KARABÜK BELEDİYESİ ÇÖPTEN AKARYAKIT ÜRETECEK

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin önem verdiği geri dönüşüm malzemelerinden yakıt üretme tesisi faaliyete geçiyor.

banner108
Manşet 14.06.2021, 15:12 14.06.2021, 15:31
946
KARABÜK BELEDİYESİ ÇÖPTEN AKARYAKIT ÜRETECEK
banner36

Karabük'te kurulan tesis ile doğada yok edilemeyen yılda yaklaşık 150 ton katı atık bertaraf edilerek, pirolitik yakıta dönüştürülecek.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar "Plastik atıkların Piroliz yöntemiyle bertaraf edilmesi ve geri kazanımı" projesi kapsamında yapılan tesiste incelemelerde bulundu.

Başkan Vergili, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, tesisin Karabük Belediyesi ve Karabük Üniversitesi iş birliğinde yapıldığını söyledi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili "Tesiste üretilen yakıtı iş makinelerimizde kullanacağız. Bunun en önemli özelliği geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması, geri dönüşüm malzemelerinin yok edilmesi. Hem doğada yok olmayan malzemeleri yok ediyor, hem de yakıta çeviriyoruz, iki işlemin birden yapılması büyük bir iş." dedi.

Vergili, tesisin Karabük için bir örnek olduğunu da ifade ederek; "Günlük 500 kilogramdan yılda yaklaşık 150 tona yakın katı atık bertaraf edilmiş olacak. İleride bunun 2-3 katına da çıkartılması söz konusu. Doğada yok edilemeyen malzemeler geri dönüştürülüyor. Asıl avantajı bu. Söz konusu olan doğada yok edilemeyen malzemenin bertaraf edilmesi." diye konuştu.

Yorumlar (4)
Yakup Kara 6 ay önce
Yol yap sayın başkan ön takımları amortisörü mahvettin
Karabük lü 6 ay önce
Birçok projeye imza Atan belediye İlk önce Kardemir ve marzic in hava kirliliğine çare bulsun her tarafta yollar köy yolundan kötü bu proje iş görür mü işe yarar mı bilmem merakla bekliyorum inşAllah bir işe yarar lakin birileri proje işe yarasada yaramasada böyle Bir proje adına İyi paralar kazanıyor ülkenin malesef acı durumu göstermelik olmasında
Ali 6 ay önce
Bati Karadeniz Kalkinma Ajansinin 2,5 Milyon TL destegi ile yapildigini da soyleseydiniz keske..
kemal 6 ay önce
Rafet bey çalışkan adamdır
banner11
13
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74