ÇELİKOĞLU D.Ç’DE İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞME %87 ÜCRET ARTIŞI İLE YAPILDI

Özçelik İş Sendikası, Çelikoğlu D.Ç ile ilk TİS'ni %87 ücret artışı, yıllık toplam net 16 Bin TL ikramiye ile imzaladı.

Manşet 05.02.2022, 17:24 05.02.2022, 17:33
2344
ÇELİKOĞLU D.Ç’DE İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞME %87 ÜCRET ARTIŞI İLE YAPILDI
banner131
banner36
  • Özçelik İş Sendikası yetkiyi yeni aldığı Çelikoğlu D.Ç’de ilk Toplu İŞ Sözleşmesini %87 ücret artışı ile yaptı.

  • Çelikoğlu çalışanlarının en düşük taban maaşı 5 Bin 300 TL oldu.

  • Senede 4 ayrı 3 Bin TL ile 2’şer Bin TL Ramazan, Kurban Bayramı ikramiyesi TİS’de yer aldı.

Çelikoğlu Demir Çelik Sanayi Limited Şirketinde, geçtiğimiz günlerde Özçelik İş yetkili sendika olmuştu. Sendika Karabük Şubesi, Çelikoğlu D.Ç’de yetkiyi alır almaz ilk Toplu İş Sözleşmesini (TİS) işverenle imzaladı.

330 işçiyi kapsayan TİS’de en düşük taban maaş, net 5 Bin 300 TL oldu.

Özçelik İş Sendikası ile Çelikoğlu arasında bir süredir devam eden TİS anlaşmasının içinde, yılda 4 ayrı net 3’er Bin TL ikramiye, yine ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramlarında net 2’şer Bin TL Bayram ikramiyesi yer alıyor. Geniş kapsamlı sosyal hakların da yer aldığı TİS anlaşmasında; Doğum, çocuk, evlenme, ölüm, öğrenim ve vasıta yardımı gibi maddelerde bulunuyor. Ayrıca yıllık 1,5 Ton kömür yardımı da sosyal hakların içinde yer alıyor.

Çelikoğlu D.Ç Sahibi Remzi Özçelik ile imzalanan ve iki yılı kapsayan 1. Dönem TİS imza törenine, Özçelik İş Sendikası’nın Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz ve yönetiminin yanı sıra, Genel Başkan Yardımcısı Recep Akyel ile Genel Sekreter Hicret Bozoklu da hazır bulundu.

TİS İmza töreninde bir konuşma yapan Kenan Yılmaz “Kısa bir süre önce sendikal örgütlenmemizi tamamlayarak, yetki aldığımız Çelikoğlu işyerimizde iyi haklar kazanarak, Karabük'e örnek olacak bir toplu iş sözleşmesi imzaladık. Ben bu süreçte Çelikoğlu işçisinin örgütlenmesine ve toplu iş sözleşme haklarına saygı duyan Çelikoğlu Yönetim Kurulu başkanı Sayın Remzi Özçelik’e sizler huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Karabük'e, Çelikoğlu işçisine bugün imzaladığımız toplu iş sözleşmesi hayırlı uğurlu olsun.” Diye konuştu.

Özçelik İş Sendikası Genel Sekreteri Hicret Bozoklu ise “Bakanlıktaki görevim gereği çalışma sürem boyunca binlerce toplu iş sözleşmesi gördüm. Bugün burada imzaladığımız toplu sözleşme, ilk toplu sözleşme olduğunun göz önüne alındığında, çalışma hayatına örnek olabilecek nitelikte bir toplu sözleşme. Öncelikle işvereni tebrik ediyorum. Sendikanın burada örgütlenme sürecinde son derece olgun, yasalara uygun bir davranış sergiledi. Ülkemizin gerçekleri hepimiz biliyoruz. Birçok işletme sendikaya üye oldu diye işçilerin işten atıldığı bir dönemde, tüm çalışanların yaklaşık %14'ü sendikalı olduğu bir dönemde, Çelikoğlu işverenimiz büyük bir özveri ve anlayış göstererek, sendikanın burada örgütlenmesine irade göstermiş, örgütlenmeyi kabul etmiş, işçilerin anayasal haklarını kullanmalarına müsaade göstermiş ve büyük bir anlayışla barış süreci içerisinde burada toplu sözleşmeye ulaşılmıştır.” Dedi.

Özçelik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Recep Akyel ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Arkadaşlarımızın bahsettiği gibi kısa süre önce başlattığımız örgütlenme çalışmaları neticesinde tespitimizi ve yetkimizi aldık. Bu süreçte çalışanların demokratik haklarına saygı duyan hoşgörüyle karşılayan Sayın Remzi Özçelik’e teşekkür ediyorum. Daha sonraki süreçte toplu sözleşme masasında da bizimle beraber ortaya koyduğumuz tüm talep ve isteklere olumlu yaklaşarak, bugün Çelikoğlu’nda bayram havasında bir toplu sözleşme olması için elinden geleni yapan, katkı veren Remzi Çelikoğlu’na tekrar teşekkür ediyorum. Burada artık sendika, işveren, çalışan ortak bir paydaş olduğunu, beraber çalıştığımızı ortaya koyduk. Bundan sonra da beraber çalışacağız. Çelikoğlu’nun daha çok üretmesi ve kazanması için hep beraber el ele vereceğiz. Biz artık şunu biliyoruz, Çelikoğlu kazanıyor, emekçiler ve işçiler de kazanıyor. Bunun için bu bayram havasındaki toplu iş sözleşmesinin Çelikoğlu işletmesine, Çelikoğlu çalışanlarına ve sendikamıza hayırlı olmasını diliyorum. Karabük'te ve Türkiye’de örnek bir tavır sergilediği, örnek bir sanayici olduğu için, sendikal yapıya saygı duyduğu için tekrar Remzi Özçelik’e teşekkür ederiz.”

Çelik Oğlu Demir Çelik Sanayi Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Özçelik ise sendika yetkililerine teşekkür etti.

TİS imza töreninin ardından Çelikray işçileri ile bir araya gelen Özçelik İş Sendikası yöneticileri, işçiye toplu sözleşme ile ilgili bilgiler veren birer konuşma yaptılar.

Yorumlar (2)
Sendikanin feydalari 7 ay önce
Karabukte olupta karabuk cocugunun ustunden para kazanan tum haddelerde bi karabuklu olarak ozcelik is sendikasini gormek istiyoruz . Ozcelik is sendikasi karabukun sendikasidir .
Karabuklu 7 ay önce
Karabuklu olarak gercektende grur duyorum
basta recep baskan ve kenan yilmaz baskaninda gelmesi ozcelik is sendikasina guc katti. IsAllah diger haddelerde sendikalasir isci emek somurusu yapmaya devam etmezler. Karabukun belediye baskani sizin isletmekte oldugunuz haddelerdede ozcelik is sendikasini gormek istiyoz . Karabukluler seni yillarca baskan secti sende senin haddenende calisanlarini sendikali yaparsin emek somurusu yapmazsin isAllah
banner11
banner12
21
açık
banner125
banner18
banner74