CHP VE İYİ PARTİ FENA BASTIRIYOR

CHP ve İYİ Parti Karabük İl Başkanları ayrı ayrı yayınladıkları basın açıklamasında Kardemir kavşak projesini sorguladılar ve iktidara hesap sordular.

Manşet 25.08.2022, 15:16 25.08.2022, 16:00
4414
CHP VE İYİ PARTİ FENA BASTIRIYOR
banner36

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Karabük İl Başkanları ayrı ayrı basın açıklaması yayınlayarak, Kardemir kavşak projesi ile son günlerde yaşanan trafik sıkışıklığı sorununu sorguladı.

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır ve İYİ Parti Karabük İl Başkanı Av. Ali Çetin Aygün, bugün ayrı ayrı birer basın açıklaması yayınladılar ve son haftalarda yapılan kavşak yapım projesinin tamamen seçim yatırımı olduğunu, projenin değiştirilerek, küçültüldüğünü iddi ettiler.

CHP Basın açıklaması
CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, yayınladığı basın açıklamasında kamu adına bazı sorular sordu ve şu ifadelere yer verdi;

Karabük–Safranbolu yolunda devam eden 2 ayrı proje ön hazırlık yapılmadan, sadece seçim alt yapısı olarak başlanılmış projeler olduğunu net bir şekilde gösterdi.

Son bir haftadır Karabük-Safranbolu halkının şikayetleri yanı sıra bu hafta KBÜ’de başlayan ön kayıt nedeni ile ilimize misafir gelen binlerce Vatandaşımızın da tepkilerine neden oldu.

Kesintisiz yol projesi ile Kardemir kavşak projesinin çakışması sonrası trafik keşmekeşi yaşanan İlimizde, işin içinden çıkılmaz bir durum yaratırken, bu tip projeler öncesi alternatif yolların hazırlanması gereği de bir kez daha ortaya çıktı.

Kent projelerinde ‘biz/ben’ istedik diye ve seçim yatırımı yapacağız diye proje alt yapısı hazırlanmadan başlanırsa olacağı da maalesef bu olur.

Karabük-Safranbolu yolunun iki nemli kavşağının kapanması öncesi alternatif yol olarak Kapullu-Küpler yolu ve yine Öğlebeli-Üniversite-Kastamonu yolu hazırlanıp İnsanlarımıza bu çile çektirilmezdi.

Şimdi kamuoyu huzurunda soruyoruz.
1-    Kardemir Kavşak projesi 2019 yılında yapılan projenin tamamen değiştirilmesinin ve üst-alt köprülü geçişlerin kaldırılmasının nedeni nedir?

2-    O zaman ki projemi doğruydu? Şimdiki proje mi?

3-    “Kesintisiz yol” olacak denirken Kardemir kavşağının yine sinyalizasyon (ışıklar) ile geçilmesi bu projenin amacına aykırı değil midir? 

4-    KBÜ kavşağı projesi ise Karayollarına ait bir yolda, Belediyenin iddia edildiği gibi 70 Milyon Tl borçlanarak projeyi üstlenmesi ne kadar doğrudur? 

5-    Karabük- Safranbolu yolu üzerinde 4 ana kavşakta sinyalizasyon (ışıklandırma) devam edecekken sadece bir kavşağın kesintisiz yol projesine ne kadar katkı sağlayacağını da kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Karabük ilinin sorunlarını ‘ben yaptım oldu bitti’ olarak çözülemeyeceğini hep söyledik, şimdi bir kez daha görmekteyiz ki sadece akılları karıştırıp seçim öncesi yatırım yapılıyor anlayışını hakim kılma adına yapılan eksik/hatalı projeler maalesef vatandaşımızı üzmekte, Devlet kaynaklarının boşa harcanmasına neden olmaktadır.

Bu kentin çok acil Çevre Yolu projesi neden raflarda bekliyor? Bu kent için verilen Havaalanı ve Eğitim araştırma hastanesi için 250 yataklı ek bina yapımı yanı sıra ihtiyaç olan Devlet hastanesi projesi ne oldu?

İYİ Parti Basın Açıklaması
İYİ Parti İl Başkanı Aygün ise Kardemir kavşak projesinde değişikliğe gidildiğini öne sürerek, basın açıklamasında şu soruları sordu;

Kardemir kavşak projesinde neler oluyor?

Gelen haberler, başlangıçtaki projeden vazgeçildiği yönünde.

Sizin hiç doğru işiniz olmaz mı?

Şimdi dönüş yaptığınız proje olmazsa, ilk projeye mi döneceksiniz? Bu arada oluşacak kamu zararı ne olacak? 

Gerçeği açıklasanız da anlasak?

KARDEMİR kavşak projesinde değişikliğe gidilmiş, birinci ve ikinci projeler arasında çok büyük maliyet farkları bulunmaktadır.

Bu konu ile ilgililere 1. ve 2. Projelerdeki keşif farkının ne kadar olduğu, neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğu, şu anda yapılan projelerde sinyalizasyon olup olmadığı, battı çıktıların iptal edilip edilmediği, proje tamamlandığında nasıl bir fayda sağlayacağı, trafiği hangi ölçüde rahatlatacağı, sabahları ve akşamları ışıklarda bekleme olacak mı ve en önemlisi proje değişiklik yapılırken kamu yararı gözetildi mi? konuları sorulabilir.

Bu projenin seçim yatırımından daha ileri gitmeyecek bir proje olduğu, konuya hakim işinde uzman kişilerin görüşüdür.

Şehir içi trafik sorununun tek çözüm yolunun çevre yolundan geçtiği aşikardır. 

Yorumlar (15)
Karabuklu 1 ay önce
Ha şöyle ya Karabüku konuşun kardeşim iş yapın su karabuke ilimiz siyaset üstü olmalı herşey dört dörtlük olması için tüm partiler calismali
Abdullah Mor 1 ay önce
Kardemir dört yol kavşağı konusunda halkı bilgilendirmesi gereken belediye.İki kavşak hakkında vatandaşı bilgilendirmesini bekliyoruz.
Vatandaş 1 ay önce
Hükümet iktidar yetkililer yol yapımında 2 yada 3 vardiya ya yaparak biran önce bitirmeli işçiler 6 işi bırakıyor
Davut 1 ay önce
Heykel yapsınlar mi ? :)
Belenköy 1 ay önce
Yapsınlar aga, heykel yapsınlar sen hele şu şehre şimdiye kadar ne yapıldı onu bi anlat bakalım. Onlar heykelini yapar
Alpdoğan 1 ay önce
Siz Safranboludaki özellikle cumartesi ve pazar akşamları.bayram ve arefe günleri oluşan trafik yoğunluğuna çare düşünün.Seçilmeden önce mangalda kül bırakmıyordunuz.Gördüğümüz icraatlar konser ve seracılık.
Naci 1 ay önce
Başkanlar siz hiç Safranbolu Karabük arası belediye otobüsüne bindiniz mi ?
Daha otobüs sefer saatleri ni ayarlayıp vatandaşı oturarak ulaşımını sağlayamiyorsunuz . Yapilanada muhalefet ediyorsunuz .
Ali Cantez 1 ay önce
Yahu dur bu kez eleştirme. Adam 3 dönemin sonunda bir iş yapacak onuda sabote etmeyin.. 3 döneme karabüke asansör millet bahçesi ve randımansız çalışan yağmur drenaj projesini sığdırdı. Ya siz?
Karabuk 1 ay önce
Uyanın karabukluler . Bu proje kardemir kavşağı projesi değildir. Bu proje safranboluya kesintisiz ulaşımı sağlayan safranbolu projesidir diye düşünüyorum....
Çevre Yolu 1 ay önce
3 Yıl önce yazdık hep çevre yolu zamanında başlansaydı şimdi hiç bir sorun olmazdı yok şu engel oluyor yok şöyle çevre yolundan d bir akaryakıt istasyonu yeri alıversen kimse artıkk. neyse artık çevre yolu konuşulur bundan sonra Karabukun iler böyle olur hep
Bitmez bu yol 1 ay önce
Bari pandemi de yollar boşken yapsaydiniz şimdi tam üniversite kayıt zamanı lanet edecek millet geldiğine yesilmahalleden yüzüncü yıla yarım saatte gidiliyor hele minibüsçülerin dramı yazık ettiniz çok kim anlar garibanın halinden tabi mazot olmuş 25 Tl birde yolları uzattiniz vay halimize
derya varol 1 ay önce
Arkadaş, yol böylemi yapılır, adamlar bizimle birlikte paysod ediyor, bu yol bitmez. Şehri felç ettiler hemde el birliği ile. Rezalet
Hasan 1 ay önce
Sanane kardeşim sende seçil de sen doğru yap yapanın önüne arkasına geçme imkânlar elverdiğince yapıyor devlet
Suat şahin 1 ay önce
Bu imkanlar zaten bi Karabük e sağlanamıyor nedense. Bizim vekillerinde günahı yok, ellerinden anca bukadar geliyor demekki 100 gün köy köy gezmek daha eğlenceli olmalı.
Alpdoğan 1 ay önce
Belen köy sen körsen biz ne yapalım?Karabük ede Türkiyeye de akla sığmayacak yatırımlar yapıldı.Sen gözlerini yumup kulaklarınıda tıkarsan göremez ve duyamazsın.
banner11
banner12
22
açık
banner125
banner18
banner74