CHP'DEN 15 MADDELİK 1 MAYIS KUTLAMA MESAJI

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, 1 Mayıs Kutlama Mesajında 15 Maddelik Talep Sıraladı

banner108
Manşet 01.05.2021, 13:56 01.05.2021, 14:29
338
CHP'DEN 15 MADDELİK 1 MAYIS KUTLAMA MESAJI
banner36

Cumhuriyet Halk Partisi Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır; “CHP Emek Büroları olarak, emekçiler adına 1 Mayıs’a girdiğimiz şu günlerde 15 talebimiz var” dedi.

CHP İl Başkanı Çakır talepleri şöyle sıraladı;

“1) Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.

2) Pandemide 1 yıllık süre içerisinde en az 861 emekçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Covid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

3) İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır.

4) Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir.

5) Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir.

6) Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir.

7) Yaklaşık 1 yıldır kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmemektedir. Bu durum ileride yeni mağduriyetler yaratacak ve bu kapsamda yer alan işçilerin emeklilik hakkı ötelenecektir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.

8) Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir.

9) İşsizlik sigorta fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir.

10) Sendika ve toplu sözleşme hakkının önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.

11) Uzaktan yani evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir.

12) Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir.

13) Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir. Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı.

14) Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir.

15) En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.”

Yorumlar (3)
Sosyalizm 7 ay önce
Almadan vermek Allaha mahsustur.Hem vergi kalksın hem bol bol para dağıtılsın mümkün mü? Hadi bakalım chp olarak şöyle bir teklif yapında görelim.Maaşı 5 000 ile 10 000 tl arası olan memur ve emeklilerden yüzde 5 ile yüzde 20 arası, maaşı 10000 tl üzerinde olan tüm memur,vekil ve emekli maaşlarından yüzde 30 ile yüzde 50 arası pandemi kesintisi yapılsın ve pandemide işsiz ,aşsız kalanlara dağıtılsın.Ayrıca bir ev ve arabadan fazla mal varlığı olana da varlık vergisi getirilsin diyebilirmisiniz?Benimkisi sadece bir örnek.
İşçi 8 ay önce
3 made yi bi kac kez okudum Safranbolu belediyesi de dahil mi bu maddeye
Ali sen 8 ay önce
Dikkatle okudum ama anlayamadım emek bürosu dedikleri ne Karabük'te emek bürosu nerede açılışı yapıldı mı emek bürosu başkanı Abdullah Çakır mı emek bürosu bu bildiriden başka Bir şey yaptı mı
banner11
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74