91 YAŞINDA 75 YILLIK TERZİ

Karabük'te 91 yaşındaki terzi, mesleğini ilk günkü heyecanla sürdürüyor.

Manşet 11.10.2021, 12:57
2049
91 YAŞINDA 75 YILLIK TERZİ
banner131
banner36

Karabük'te çırak olarak başladığı terzilik mesleğinde 75 yılı geride bırakan 91 yaşındaki Memiş Öztürk, ilerleyen yaşına rağmen çalışmaya devam ediyor.

Terzilik mesleğine 16 yaşında çırak olarak ilk adımı atan ve ustasının yanında işi öğrenen Öztürk, askerden geldikten sonra kendi dükkanını açtı.

Haftanın 6 gününde aksatmadan iş yerine gelen Öztürk, ilerleyen yaşına rağmen elbiselerin çoğu yerini hala eliyle dikiyor.

Mesleğini 75 yıldır aynı heyecanla yapan Memiş usta, gücü yettiği sürece işine devam etmek istiyor.

"GİYİNMESİNİ DE GİYDİRMESİNİ DE SEVEN BİRİYİM"

Eşini 3 yıl önce kaybeden Öztürk, AA muhabirine, 75 yıldır mesleğini severek yaptığını belirterek, "Giyinmesini de giydirmesini de seven biriyim. Pazar hariç her gün dükkanıma geliyorum. Sabah 10'da gelirim, akşam 7'de giderim. Birçok iş adamına takım elbise diktim." dedi.

Öztürk, Karabük'te eskiden insanların çok iyi giyindiğini vurgulayarak, "Eskiden defile gibiydik. Yenişehir sineması vardı, Türkiye'de bir tanedir. Oraya giderken ayakkabılarımızı boyattırırız, pantolonlar ütülenir. Sinemaya defileye gider gibi giderdik." diye konuştu.

Elbiselerin çoğu yerini eliyle diktiğini ifade eden Öztürk, makineyi yalnızca yan ve omuz dikişlerinde kullandığını anlattı.

Memiş Öztürk, gençlere okumalarını, aksi durumda iyi meslek sahibi olmalarını tavsiye etti.

"GENÇLERE İYİ ÖRNEK"

İŞKUR İl Müdürü Mustafa Çalış da Öztürk'ün gençlere iyi örnek olduğunu söyledi.

Kolunda "altın bilezik" olarak tabir edilen mesleği severek yapmanın ve üretimin her yaş için önemli olduğunu vurgulayan Çalış, "İstihdam ve üretimin önünde mesleksizlik önemli bir engel. Gençler ve istihdama girecekler, 'ne iş olsa yaparım' demekten ziyade bir meslekte kendilerini geliştirmeli." diye konuştu.

Yorumlar (4)
BERKAY 11 ay önce
MEMİŞ AMCAMIZ ÇOK KIYMETLİ BİRİDİR.
afy 11 ay önce
dükkanı nerede amcanın ?
recep kartal 11 ay önce
bedesten han 2 kat
Turkoglu 11 ay önce
Bedesten ishani
banner12
23
az bulutlu
banner125
banner18
banner74