ENGELLİLERİN HALK OTOBÜSÜ ÇİLESİ

Engelli vatandaşlar ücretsiz halk otobüsü kullanım haklarından dolayı aşağılanmaya ve hakarete maruz kaldıklarını sıkça dile getirmeye başladılar.

banner108
Manşet 19.06.2021, 16:01 19.06.2021, 16:10
664
ENGELLİLERİN HALK OTOBÜSÜ ÇİLESİ
banner36

12 Temmuz 2013 tarihinde, 4736 sayılı kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunda yapılan değişiklikle; %40 üzeri engelliler ile 65 yaş üzeri vatandaşların, şehir içi seyahatlerde halk otobüslerinden ücretsiz yararlanması yürürlüğe girmişti.

Karabük’te hizmet veren halk otobüsleri işletmeleri de belediyeden hatları kiraladığı için bu yasa kapsamında hizmet vermeye başlamıştı.

Pandeminin başlamasıyla birlikte şehir içi seyahatlere bazı kısıtlamalar getirilince özellikle halk otobüsü işletmecileri büyük zararlar ettiğini sürekli dile getirdiler. Bu kapsamda özellikle engelli vatandaşlar ile halk otobüsü işletmecileri arasında son aylarda hakarete varan tartışmalar yaşandığı sıkça kamuoyuna yansımaya başladı.

Engelli vatandaşların devletin kendilerine verdiği ücretsiz şehir içi seyahat etme hakkını kullanma istemelerine rağmen, zaten sürekli zarar ettiklerini öne süren halk otobüsü işletmecileri arasında tartışmaların sıklaştığı da ifade edilyor.

ENGELLİ VATANDAŞLAR AŞAĞLANIYOR VE HAKARETE UĞRUYORLAR

Halk otobüsüne bindiklerinde engelli kartını gösteren vatandaşların, otobüs işletmecileri tarafından sıkça aşağılanmaya, hakarete uğramaya başladıklarını öne sürüyorlar.

Bu haksız muamelelere maruz kalan engelli vatandaşların, Karabük Belediye Başkanlığına yazılı ve sözlü müracaat ettiklerini ama bir sonuç alamadıklarını, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Valiliğe müracaat ettiklerinde ise bu haklarını ısrarla kullanmalarının tavsiye edildiğini söylüyorlar.

HALK OTOBÜSLERİ DE BIKMIŞ

Çok sayıda kesimden insanları ücretsiz taşıdıklarını belirten halk otobüsü işletmecileri, günlük yolcu kapasitelerinin neredeyse %10’nu bu şekilde ücretsiz taşıdıklarını ve zaten elde etmeye çalıştıkları karında bu şekilde gittiğini belirterek, halk otobüslerinin bu konuyla ilgili desteklenmesi gerektiğinin de altını çiziyorlar.

BELEDİYE DUYARSIZ

Ücretsiz taşıma ile ilgili destekleme isteyen halk otobüslerinin bu taleplerine kulak tıkayan Karabük Belediyesinin ise hakarete uğradıklarını iddia eden engelli vatandaşların şikayetleri ile ilgili de gereğini yapmadığı da belirtiliyor.

VALİLİK VE BELEDİYE ÇÖZÜM ÜRETMİYOR

Halk otobüslerinde sık sık aşağılandıklarını ve hakarete uğradıklarını belirten engelliler ile 65 yaş üstü vatandaşlar, tüm şikayetlerinin askıda kalmasının yanı sıra, ilgili Müdürlük, Valilik ve Karabük Belediyesinin bir araya gelerek tarafların mağduriyetinin giderilmesi için çözüm üretmelerini istiyorlar.

 

Yorumlar (2)
Vatandaş 4 ay önce
Yarın bir gün şehit ve gazi yakınlarının da onurlarını zedelerler para kar için, sosyal belediyecilik devlet hizmeti nerede kaldı, Zaten otobüsler eski düzensiz, belediye tümüyle ya yeni standartlar getirerek, otobüsleri belli yaşta, klimalı doğalgazlı yada elektrikli v.b yenileştirecek, yenilemeyenlerin sözleşmelerini iptal edip, tekrar ihaleye açacak yada kendisi işletecek. Sosyal belediyecilik her zaman bazı hizmette parasal kar olarak bakılmamalı, Karabük Belediyesine de zaten yakışmıyor bu belediyeler değişik değişik eski. Belediyeden insan düşmüştü vefat etti hatırlarsınız, özel sektör işte bakım yapmaz sizi riske de atar, dünyanın neresinde böyle bir olay olmuş.
Engelli Vatandaş 1 ay önce
Haber yapmanız bile çözüm olmadı.Şikayetler belediye ye cimer e valiliğe gitti.çözüm yok.Otobüsçüler ve dernekleri Cumhurbaşkanının verdiği hakkı gasp etmeye 7 aydır devam ediyor.Cumhurbaşkanıni tanımıyor.Valilik belediye Sosyal hizmet il müdürlüğü ise çözüm sağlamıyor.Neden?Vay Karabük te yaşayan insanlara.çok yazık.sahipsiz kent.
banner11
13
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74