurudan sonra beklediği kademeyi alamayan çalışanların %75’i itiraz etmeye hazırlanıyor.

YUNUS DEĞİRMENCİ’YE BÜYÜK TEPKİ

Kademeler ile ilgili mücadele veren Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesini devre dışı bırakan ve Genel Başkanlık yarışında elini güçlendirmek isteyen Yunus Değirmenci’ye Kardemir işçisi kademe hüsranından sonra büyük tepki gösteriyor.

Öte yandan Kardemir Yönetiminin sendika bazında Karabük Şubesi ile değil de Genel Başkan Yunus Değirmenci ile kademe mutabıkında kaldığı öne sürülüyor.

KENAN YILMAZ NE YAPACAK?

Kardemir işçisinin %95 desteği ile Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı seçilen Kenan Yılmaz, aylar öncesinden kademe ilerlemesi ile ilgili verdiği teklif dosyasının yerine getirilmemesinin ardından ve işçinin büyük tepkisinden sonra acaba ne yapacak?

Kardemir işçisinin kademelerinin genel başkanlık seçimi ile ilgili malzeme yapılmayacak kadar kutsal olduğunu son günlerde sürekli vurgulayan Kenan Yılmaz’ın yaşanan bu gelişmeler karşısında nasıl bir yol izleyeceği ise merakla bekleniyor.

Yorumlar (5)
Alpdoğan 3 ay önce
İşveren vekili ve formenlerin çalışanlara verdiği takdir puanından olamaz mı?Takdir puanı işçinin ilerlemesinde en büyük etkendir.Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olurmu atasözü gibi,işini mükemmel yapanla yapmayanda bir olmaz.
Murat 3 ay önce
Allah belanızı versin sizin vereceğiniz kademenin 24 yıllık isciyim halen 10. kademedeyim bizden 15 yilsonra işe girenlere 16.kademe verildi bizim emekliliğimiz geldi halen 10 kademede çalışıyoruz bu yönetim bunu hiç görmiyormu oysaki bu fabrikanın en zor günlerinden bu günlere gelmesinde fedakarlık gösterip 3 dönem sözleşmede sıfıra imza atmış ücretsiz izin kullandırılmış işçileriz ama kimin umurunda nerede adalet 24 yıllık işçiler 10.kademe Allah sizi bildiği gibi yapsın diyorum bu işi kimler yapıyorsa hakkım haram olsun
Degirmencinin işten attırdığı emekçi 3 ay önce
itiraz eden olursa değirmenci işten attıracak demedi demeyin
Furkan 3 ay önce
Sendika işveren yanlısı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu
Karabuk 3 ay önce
Performans puanlamasi yapilali uzerinden 8 ay gecmis . Uc yil diye bisey cikardilar . Vermemek icin elinden geleni yapmislar . Sorsaniz kurumsal bi sirket 85 yildan beri cozulmek istenmeyen bi sorun .
banner11
banner12
28
açık
banner125
banner18
banner74