22. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla düzenlenen 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında kortej yürüyüşü yapıldı.

Manşet 16.09.2021, 22:12 17.09.2021, 16:34
1235
22. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI
banner131
banner36

Karabük'ün UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan ilçesi Safranbolu'da, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla düzenlenen "22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" çelenk sunumuyla başladı.

Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse tarafından festival çelengi sunuldu.

Daha sonra "En İyi Restore Edilen Ev" plaket çakım töreni düzenlendi. Atatürk Mahallesi'nde yaklaşık 182 yıllık olduğu belirtilen Yaşar Fırtına'ya ait 3 katlı Muhsin Bey Evi, "En İyi Restore Edilen Ev" ödülüne layık görüldü.

Başkan Köse, törende, festivalin ana temasının "Kültürel Miras ve Korumacılık", yan temasının ise "Ahilik Kültürü" olduğunu söyledi.

Safranbolu'yu "Safranbolu" yapan şeyin evleri olduğunu ifade eden Köse, "Soyut ve somut birçok değerimiz var. 1970'li yıllardan başlayarak bugüne kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu değerli evleri nesilden nesile aktarmak hepimizin görevi. Biz bunları yaşayarak koruyoruz." dedi.

Köse, bu büyük evlerde ailelerle birlikte oturmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bunları turizme kazandırmamız gerekiyor. Bizlerin görevi de turizmi Safranbolu'da canlandırmak, sürdürülebilir hale getirmek ve daha fazla insanın bizim kültürümüzü tanımasına katkı sunmak. Bu değerli evlerin korunmasında emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Gün geçtikçe bu evleri aslına uygun yapacak ustaları da bulamıyoruz. En önemli görevlerimizden bir tanesi de onları yetiştirmek."

Konuşmanın ardından Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Başkan Köse ve diğer protokol üyeleriyle ev sahipleri, "En İyi Restore Edilen Ev" plaketini çaktı.

Yapılan duanın ardından kurdele kesilerek ev, protokol üyelerince gezildi.

FESTİVAL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, "Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla düzenlenen 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında kortej yürüyüşü yapıldı.

Köyiçi Meydanı'ndan başlayan ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda son bulan yürüyüşe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve vatandaşlar katıldı.

Meydanda, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Karaca, Köse ve diğer protokol üyeleri tarafından festival meşalesi yakıldı.

Burada konuşma yapan Türköz, festivali dolu dolu yaşadıklarını, 22 yıldır aralıksız devam ettirildiğini ve nesilden nesile aktarıldığını belirtti.

Karaca ise festivalde emeği geçenleri kutladı.

Köse de Safranbolu’da korumacılığın, ünlü yönetmen Suha Arın'ın "Safranbolu'da Zaman" filmi ve geçmiş dönem yöneticilerinin çabalarıyla başladığını anlattı.

Festivale katkısı olanlara teşekkür eden Köse, etkinliklerde yan tema olarak "Ahilik Kültürü"nü işlediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından "Safranbolu'da Bir Başkan" belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında Fotoğraf Sanatçısı Hüseyin Karataş anısına "Ardımdan" isimli fotoğraf sergisi açıldı, halk oyunları gösterisi yapıldı ve TRT sanatçılarının da katılımı ile konserler verildi.

Yorumlar (0)
banner12
29
parçalı az bulutlu
banner125
banner18
banner74