KARABÜK DİSLEKSİ DERNEĞİ KURULDU

Karabük Dikkat Geliştirme ve Koçluk Merkezi sahibi Tuğba Kuran Kaya tarafından Karabük Disleksi Derneği kuruldu.

banner108
Manşet 16.06.2021, 14:38
1082
KARABÜK DİSLEKSİ DERNEĞİ KURULDU
banner36

Karabük Dikkat Geliştirme ve Koçluk Merkezi sahibi Tuğba Kuran Kaya tarafından Karabük Disleksi Derneği kuruldu.

Karabük Disleksi Derneği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Eğitim Koçu Tuğba Kuran Kaya, Osman Kaya, Psikolag Cansu Kolcu, Dil Konuşma Terapisti İlknur Coşkun, Özel Eğitim Öğretmeni Özge Top, Özel Eğitim Öğretmeni Tuğna Ünal ve Büşra Şahin.

Disleksi yani özel öğrenme güçlüğü yaşayan birey ve ailelere destek olmak, yasal hakları ve izleyecekleri yol ile ilgili bilgilenmedirme yaparak destek olmak amacıyla Karabük Dikkat Geliştirme ve Koçluk Merkezi sahibi Tuğba Kuran Kaya tarafından Karabük Disleksi Derneği Kuruldu.

Karabük Disleksi Dernek Başkanı Tuğba Kuran Kaya açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi; " Genel adıyla özgül öğrenme güçşüğü diğer adı ile disleksi;zekâ düzeyi normal ve normal üstü bireylerin okuma, yazma ve matematik becerilerinde uygun eğitimsel fırsatlara rağmen akademik performanslarının anlamlı düzeyde düşük olması ile birlikte görülen nörogelişimsel bir farklılıktır.  Okul çağındaki çocukların yaklaşık 10’unda; özel gereksinimi olan öğrencilerin de 40’ında görülen özgül öğrenme güçlüğü, hiçbir yetersizliğe bağlı olmadan görülür .

Okul öncesi dönemde geç konuşma,konuşma sesi bozukluğu, sınırlı sözcük bilgisi, çalışma belleğinin sınırlı olması, sağını solunu, konum ve zaman kavramlarını karıştırma ve koordinasyon becerilerinde yetersizlik vb. birçok belirtisi olsa da daha çok birinci sınıfta okuma yazma eğitiminin başlaması ile fark edilir. Ödev yapmak istemezler, akademik başarıları düşüktür ve okula gitmeye isteksizdirler. Müdahalenin fark etmekle başladığı disleksi , bir hastalık değil, gelişimsel bir farklılıktır ve tek çözümü doğru eğitimdir. Bu nedenle çocuğunda sıralanan belirtilerin biri ya da birkaçının olduğunu fark eden ailelerin mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Karabük te ve bölgemizde bu konuda bilgilendirme ve doğru bir yol haritası çizmek için ailelerimize öğretmenlerimize ücretsiz bilgilendirme eğitim sunumları yapmaktayız. Özellikle belirtmek isterim ki her çocuk öğrenir bazen aynı yolla bazen farklı yolla."

Diğer tüm detaylar ve iletişim için www.kardikmer.com veya  Telefon Numarası 0552432691 / 05077477857

Adres: Karabük Çebioğlu Twin Towers Kat:3 No:306 Karabük/Merkez

Yorumlar (0)
banner11
8
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74