KAMİL GÜLEÇ BORSA DOLANDIRICILIĞINDAN İŞLEM CEZASI ALDI

KARDEMİR'in eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Karabük'ün tanınmış iş insanı Kamil Güleç borsada 2 ayda %540 kazanmış. SPK incelemesi ile 6 ay işlem cezası aldı.

banner108
Manşet 06.05.2021, 14:43 06.05.2021, 14:54
7532
KAMİL GÜLEÇ BORSA DOLANDIRICILIĞINDAN İŞLEM CEZASI ALDI
banner36

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Vakıf Finansal Kiralama hissesinde gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak aralarında Karabük’ün tanınmış iş insanı Kamil Güleç ile yeğeni Batuhan Güleç’in de bulunduğu 20 kişi ve 5 şirkete tedbir amacıyla borsalarda 6 ay geçici işlem yasağı uyguladı. Tespit edilen kişilerin kısa sürede yüzde 58 oranında kar elde ettiği belirlendi.

Bir dönem KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan ve Karabük’ün saygın olarak görülen iş insanı Kamil Güleç’in, borsada yapıldığı belirtilen dolandırıcılıkta ceza alması Karabük adına utanç verici olarak görüldü.

Sermaye Piyasası Kurulu Vakıf Finansal Kiralama hissesine yönelik piyasa dolandırıcılığı tedbirleri kapsamında içlerinde Karabüklü iş insanı Kamil Güleç ve Kardemir’de kısım müdürlüğü yapan yeğeni Batuhan Güleç’in de bulunduğu 20 kişi ve 5 şirkete 6 ay boyunca işlem yasağı getirdi.

6 GÜNDE YÜZDE 58 YÜKSELDİ

22 Nisan 2021 tarihinde 19.62 lira seviyesinden açılış yapan Vakıf Finansal hissesi, 30 Nisan 2021 tarihinde 30.94 lira seviyesine kadar yükseldi. Sadece 6 günde 20 kişi ve 5 şirketin ortak hareket etmesi sonucunda yüzde 58 oranında yükseliş yaşandı.

30 NİSAN'DAN SONRA HER ŞEY DEĞİŞTİ

30 Nisan 2021 tarihinde neredeyse tarihi yüksek seviyesine yaklaşan Vakıf Finansal Kiralama hissesinde sert satışlar görülmeye başlandı. 30 Nisan'ın ardından ilk işlem günü olan 3 Mayıs'ta hisse 30.94 liradan 23.66 liraya, 4 Mayıs'ta ise 21.3 liraya, 5 Mayıs'ta da 19.17 liraya kadar geriledi. Sadece 3 işlem günündeki kayıp yüzde 38 oldu.

2 AYDA YÜZDE 540 KAZANÇ

Vakıf Finansal Kiralama hissesi incelendiğinde yıllardır süren sakin ve stabil seyri 18 Ocak 2021 tarihinden itibaren değişmeye başladı. Sürekli yükseliş ve hafif düşüş dalgası yaşayan hisse 17 Mart tarihinde 31.98 lira seviyesine kadar yükseldi. Yaklaşık 2 aylık süreçte yüzde 540 oranında yükseliş kaydetti.

SPK İNCELEMEYE BAŞLADI

Sermaye Piyasası Kurulu olağandışı fiyat ve miktar hareketlerini radarına aldı ve inceleme başlattı.

İnceleme neticesinde Yarız Danışmanlık İnşaat İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Classic Cars Motorlu Taşıtlar Anonim Şirketi, Yakın Madencilik ve Lojistik Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Enis Bulut, Muhammed Yarız, Osman Türker, Kerem Lafçı, Ömer Bedir Çetinel, Ceyhan Semiz, Batuhan Güleç, Hüseyin Semiz, Alev Bölükbaşı, Gülşah Bal, Tülay Demirci, Yusuf Semiz, İlker Bölükbaşı, Sercan Aslan, Hüseyin Baş, Kamil Güleç, Alfadağ Madencilik İnşaat Anonim Şirketi, Adnan Başdemir, Baş Taş İnşaat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., Osman Baş, Ömer Ozan Köksa, Özgün Bulut adlı ve unvanlı kişi ve kuruluşlara 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca 6 ay boyunca işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.

Yorumlar (14)
erdem ural 8 ay önce
Adamlar doymuyor aga, doymuyor. amaç ne acaba dünyaya kök salmak mı, bilmediğimiz bi ölümsüzlük formülleri var sanırım :)))
Hakan köfteci 8 ay önce
Bu güleçler neden paraya doymuyor
Sezer 8 ay önce
Borsadaki küçük yatırımcıyıda miktiler
Enerji 8 ay önce
Rezilliklerinizi okumaktan biz bıktık siz devam etmekten bıkmadınız
Emine 8 ay önce
Gözünüzü toprak doyursun aç gözlüler
KARABÜKLÜ 7 ay önce
Ne yapsın doyuracak adamı çok
Uysal 8 ay önce
Allah, ilmi isteyene zenginliği istediğime veririm buyurmuş. Demek ki bu arkadaşları seviyor ve verdikçe veriyor. Belki kefenlerine cep de vermiştir. Alıp götürürler cennete. Kim bilir?
hakan 8 ay önce
Bu güleç ve ailesi kadar şımarık hilebaz düzenbaz dolandırıcı ve kardemir yiyici yoktur karabükte
Ama oh olsun artık kardemiri pek yiyemiyorlar
Recep KARTAL 8 ay önce
Kestikleri ceza 1000 tldir kazandıkları para 1.000.000 tldir 1000 TL'de alın lan fakirler benden çay için demistirler kimse kusura bakmasın biz bunları hak ediyoruz
Harun karadaş 8 ay önce
Doyurmadık demekki birde tetikçileri var ah varya adalet er geç tecelli eder. Diğer tarafta ne olacaklar onlar düşünsün. Sözünü tutmayan bunlar ama yalakalıkta ön sırada olanların da en az onlar kadar suçu var.
bulaklı 7 ay önce
hemşerim olduğunuz için utanıyorum.
hasan 7 ay önce
rezillikleriniz bitmedi be güleçler.
Çağrı 7 ay önce
pandemi zamanı işçi çıkaran insan bu güleçler Allah yanlarına bırakmasın
Kayabaşı li 7 ay önce
Kardemir kapatılırken sahip çıkıp alan bu günlere gelmesine en büyük katkısı olan bir aile güleç ailesi şimdi hedef tahtası güleç ailesi bu kadar devamli afiş edilmeyi haber olarak görmüyorum cagcelik shel benzinlik medikar Kardemir Karabük çok büyük emeği var biraz saygı mahkeme var gerekeni onlar yapar..
banner11
4
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74