GÜNÜN SONUNDA KAZANAN KİM OLACAK?

Ergün Başkaya'nın 18.02.2022 tarihli köşe yazısı...

Köşe Yazıları 18.02.2022, 16:15 18.02.2022, 17:03
2586
GÜNÜN SONUNDA KAZANAN KİM OLACAK?
banner131
banner36

Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesi, Kenan Yılmaz’ın başkanlığından sonra adeta kabuk değiştirdi.

10 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilen Karabük Şube Kongresinden sonra, Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesi 4 ay gibi kısa bir sürede, gün geçmesin ki Karabük gündeminde olmasın.

Hemen hemen her hafta Kenan Yılmaz ve ekibi Karabük gündeminde geniş yer alıyor.

Kardemir içinde ve dışında yaptıkları çalışmalar sonucu 4 ayda sendikanın en büyük şubesi oldular.

Değinecek birçok konu var

Ama hepsi kamuoyunca bilinen konular.

Üzerinden tekrar geçmenin fazla bir anlamı yok.

Fakat….

Kenan Yılmaz’ın dün yaptığı basın açıklaması bu zamana kadar en dikkat çekeniydi.

Kardemir işçisinin maaşlarında iyileştirme yapılacak mı, yapılmayacak mı?”

Yılmaz, ülkede yaşanan zam furyalarından, yüksek enflasyondan sonra Kardemir işçisinin maaşlarında da iyileştirme yapılmasını istediklerini ve hala bir sonuç çıkmadığını dile getirdi.

Kardemir’de kapsam dışı, yani sendika üyesi olmayan mühendis, formen ve memur statüsündeki personelin maaşlarına yapılan ortalama %40 düzeyindeki iyileştirmeden sonra, Kenan Yılmaz işçi adına açıkça sordu.

“İşçi maaşlarında da ek iyileştirme yapacak mısınız, yapmayacak mısınız?”

“Bizi beklenti içinde bırakmayın, kararınızı en kısa sürede açıklayın.”

Kardemir Yönetiminden “Evet, iyileştirme yapıyoruz veya işçinin maaş ile diğer sosyal hakları Toplu iş Sözleşmelerinde belirlenir, bu nedenle yapmıyoruz.” Şeklinde bir açıklama gelecek mi?    

Açıklama yapsalar bir türlü,

Yapmasalar bir türlü.

Çünkü Kenan Yılmaz, bu açıklamasından sonra topu Kardemir yönetiminin kucağına bırakıverdi.

Bu açıklamanın dikkat çeken diğer bir özelliğiyse

Özçelik İş Sendikası Karabük Şubesi, uzun yıllardan sonra Kardemir işçisi adına açık ve net bir şekilde

Soruyor ve sorguluyor.

Teşbihte hata olmaz

İşçi adına “açıklayın, cevap bekliyoruz” diyebiliyorlar.

Kenan Yılmaz, “karşınızda rica, minnet eden sendika yok.” Mesajını veriyor.

Kardemir içinde Yönetim Kurulundan, Genel Müdüre, Genel Müdür Yardımcılarından, Baş Müdürlere ve Kısım Müdürlerine kadar “Artık karşınızda sizden rica minnet, talepte bulunan sendika yok. İşçi adına isteyen, talep eden sendika var.”  diyor, Yılmaz.

İşin gerçeği, Kenan Yılmaz ve ekibi göreve geldiği ilk günden bu yana “Ricacı değiliz, isteyen ve talep edeniz.” duruşunu sergiledi.

Yılmaz’ın bu duruşu karşısında, Kardemir’deki yönetici kademeleri de onların yine ricacı ve minnet eden duruşa gelmeleri için direnç sergilediler.

Kenan Yılmaz ve ekibini eski düzene göre davranmaları için, rencide etmeye çalıştılar. Taleplerini oyalayıp, yerine getirmemeye başladılar. İşçi karşısında saygınlıklarının ve güvenirliklerinin yitirilmesi için çeşitli atraksiyonlar yapıldı.

Sendikacıların isteyen değil, ricacı olmaları için uğraşıldı.

Bir ara Kenan Yılmaz ve ekibinin Sayın Alparslan Bayraktar ile yaptıkları görüşmeden sonra bu çekişmenin sona ereceği düşünüldü.

Fakat…

Kenan Yılmaz ve ekibine, Kardemir Yönetimine, Kardemir’in aldığı kararlara hakaret derecesinde eleştirenlere, Kardemir idarecileri “Demokratik eleştiri” dediler.

Neden..?

Çünkü, “Bizler minnet eden, ricacı değiliz. Çelik işçisi adına isteyen ve gerekirse söke söke alırız.” düşüncesini hala bir gram kaybetmeden taşıdıkları için.

Ya, Kardemir’deki idareciler bunu kabul edecek.

Ya da Kenan Yılmaz ve ekibi onların istediği gibi değişecek.

Peki bu işin sonu nereye gidecek?

Ve günün sonunda kazanan kim olacak?

Kaybeden kim olacak?

Yorumlar (9)
Selim 6 ay önce
BİZ KAZANACAĞIZ
Kemal 6 ay önce
Sayın Başkaya emeklilerin acınacak halini gùndemde tutsanız çok daha makbul olmaz mı
İsmail Altunkum 6 ay önce
Çelik İs sendikasi,T.C Demir Celik İsletmeleri ile varolmus,varligini ve adını bu fabrika ile ve karabükle kazanmış bir sendikadır.Eski adi T.C Demir Çelik isletmeleri,yeni adi Kardemir olarak bu ülkenin gecmisinde ve geleceginde saygin bir isletmedir ve böyle olmaya devam edecektir.Celik is sendikasida böyle saygin bir isletmeye,Karabükümüzden doğmuş saygin bir sendika idi.Fakat bazi basiretsiz yöneticiler yüzünden bir dönem Celik is sendikasi sayginligini itibarini yitirip hatta 2010 yılında kendi öz evlatlarınin işlerine son vermekte maalesef baş rol oynadi.Aslinda o dönem kimsenin alip veremedigi Celik is sendikasinin adi degildi,kisilerdi.basiretsizce yöneten kisilerdi.Ama o dönem maalesef anlasilamadi.Ama suan Kenan Yilmaz kardesimizin önderliginde Celik İs sendikasinin eski adina yakışır hale gelecegine yürekten inaniyorum.Alın terinin yanında olan insani,alın terini dökenler hicbir zaman yalniz birakmazlar birlikte güç olurlar.selin önünde bend durmaz.Su an Kardemir calisanlarininda Kenan Yilmaza karsi duruşlarini,sevgi gösterilerini,inanclarini gıpta ile seyrediyorum.Eminim oda bu emekci kardeslerin güvenini boşa cikarmayacak,Celik is sendikasının ismini tekrar Karabük tarihine kazıya aktır.
Karabuklu 6 ay önce
Kardemirin gercek sahibi alin teriyle calisan emek veren ömurlerini veren iscilerdir . Kenan baskan iscilerin oylariyla o makama geldi .digerleri gibi tepeden inmedi . Iscinin sectigi baskani tanimak zorundalar o kendi adina istemiyor isci adina istiyor
Çelikhaneci 6 ay önce
Karabük'te ve Kardemirde bir sendikanın varlığı belki olmaya başladı. Özlenen tablo. Teşekkürler Kenan baskan
Emekçiler 6 ay önce
Emek veren, Ter döken Canımız dan can giden
biziz Kazanan Kapsam dışı personel
Kardemir Kardemir olalı böyle ayrım Görmedi.
Vesselam
hüseyin 6 ay önce
Biri yer biri bakar kıyamet o zaman kopar,diye bir atasözümüz var.Kardemir çalışanlarında da ikilik olmamalıdır.Bie tarafa verilen diğer tarafada verilmelidir.
Ergin Asarkaya 6 ay önce
Kardemir, son yıllarda yapılan doğru yatırımlarla devasa kârlar elde etti. Burada çalışanların özverili, gayretli çalışmaları küçümsenemez. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve oluşan enflasyon ortada. Bir iyileştirme kaçınılmaz hale gelmiştir. Yapılacağını da umuyor ve bekliyorum. Sendikada yapılan seçim ve değişim sonunda Kenan Başkanla yakalanan ivme ortada. Süreceğide aşikar. Alınacak her karar da isçi arkasında ve yanında olacaktır.
selahattin 6 ay önce
1980/1990 yıllarda sendika vardı özel sektör dahil.grevler bile olmuştu.sonra ne oldu peki?işçiler tehditlerle sendikalardan silinmek zorunda bırakıldılar,ve sendikal hareketler kayboldu gitti.temennim o ki inşaAllah bu sendikalaşma devam eder,işçi sırtından para kazanıp ,işçiye kolay kapı gösterip zırt pırt ücretsiz izinlerde biter.umudum varmı hayır yok...
banner11
banner12
21
açık
banner125
banner18
banner74