BELEDİYE İŞÇİSİNE YÜZDE 40 ZAM

Karabük Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan sözleşme ile 675 Personel A.Ş çalışanı sosyal haklar ve yevmiyelerle birlikte yüzde 40’a yakın zam aldı.

Manşet 20.11.2020, 16:17 20.11.2020, 16:58
6972
BELEDİYE İŞÇİSİNE YÜZDE 40 ZAM
banner36

Karabük Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında olumlu şekilde sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinin resmi imzaları atıldı. Yapılan sözleşme ile 675 Personel A.Ş çalışanı sosyal haklar ve yevmiyelerle birlikte yüzde 40’a yakın zam aldı.

Toplu Sözleşme imza töreninde konuşan Belediye İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Hüseyin Doğan; “Toplu sözleşme görüşmelerimiz bu güne kadar karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile devam etti. Toplu sözleşmemizin olumlu sonuçlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Rafet Vergili ve sözleşme heyeti olmak üzere herkese sendikamız ve işçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Kanun gereği yüzde 4’lük zamlarla yıllarca mağdur edilen şirket çalışanlarımızın toplu sözleşme görüşmelerinde Belediye Başkanımızdan bir talebimiz oldu; Sayın Başkanım elbette bu mağduriyeti siz oluşturmadınız, fakat bu mağduriyeti gidermek sizlere düşüyor dedik.

Dünyayı etkisi altına alan, ekonomik durgunluklara neden olan covid-19 salgınının yarattığı bütün olumsuzluklara rağmen belediye çalışanlarımızda sağlık çalışanlarımızla birlikte fedakârca hizmet ettiler. Bu toplu sözleşme sürecinde Sayın Belediye Başkanımız, 60 günlük yasal süre içerisinde belediyenin tüm imkânlarını zorlayarak bu sözleşmeyi bitirdi. Başta Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, işçilerimize hayırlı olsun diyorum” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise; “Sendikamızın ve toplu sözleşmede belediyemizi temsil eden arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sonucunda işçimizi mağdur etmeyecek piyasa şartlarının çok üzerinde bir sözleşme yapıldı. Verilen ücretler piyasa şartlarından çok daha fazla iyileştirilmiş. Biz Hakem Kuruluşunun rakamlarını beklemeden verilebilecek en yüksek rakamı işçimize verdik. Bu vesile ile sendikamızı tebrik eder, çalışanlarımıza sağlıklı ve huzurlu bir çalışma hayatı dilerim” şeklinde duygularını ifade etti.

Belediye İş Sendikası Karabük Şubesinin iki yıllık TİS ile ilgili verdiği teknik detaylar ise şöyle;

1. Yıl Ücret Zammı :  İşçilerin taban ücreti ile oluşan günlük yevmiyelerine,
1. Yıl 1. Altı ay 01.07.2020-31.12.2020 tarihleri arası     %11,
1. Yıl 2. Altı ay 01.01.2021-30.06.2021 tarihleri arası    %  9,

2. Yıl Ücret Zammı : 
Tüketici Fiyatları Enflasyonuna (TÜFE) +2 puan refah payı ilave edilerek, ücret zam oranı ve artışı olacak. (Enflasyonun % 15’i geçmesi halinde, İşveren ve Sendika geçen oranla ilgili ilave zammı görüşecektir.)

İkramiye: 
Ramazan ve Kurban Bayramlarında 5’er yevmiye ikramiye, Mayıs ayında 15 yevmiye, Kasım ayında 15 yevmiye ikramiye olmak üzere yılda 40 yevmiye ikramiye verilecektir. 

Yemek Yardımı:
Günlük 5 TL olan yemek yardımı 10 TL yapıldı.

Yakacak Yardımı: 
360 TL olan Yakacak yardımı 500 TL yapıldı.

Olaya Bağlı Sosyal Yardımlar:
Ücret Zammı oranında artışlar yapıldı.

 

Yorumlar (1)
SUAT ATAŞ 1 yıl önce
Öncelikle sayın başkanımız Rafet vergiliyi kutluyorum. Belediye çalışanlarını mağdur etmediği için. Yalnız çok önemli bir sorun var. Bildiğim kadarıyla sosyal yardımlaşma müdürlüğü var. istasyonda orda çalışanlar ihtiyacı olanlara ihtiyaçlarını vermeleri gerekmiyor mu. Ben hem astım. Hem de kalp hastasıyım. Hastaligimdan dolayı calisamiyorum. Hiç bir yerden gelirim yok. Oturduğum evin eşyası yok. Doğalgazi henüz actiramadim. soguk evin içinde oturuyorum. Belediye başkanıyla görüşmek istedim. Sekreteri gorusturmedi. Neden çünkü takım elbisem ve kravatim yok. Güzel giyimli olanlar başkanın odasına alınıyor. Ben alinmiyorum. Çünkü ben yoksul ve garibanim. Beni sosyal yardımlaşma bile onemsemedi. Ben 4 gündür açım. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Valiliye gittim. Bir kaç gün evvel korumalar vali beyle de görusmemi engelledi. Son söylemek istediğim şudur. Garibansan turkiyede öleceksin. Ne sosyal yardımlaşma ne valilik nede belediye yardimci olmuyor. Saygılar sunarım. Suat ataş.5000 evler cumhuriyet mah. 57. sok. Birlik sitesi lale apartmanın kirisleri catlaktir. Kat 2 daire 4. KARABÜK
banner11
banner12
-2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74