Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARDEMİR’E ULUSAL GÜNDEMDE YEŞİL IŞIK

KARDEMİR’E ULUSAL GÜNDEMDE YEŞİL IŞIK
Bu haber 30 Mayıs 2020 - 17:30 'de eklendi. 3.546 kez görüntülendi.

KARDEMİR AŞ’nin 2020 ilk çeyrek finansal sonuçları piyasalarda “beklentinin altında” olarak değerlendirme aldı.

Borsa gündeminin nabzını tutan ve yatırımcıların sıkı takip ettiği Borsamatik ile Para Analiz ekonomi yayın kuruluşları KARDEMİR’in 2020 ilk çeyreğinde açıkladığı 161.7 Milyon TL zararı “beklentinin altında” değerlendirdi ve KARDEMİR hisselerinin alımı ile ilgili yeşil ışık yaktı.

Paranaliz ise “Kardemir, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 181,0 milyon TL’nin altında, 161,7 milyon TL net zarar açıkladı.” yorumunu yaparak, Kardemir hisseleri için “Al” önerisinde bulundu.

KARDEMİR Hisse yorumu ve finansal analizlerinin ele alındığı bültenlerin tamamında “KARDEMİR hisseleri uzun vadede alınabilir” yorumuna yer verildi.

BORSAMATİK ‘UZUN VADELİ AL TAVSİYEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Borsa yatırımcılarının takip ettiği, işlem gören hisseler ile ilgili analizlerinin yatırımcıya yön verdiği ve ciddi ekonomi yayın kuruluşu olan Borsamatik KARDEMİR’in hisse yorumu ve finansal analizi ile ilgili Vakıf Yatırımın görüşleri doğrultusunda, hissenin uzun vadede alına bilirliğine yeşil ışık yaktı.

Borsamatik; “KARDEMİR Hisse Yorumu ve Teknik Analiz”

Vakıf Yatırım, Kardemir için 3,48 TL hedef fiyatla ‘AL’ tavsiyesini sürdürdü. Değerlendirmede, ‘Finansalların hisse performansına yansıdığı görüşündeyiz.” denildi.

Değerlendirmede şöyle denildi:

“1Ç20 döneminde beklentimizin (129 mn TL net zarar) üzerinde, piyasa beklentisinin (201 mn TL net zarar) ise altında, 162 mn TL net  zarar açıkladı. Şirket 1Ç19’da 68 mn TL net kar açıklamıştı.

Operasyonel tarafta beklentilerin bir miktar üzerinde performans görsek de ticari borç/alacak kaynaklı kur farkı giderlerinin beklentimizi aşması, şirketin tahminimizin üzerinde net zarar açıklamasında etkili oldu.

Şirketin bu dönemde nihai ürün satış hacmi yıllık %9 daralarak 568 bin ton seviyesine gerilerken net satış gelirleri, beklentimize ve piyasa beklentisine paralel, yıllık %7 gerileyerek 1,52 ml. TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin FAVÖK’ü ise yıllık %35 daralarak 133 mn TL seviyesinde gerçekleşerek, beklentimizi (119 mn TL) ve piyasa beklentisini (122 mn TL) aştı. Ton başı FAVÖK, 35 $/ton seviyesindeki beklentimizin üzerinde, yıllık %38 gerilemeyle yaklaşık 38 $/ton seviyelerinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı yıllık 3,6 puan düşüşle %8,8 seviyelerinde gerçekleşti.

Şirketin 4Ç19 sonundaki 1,7 mlr TL’lik net borç pozisyonu ilk çeyrekte yatay bir seyirle 1,68  mlr TL seviyesinde gerçekleşirken, net borç/FAVÖK rasyosu ise 2,62x’den 2,9x seviyesine yükseldi.

Yorum: Şirketin ilk çeyrek finansallarında net zarar piyasa beklentisinin altında, operasyonel performans ise piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşti. Şirket hisseleri yılbaşından buyana endekse göre %4 pozitif ayrışırken, son bir aylık dönemde ise %9 pozitif ayrıştı.

Finansalların hisse  performansına yansıdığı görüşündeyiz. Kardemir için 3,48 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi ve uzun vadeli “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz. “

BORSAMATİK Kardemir hisse yorumu ve teknik analizi

PARAANALİZ ‘KARDEMİR İLK ÇEYREK FİNANSAL SONUÇLARI’

“Kardemir, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 181,0 milyon TL’nin altında, 161,7 milyon TL net zarar açıkladı.” Yorumu ile bültene yer veren Paraanaliz’in yayını şöyle;

Beklentilerin altında net zarar rakamı

Kardemir, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 181,0 milyon TL’nin %12,0, bizim beklentimiz olan 196,0 milyon TL’nin de %21,2 altında, 161,7 milyon TL net zarar açıkladı. Söz konusu rakam, geçen yılın aynı döneminde 67,6 milyon TL net kar şeklindeydi. Beklentimizin altında gerçekleşen FAVÖK rakamına karşılık, beklentimizin aksine kaydedilen 43,2 milyon TL’lik vergi geliri, beklentimizin altında gerçekleşen net zararda etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık %7,4 azalış gösterdi

Yılın ilk çeyreğinde net satış gelirleri, hem bizim beklentimiz olan 1.523 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.504 milyon TL ile uyumlu, yıllık %7,4 azalış ile 1.515 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda azalan satış gelirlerinde, daralan satış hacmi etkili oldu. Toplam ürün satışları yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %9,3 azalış ile 568 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ürün kırılımında ise, ham çelik (kütük ve blum) satışları yıllık %8,7 azalışla 254 bin ton, yuvarlak, profil, ray ve kangal çelikten oluşan haddelenmiş çelik satışları da yıllık %9,8 azalışla 310 bin ton seviyesine geriledi.

FAVÖK beklentiler ile uyumlu

FAVÖK 1Ç20’de bizim beklentimiz olan 160,2 milyon TL’nin %16,9 altında, ortalama piyasa beklentisi olan 132,0 milyon TL ile uyumlu, yıllık %34,6 azalışla 133,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, çelik-ham madde makasının daralmaya devam etmesiyle yıllık 3,6 puan gerileme ile %8,8 olarak gerçekleşti ve FAVÖK marjı yıllık bazda altı çeyrektir üst üste daralmış oldu. Böylece, 1Ç19’da 60 dolar/ton seviyesinde gerçekleştiğini hesapladığımız ton başına FAVÖK de 1Ç20’de 38 dolar/ton oldu.

TL’deki değer kaybı kaynaklı kaydedilen giderler net zararın ana nedenleri oldu

Operasyonel olmayan tarafta ise, çoğunlukla kur farkı gideri kaynaklı 170,2 milyon TL’lik esas faaliyetlerden net diğer gider ve 130,5 milyon TL’lik net finansman gideri net zararın ana nedenleri olurken, 43,2 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri net karı destekledi.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz

2020 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarının FAVÖK’ün beklentiler ile uyumlu gelmesine karşın net zarar rakamının beklentilerin altında gelmesi dolayısıyla hisse performansı üzerinde etkisinin ‘sınırlı pozitif’ olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından koronavirüs salgınının tüketim üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinden dolayı 2020 yılı satış geliri ve FAVÖK tahminlerimizi %15,5 ve %28,9 indirerek sırasıyla 5.798 milyon TL ve 652 milyon TL’ye revize ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz güncellemeler neticesinde Kardemir (D) için 12-aylık hedef fiyatımızı 3,50 TL’den 3,15 TL’ye indiriyoruz. Ancak salgın sebebiyle ikinci çeyrekte de beklediğimiz zayıf karlılığın fiyatlara yansıdığını düşünüyor; yılın ikinci yarısında hem satış hacmi hem de karlılık anlamında toparlanma beklentimiz ve düşük faiz ortamının inşaat sektörünü desteklemeye devam edeceği varsayımımız doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

PARAANALİZ KARDEMİR’in ilk çeyrek finansal sonuçları

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
3 ADET YORUM YAPILDI
Kunteper31 Mayıs 2020 / 14:18 Cevapla

Erdemir isdemir dünyanın kârını yaparken dünyanın zararını yaptırmayı başaran kardemir genel müdürü şirkette benim yerimde olsanız ne yapardınız toplantıları yapıyor, güler misin ağlar mısın. Tabi kimse diyemiyor ki yav arkadaş sen simit havuç dere otu işlerinden fırsat bulup hiç yerinde olmadın, bilmezsin tabi genel müdür olunca ne yapılacağını, senin yerinde olsam doğrudan istifa ederdim, şenkalla finansçıyı da yanıma alıp.

Anlamayan31 Mayıs 2020 / 01:45 Cevapla

Anlamıyorum, ne demek piyasa beklentisi kadar zarar etmek. Erdemir isdemir neden kar etti de biz etmedik onu neden sorgulamıyoruz. Piyasayı bilenler kardemirin genel müdürü, finansçısı, şenkalı falan her ne ise bu işi beceremeyeceğini de bildiği için zarar beklediler. Şimdi piyasa bunların işten anlamayacağını bilip zarar çıkarınca ne diye övünülüyor, evet biz işten anlamıyoruz ama piyasayı bilenlerin tahmin ettiği kadar anlamıyoruz daha da kötü değilizi mi kutluyorlar Akıl var izan var piyasa zaten kardemirdeki ithal sözde profesyonellerin zarar ettireceğini bildiği için beklentisini zarar diye açıkladı, çıkan sonuçla da teyit edildi bu arkadaşların yetersizliği. Gidip erdemir isdemire baksınlar, onlarda entegre tesisi çatır çatır kar ediyor adamlar. Bu hisseden dünyanın parasını kaybettim hala kamufle etmeye çalışıyorlar kendi yeterSizliklerini

EMİN MİSİNİZ30 Mayıs 2020 / 19:14 Cevapla

Birde diğer analizleri yayınlasanız.Adamlar sat diyor siz yeşil ışık yaktı diyorsunuz.

HİSSE DEĞERLENDİRMESİ-Şeker Yatırım, Kardemir D için hedef fiyatını 1,60 TL’den 1,70 TL’ye revize ederken, ‘SAT’ tavsiyesini sürdürdü
29/05/2020 17:01:08

Şeker Yatırım, Kardemir D için hedef fiyatını 1,60 TL’den 1,70 TL’ye revize ederken, ‘SAT’ tavsiyesini sürdürdü
Şeker Yatırım’ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:
“1Ç20 net zararı, beklentilerden düşük gerçekleşti R. Fulin Önder
Analist [email protected]
Kardemir, 1Ç20’de, ertelenmiş vergi gelirleri nedeniyle, piyasa ortalama net zarar beklentisi olan 181mn TL’nin ve tahminimiz -236mn
TL’nin altında, 152mn TL net zarar açıklamıştır. Şirket’in operasyonel performansı, piyasa ortalama beklentileri paralelinde, ancak tahminlerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Açıklanan sonuçların, Şirket payları kısa dönem performansını olumlu etkilemesini beklemekteyiz.
Çelik üretim marjları, 1Ç20’de kısmen iyileşti – Çelik fiyatları, 2019 yılının son çeyreğinde ve 2020 yılının ilk aylarında kısmen toparlanmaya başlamış, ancak 1Ç20 ortalaması, geçtiğimiz yılın aynı döneminin altında gerçekleşmiştir. COVID-19 pandemisinin de etkisiyle,
Kardemir’in 1Ç20 satış hacmi, yıllık bazda yaklaşık %9 oranında gerilemiş, ve satış gelirleri yıllık %7.4 gerileyerek (çeyreklik %1.6 artışla), piyasa ortalama beklentisi olan 1,504mn TL’nin ve tahminimiz
1,502mn TL’nin paralelinde, 1,515mn TL olarak geçrekleşmiştir. 2019 yılındaki daralmadan sonra çelik üretim marjları 1Ç20’de kısmen iyileşme göstermiştir. Böylelikle Kardemir’in 1Ç20 FAVÖK’ü çeyreklik
%68.6 oranında artarak, ancak geçtiğimiz yılın aynı döneminin %34.6 altında, piyasa ortalama beklentisi olan 132mn TL’ye paralel ve tahminimiz 113mn TL’nin üzerinde, 133mn TL olarak gerçekeşmiştir.
FAVÖK marjı çeyreklik 3.5 y.p artarak (yıllık 3.6 y.p. daralışla)
%8.8’e ulaşmıştır. 1Ç20’de elverişli bir kur ortamı olmaması nedeniyle
Kardemir’in net diğer faaliyet giderleri yıllık %77.8 (çeyreklik
%91.6) artarak 170mn TL olarak kaydedilmiştir. Bununla birlikte, net finansal giderleri de yıllık %13.0 (çeyreklik %54.6) artarak 130mn TL olarak gerçekleşmiştir. Kardemir, 1Ç20’de ayrıca 46mn TL tutarında ertelenmiş vergi geliri kaydetmiş, böylelikle net zararı 162mn TL ile sınırlı kalabilmiştir. Şirket’in net borcu 1Ç20 sonunda 1,683mn TL’ye gerilemiştir, ancak 4Ç19 sonunda 2.6x olan net borç/FAVÖK oranı,
2.9x’a yükselmiştir. Kardemir D payları için 12 aylık hedef fiyatımızı 1.70 TL olarak revize etmekte ve “SAT” önerimizi sürdürmekteyiz. 1Ç20 sonuçlarının açıklanmasıyla, Kardemir için değerlememizi talep görünümünün, çelik fiyatlarının ve üretim marjlarının gelişimi ile güncelledik. Nisan ayında daralan iç üretim ve tüketimin, yılın ikinci yarısında tedricen iyileşmesini beklemekte, ve Kardemir’in 2020 yılında satış hacminin yıllık %15 daralmayla 1.9mn ton civarında gerçekleşebileceğini tahmin etmekteyiz. 1Ç20’de kısmen iyileşme göstermiş olan çelik üretim marjlarının 2020 yılı ortalamasının, temkinlilikle 2019 yılının altında gerçekleşebileceğini tahmin etmekteyiz. Değerlememizi güncelleyerek Şirket’in D Grubu payları için 12 aylık 1.70 TL hedef fiyata ulaşmakta ve SAT önerimizi sürdürmekteyiz. Bunun yanında, Şirket’e özel i) sıvı çelik üretim kapasitesini yıllık 3.5mn ton’a kadar ulaştırabilecek yatırım planları, ii) satış miksi içerisinde katma değerli ürünlerinin payının artması ve iii) orta dönemde Filyos Limanı’nın açılabilecek olmasından faydalanabilecek olması gibi olumlu nedenlerin, COVID19 etkisinden sonra talep, fiyatlar ve üretim marjlarında toparlanma gerçekleştikten sonra göz önüne gelmesini beklemekteyiz. KRDMD payları, tahminlerimize göre hâlihazırda 2020T 8.4x FD/FAVÖK çarpanıyla, yurt dışı benzerlerin ortalaması 7.3x’e kıyasla primli işlem görmektedirler.”

http://5bd15b7cf0d8d75e186722e2.track.inclick.email/click/5beec082f0d8d743d0f66999/5ed115338818620001d049be/5bd15b7cf


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.