BAŞKAN VERGİLİ, "DRENAJ ÇALIŞMASININ FAYDASINI BU YAĞIŞLA GÖRDÜK"

Karabük Belediye Başkanı Vergili: "Yağmur suyu drenaj hattının çalışmasının faydalarını bu yağışlarda gördük".

Manşet 13.08.2021, 12:34
1093
BAŞKAN VERGİLİ, "DRENAJ ÇALIŞMASININ FAYDASINI BU YAĞIŞLA GÖRDÜK"
banner131
banner36

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, kent genelinde 75'ini tamamladıkları yağmur suyu drenaj hattının faydalarını bu yağışlarda gördüklerini belirterek, "Yeşilmahalle ve İstasyon mevkisinde su baskını problemini çok yaşardık. Bu yağışlarda bütün dükkanlar su altında kalırdı. Yağmur suyu drenaj hattının çalışmasıyla bu problemlerin tamamı bitti." dedi.

Vergili, gazetecilere, yapımına başladıkları yağmur suyu drenaj hattı projesinin Türkiye'de bir il için tek bir proje olduğunu söyledi.

Çalışma tamamlandığında Karabük'ün örnek şehir olacağını anlatan Vergili, "Bunun faydalarını bu yağışlarda gördük. Bu yağışlarda merkeze 67 kilogram yağış düştü. Yaptığımız drenaj hattı gerçekten işe yaradı. Biz şu anda drenaj hattımızın yüzde 75'ini yaptık ama yüzde 50'si çalışabilir durumda. Yüzde 50 çalışabilir durumda olan hiçbir yerde su baskını yaşanmadı. Yeşilmahalle ve İstasyon mevkisinde su baskını problemini çok yaşardık. Bu yağışlarda bütün dükkanlar su altında kalırdı. Yağmur suyu drenaj hattının çalışmasıyla bu problemlerin tamamı bitti." diye konuştu.

"Dere Islah Çalışmalarının Bir An Evvel Tamamlanması Lazım"

Vergili, Kılavuzlar, 100. Yıl Mahallesi bölgesi ve üniversiteyi etkileyen alanda dere ıslah çalışmasının tamamlanmadığını ifade ederek, "Dere ıslah çalışmalarının bir an evvel tamamlanması lazım ki Karabük çok büyük bir selde her zaman tehlike altında. Bu da olmayacak bir şey değil. Sel ve taşkın barajları da tamamlanmadığı için Karabük tehlike altında. Şu anda o kadar da rahat olmamamız gerekiyor. Biz şehirle ilgili problemleri çözdük. O bizim konumuzun dışında. Araç ve Soğanlı Çayı'nın ıslahı Devlet Su İşlerinin programı içerisinde." ifadesini kullandı.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal ve AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz'ün Bartın'da olağanüstü bir durum yaşadıklarını dile getiren Vergili, "Bartın'daki sel felaketiyle ilgili ziyaretlere gittikleri zaman dönüş köprüleri çöktü. Bizim itfaiyemiz AFAD'la birlikte kurtarma işlemi yaptı. Bildiğim kadarıyla Bartın-Karabük kara yolunda çöken köprüden geçici olarak yol verilmiş. Geçmiş olsun diyorum." şeklinde konuştu.

Yorumlar (10)
Adsız Cengaver 1 yıl önce
kastamonu, sinop ve bartın gibi yağmur yağsın bakalım taşkın oluyormu olmuyormu görelim bakalım
Sadık bas yayla 1 yıl önce
Bızım barajımız yok olmaz burda hem karabuk duz yer degıl engebelı yer oldugu ıcın kayar gıder dıreneş icine
Sadık bas yayla 1 yıl önce
Bızım barajımız yok olmaz burda hem karabuk duz yer degıl engebelı yer oldugu ıcın kayar gıder dıreneş icine
mehmet yıldırım 1 yıl önce
beşbin evler şahin tepesini alt katları 2 metre su bastı bunlardan haberiniz yok galiba nereyi yaptınız bilmiyorum bizim gizem sitesi ğmit apt 2 yıldır her yagmurda su basıyor kaç kez yazılı sözlu şikayet ettim çözüm bulmadınız belediye olarak neden açıklama bekliyorum muhtarda şahit bu konuya
Cemal Öztürk 1 yıl önce
Sayın Başkan hemen kendine pay çıkarmış ,ama yeşil mahalle Kezban durağının olduğu bölge komple su idi ,battı çıktı da sularla kaplanmıştı araçları geçişe kapattılar itfaiye suyu çektide araçlar öyle geçti.ayrıca yüksek kesimlerden çakıl,taş,toprak,çöp ne varsa yollarda bulunan mazgalları ve ızgaralara doldu taştı,bartın ve Kastamonu daki gibi yağmur yağsa idi Karabükün bazı bölgelerini mutlaka sel alırdı.başkan bu konuda Karabüklüleri yanıltıyor.
Ahmet 1 yıl önce
Baskan sen uyanik adamsin kastamonudaki sel burda olsa ne hat kalir nede yol. Onun icin faydadan felan bahsetme.
Baba yorgun 1 yıl önce
50kg yağışla olmaz başkan drnaj falan hikaye 200 300kg yağsa Karabük deniz olur
Kaplan 1 yıl önce
Yalanı bırak başkan 5000evler 13 nolu sokağa gelde bir gör drenajı
Ali ihsan 1 yıl önce
Bozkurt ilçesinde dere yatağına yapılan yapıların bir benzeri Karabuk 'te dereevler de yapıldı. Taa küpler kapullu adatepe bölgesinden gelen sel suları bu bölgeye gelecek. Eninde sonunda gelecek ve dere yatağına yapılan yapıları perişan edecek. Doğa affetmez.
Adsız Cengaver 13 ay önce
sadık başyayla arkadaşım karabük düz yer değil engebeli yer sel dlmaz kayar gider diye yorum yapmış yaşın kaç bilmiyorum ama 1998 yılındaki büyük sel felaketini hatırlamıyorsun galiba yeşil mahallede dahil cuma pazarı ve bağessan sanayi sitesi soğuksu çayan mahallesine kadar bölge tamamen su altında kaldı öğlebeli tarlaları ve karabükün yukarsında kalan bostanbükünden toprak cumaya kadar olan köylerin tarlaları tamamen su altında kaldı
banner12
19
açık
banner125
banner18
banner74