FATMA TEKRAR DEVREDE

Yenilenen KARDEMİR Güven Veriyor; İlk Demirin Alındığı Fatma Revizyon Edilip Tekrar Faaliyete Geçti

Manşet 17.03.2022, 10:40 17.03.2022, 17:55
4275
FATMA TEKRAR DEVREDE
banner36

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ilk Yüksek Fırını olan ve ilk demirin alındığı Fatma, yenileme çalışmalarının ardından tekrar faaliyete geçti.

Konuyla ilgili olarak Kardemir Yönetimi kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yaptı. Kardemir çalışanlarının özverili ve disiplinli çalışmalarının özellikle vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"85 yıllık köklü geçmişi ile güçlü yarınlara hazırlanan şirketimiz, üretim kapasitesini arttırmak için yatırımlarını ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. 2021 yılının sonlarında modernizasyon çalışmalarını başlattığımız 1 Numaralı Yüksek Fırınımız, çalışanlarımızın özverili ve disiplinli uğraşları sayesinde, tüm yenileme çalışmaları başarı ile tamamlanarak, programlanan tarihten önce devreye alındı.

2020 yılı son çeyrek itibari ile mali açıdan gözle görülür bir şekilde yükseliş ivmesi yakalayan şirketimiz, çelik sektöründe artan talepleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan üretim kapasitesi ihtiyacını karşılamak adına, yatırımlarını sürdürmektedir. Türkiye’nin ilk yüksek fırını konumundaki 1 Numaralı Yüksek Fırınımız’da, daha önceden yapılan çalışmalarla yıllık 450.000 ton kapasiteye ulaşmışken, son Reline ile %25’lik bir kapasite artışı beklenmektedir. Yaklaşık olarak 18 Milyon Dolar yatırım bedeli ile tamamlanan yenileme çalışmaları, üretimimize doğrudan yansıyacak niteliktedir.

117 gün süren Reline çalışmasında, fırın içerisindeki tüm refrakter değiştirilmiş ve fırın etrafındaki fiziksel iyileştirilmelerin yanı sıra, otomasyon sisteminde de köklü modernizasyonlar yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde, üretim kapasitemiz arttırılırken, bir yandan da gelişen teknolojilere hızlı adaptasyon amaçlanmıştır.
 
Yıllık 3,5 milyon ton çelik üretimi hedefi ile çalışmalarını gece gündüz sürdüren şirketimiz, yatırımlarına ve mevcut üretim şartlarını iyileştirmeye devam edecektir. Güçlü yönetim ve disiplinli mali çalışmalar ile piyasa beklentilerinin üzerinde kârlılığa ulaşan fabrikamız, üretim, maliyet, yatırım ve satış gibi alanlarda sürdürülebilir verimlilik politikası ile her geçen yıl kârlılığını arttırarak piyasalara güven vermeyi sürdürecektir.
"


 

Yorumlar (0)
banner11
banner12
21
az bulutlu
banner125
banner18
banner74