ESKİPAZAR'DA ÇİFTÇİLERİN TAŞ OCAĞI İSYANI

Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki çiftçiler, bölgedeki tarım arazilerinin toz bulutuyla kaplanmasına neden olan taş ocağından şikayetçi.

Manşet 11.12.2021, 16:52 11.12.2021, 16:55
2876
ESKİPAZAR'DA ÇİFTÇİLERİN TAŞ OCAĞI İSYANI
banner36

Son günlerde mantar gibi çoğalan taş ocakları, geçimini tarım ile yapan bölgelerde çiftçileri zor duruma sokuyor.

Özellikle kırsal bölgelerde tarımın gelişmesi ve kalkınması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta destek verdiği çiftçiler, Eskipazar ilçesinde adeta cezalandırılıyor. 

Eskipazar ilçesindeki çiftçiler, bölgedeki tarım arazilerinin toz bulutuyla kaplanmasına neden olan taş ocağından şikayetçi.

İlçeye 8 kilometre uzaklıktaki Yazıkavak köyünde açılan ve bölgesindeki bütün tarım arazilerini olumsuz etkileyen taş ocağının ardından şimdide Topçalı köyü sınırları içinde yaklaşık 5 yıldır faaliyet gösteren taş ocağı nedeni ile tarım arazileri olumsuz etkilenirken, köylülerin tarım ürünleri de zarar görüyor. 

Taş ocağı ve buraya çalışan kamyonların ortaya çıkardığı toz bulutu, tarım arazilerini adeta çöle çevirirken, bölgedeki ağaçlar ve yollar da zarar gördü. 

Taş ocağından ürün alan kamyonlar ve iş makineleri için kamuya ait arazilerin üzerinde yol açılması, bu yollar nedeni ile arazilerin artık tarım için kullanılamaz hale gelmesi, ocaktan çıkartılan taş ve kumların dere yataklarına dökülmesi ise köylüleri tamamen endişeye sevk etti. 

Köylüler, taş ocağı işletmecisi tarafından kapatılan derenin olası bir sel baskınında tarlalarının su altında kalacağını iddia ediyor. 

Topçalı köyü sakinleri, taş ocağına sadece 5-10 metre uzaklıktaki tarlalarda artık tarımın yapılamadığını, ekilemez hale geldiğini belirtiyor. 

Taş ocağı kurulduğu yıllarda buna itiraz ettiklerini ifade eden köylüler, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, arazilerin zarar görmeyeceğini belirttiklerini, artık bırakın arazileri, ocağa 1 kilometre uzaklıktaki köy merkezinin de bundan etkilendiğini kaydettiler.

Yerel yetkililerin sıkıntılarını çözmemeleri halinde durumu Cumhurbaşkanına kadar taşıyacaklarını ileten köy halkı, amaçlarının bağcıyı döğmek olmadığını, sadece asırlardır tarım yapılan topraklarına sahip çıkmak istediklerini aktardı.

Öte yandan ilginç bir gelişme ise kafalarda soru işaretleri oluşturdu. 

Topçalı köyü sınırları içinde kalan kamuya ait bazı arazilerin Eskipazar Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği tarafından satışa çıkartıldığını öğrenen köylülerin endişesi iyice arttı. 

Satışa çıkartılan arazilerden birisi, tesadüf o dur ki taş ocağı ve karayolu arasında kalan 5 bin 125 metrekarelik arazi. 

Çiftçiler, 77 bin liradan 14 Aralık Salı günü açık teklif usulü ile satılacak olan araziyi hali hazırda taş ocağı işletmecisinin üzerine yol açarak, içinden geçen dere yatağını moloz ve toprakla doldurarak kullandığını ileri sürdü.

Yorumlar (0)
banner11
banner12
1
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74