KARDEMİR 2021 YILININ REKOR KÂRINI AÇIKLADI

KARDEMİR A.Ş. 'den yapılan yazılı basın açıklamasında 2021 yılını toplamda 3,85 Milyar TL kâr ile kapattıkları belirtildi

Manşet 01.03.2022, 21:48 01.03.2022, 23:39
1337
KARDEMİR 2021 YILININ REKOR KÂRINI AÇIKLADI
banner36

KARDEMİR A.Ş.'den yapılan yazılı basın açıklamasında 2021 yılını toplamda 3,85 Milyar TL kâr ile kapattıkları belirtildi.

KARDEMİR'den yapılan yazılı açıklama şu ifadelere yer verildi;

"Türk sanayisinin öncü ve lokomotif firması konumundaki Şirketimiz Kardemir A.Ş., 2021 yılını tarihinin en yüksek kârlılığı ile tamamladı. 3,85 Milyar TL net kâra ulaşan Şirketimiz, 01/03/2022 tarihi itibarıyla da mali sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

2020 yılının son çeyreğinde yakalamış olduğu yükseliş ivmesini 2021 yılının tamamında sürdüren Şirketimiz, 2020 yılına oranla %288 FAVÖK (EBITDA) artışı sağlayarak 2021 yılında FAVÖK’ ünü yaklaşık olarak 4,9 Milyar TL’ye çıkardı. Yine bir önceki yıla oranla satış gelirlerini %96 artırarak 14,76 Milyar TL’ye kadar yükseltti. Net nakit rakamını 2,75 Milyar TL seviyesine ulaştıran Şirketimiz, finansal gücünü arttırarak doğan ve doğabilecek her türlü piyasa koşullarında yatırımcılarına güven vermeye devam etmiştir / edecektir.

Dünya çelik piyasalarındaki ve hammadde tedarikindeki belirsizliklere rağmen mali disiplin ve verimli üretim prensibi ile çalışmalarını sürdüren Şirketimiz, tüm küresel sıkıntıları aşarak ekonomik yükselişini devam ettirmiştir. İstihdamda ve üretimde olduğu gibi kârlılıkta da sürdürülebilir hedeflere sahip olan Kardemir, yurtiçi satışlarının yanı sıra ihracat alanında da kendini kanıtlamıştır. Katma değerli ürün üretimi konusunda ürün geliştirme çalışmalarına devam eden Şirketimiz, gelişen ve değişen piyasa şartlarına hızlı adapte olarak, uluslararası arenada mücadele etmeye başlamıştır. Türkiye’nin önde gelen halka açık firmalarının da kullandığı, “Kur Riskinden Korunma (Hedge) Muhasebesi” ile Şirketimiz, kura bağımlı riskleri ve likit varlıklarını daha etkin yönetmiştir.

Ülkemizin ilk ve tek, bölgemizin ise sayılı demiryolu rayı ve tekerleği üretim tesislerine sahip fabrikamız, ürettiği ürünleri ile ülkemize ithal ikame fırsatı sunarken bir yandan da ihracat çalışmaları ile de küresel bir oyuncu olma yolunda hızla ilerlemektedir. Şirketimiz teknolojik ve dijital gelişimler karşısında hızlı aksiyonlara alarak S4HANA benzeri dijital alt yapı ve veri yönetimine yönelik yatırımlara önem vermiştir. Yüksek karlılık döneminde yatırımlarına ara vermeyen Şirketimiz, Konverter kapasite artırımı, yüksek fırın reline çalışması, yüksek fırın seviye 2 projesi, taşlama tezgâhı ve 30 MW enerji santrali gibi üretim artışına yönelik tesis yatırımlarına da ara vermeden devam etmektedir.

Yatırım süreçlerine ara vermeyen Şirketimiz Kardemir A.Ş., hissedarlarına yönelik temettü çalışmalarına da önem vermiş olup, Genel Kurul’a sunulmak üzere Kardemir Yönetim Kurulu tarafından toplam brüt 1.000.000.000 TL (Bir Milyar Türk Lirası) olmak üzere hisse başına 0,8772 TL kâr dağıtılması kararı almıştır. Genel Kurulumuz tarafından kabul edilmesi durumunda özelleştirme sonrası Şirketimiz tarafından Kardemir hissedarlarına yapılması planlanan en yüksek kâr payı dağıtımı olacaktır. 

Ülke ekonomimizin dışında bölge ve kent ekonomisine sosyal sorumluk projeleri ile katkılar sağlayan Şirketimiz, güçlü ve istikrarlı yönetim anlayışı ve çevre dostu üretim anlayışı ile piyasalarda güven yaratmayı sürdürmüştür. Paylarının tamamı Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Kardemir, yerli üretim yerli tedarik politikasını da sürdürmeye devam edecektir.
2021 yılı finansal döneminde tarihi rekor kârlılık seviyesine ulaşmamızda katkı sağlayan tüm çalışanlarımıza, paydaşlarımıza ve yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.
"

 

Yorumlar (3)
Harun karadaş 3 ay önce
Dolar kuru paraditeden kaynaklı bu para verdi haketmeyen işe aldığı personele amcaları dayıları şeyhleri emmileri az para alıyor yeğen der verir. 10 yıl çalıştım hakkım helal olmasın.
Selim 3 ay önce
Tanrı zenginleri seviyor. Verdikçe veriyor. Millet perişan olmuş umurunda değil. Değişim kaçınılmaz.
hüseyin 3 ay önce
Ne alaka?Devletimiz yönetimdeki akbabaların yerine işin erbabı olan kişileri atamış ve şirket çok güzel kar açıklamış.
banner11
banner12
27
açık
banner125
banner18
banner74