Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARDEMİR’DEN “FİLTRE” AÇIKLAMASI

KARDEMİR’DEN “FİLTRE” AÇIKLAMASI
Bu haber 06 Aralık 2019 - 20:29 'de eklendi. 6.216 kez görüntülendi.

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) tarafından “Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması” hakkındaki yasal düzenleme konusunda bir süredir şirketin haberlere konu olması dolayısıyla açıklama yapıldı.

Fabrikadan yapılan açıklamada, şirketin enerji santralinin ilk kez 1939 yılında işletmeye alındığını, proses gazlarını yakarak üretim yapan toplam 77,5 MW kapasiteli bir enerji santrali olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması ile ilgili yasal düzenleme konusunda bir süredir basında yer alan haberlerde şirketimizin adı da geçmektedir.

KARDEMİR enerji santrali ilk kez 1939 yılında işletmeye alınmış olup, proses gazlarını yakarak üretim yapan toplam 77,5 MW kapasiteli bir enerji santralidir. Santralın gaz+kömür yakan kısmının kapasitesi 27,5 MW’dır. Bu santralimizde bulunan 3 kazan çıkışına 2008-2010 yılları arasında yaklaşık 9,7 milyon dolar yatırım harcaması ile Elektro Statik Filtreler yapılmıştır. Bu filtrelerden birincisinin açılışı da dönemin Çevre ve Orman Bakanı olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Bu yatırımlarla yasal emisyon sınırlarının altına çekilen kazan bacalarının tamamı halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online sistemine veri göndermekte olup, emisyon izlenmesi anlık olarak Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. 2013 yılında hizmete alınan 50 MW’lık enerji santralimiz ise atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı söz konusu olmayan bir santraldir. Şirketimizin, bahse konu haberlerde geçen termik santralle bir ilgisi bulunmamaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
16 ADET YORUM YAPILDI
emre koç13 Aralık 2019 / 16:10 Cevapla

Belediyeyi görevini yapmaya çağırıyoruz, İnsan Hayatı bu kadar ucuz olmamalı, Yazık insanlara bunun vebalini veremezsiniz,

orhan08 Aralık 2019 / 19:50 Cevapla

1-1.marzik acil devlet tedbir aldırsın duyarsız
2-kimsenin konuşmadığı Alter acil devlet tedbir aldırsın duyarsız
3 KARDEMİR gözbebeğimiz hepimizde ve hepimizin onda emeği var tedbir alsın
Herkes ne hikmetse belli Aralık’la hep KARDEMİR sonra marzig Alter kimse konuşmaz sapsarı çıkardığı tozu

Durmus08 Aralık 2019 / 17:23 Cevapla

Celikhane deki tozlar askeriyeyi rahatsiz ediyordu.
Şimdide belediye çalışanlarını.
Genel olarak celikhaneden binanın çatısından kenarlarından dünya toz toz çıkıyor.
Ruzgarla BIRLIKTE çevreye dağılıyor..
Fotoğraf alcaktım bu yorumu doğrulamak amacıyla bulamadım.. sayglr.

Gercekler08 Aralık 2019 / 06:39 Cevapla

Karabük gerçekten kardemir ve marzic sayesinde zehir hastalık ve ölüm kusuyor bu işi takip edecekler duduracaklar yetkilisi basını vs si bu kurumlardan nemalaniyor birileri araba birileri para hesabı ve kimse bu işletmeye dur demiyor ileri gelenler vali Başkan çevre mudurlugu sivil toplum örgütleri Basını neden hiç bir şey yapmıyor bu hava kirliliği konusunda ciddi yaptırımları yok bu isletmeler onca kar acikliyorsunuz neden modern ciddi filitre leme sistemlerinizi kurup yenileseniz geceleri mevcut filitre leri bile gider olmasin diye kaparsa niz daha iyisini yapsanız havamız ı zehir etmezseniz olmaz mı bu kadar mı zor paramı insan sağlığımı canımı yada siz kör müsünüz nefes mi almıyorsunuz vicdanınız mi yok insan degilmisin iz bunca millet feryat ediyor hastası olanlar var çoğalıyor kanser olanlar var hergün hastanede üst solunum yolu enfeksiyonu astim gua dan gelenler le dolu millet öksürük ten kurtulamıyor acil de bile 1 saatte geliyor kimse bunun hesabını veremez ŞUNU YAZIN BİR KENARA BU FİRMA YETKİLİLERİ SAHİPLERİ VE KARABÜK ÜN SİYASETÇİ Sİ KARABÜK Ü YÖNETEN LERİ ILERI GELENLERİ 5 7 VEYA ENGEC 10 YILA KADAR KARABÜK TE CİDDİ RAKAMLARDA KANSER ARTIŞI OLACAK AKCİĞER CILD LENFOMA KIRTLAK VE NEFES BORUSU KANSERİNDE GUA ASTIM VE KRONİK BRONŞİT LERDE AYNI ŞEKİLDE CİDDİ ÇOĞALMA YAŞANACAK MARZİC VE KARDEMİR İN DEVAMLI SÜRE İLE 24 SAAT SÜREKLİ OLARAK HAVA KİRLİLİĞİ ÖLÇÜMLERİ BELİRLİ BÖLGELER DEN İTİNA İLE İLGİLİ BİRİMLERCE TAM TEŞEKKÜLLÜ ÖLÇÜM CİHAZLARI İLE YAPILIP GERÇEKLERİ TOPLUMLA PAYLASMALILAR İLERDE BUNUN VEBALİNİ NASIL VERECEKLER SIMDI SUSANLAR BİRSEY YAPMAYANLAR BUNUN HESABI NI VEREMEZ BEN GAYET CİDDİ YİM BU KONUDA İSTERSENİZ HASTANE KAYIT LARINA ANKARA YA GİDEN SEVK Lİ HASTALARA VE HERGÜN KENDİNİ HALSİZ YORGUN UYKUSUZ GİBİ HİSSEDİYORUM DİYEN İNSANLARA Bir BAKIN BUNLAR HEP HAVVA KİRLİLİĞİNİN ZEHİRİ N VÜCUTDAKİ BELİRTİLER I GİDİN BİR HAVASI TEMİZ YERE 4 SAAT UYKU İLE SABAH ZIMBA GİBİ UYANIRSINIZ KARABÜK TE 10 SAAT UYUSANIZ DAHİ UYANAMI YORSANIZ DAHA NİYE SUSUYORSUNUZ İLLA HASTALANIP ÖLME MIZ Mİ GEREK BİR Bu kadar duyarsız ruhsuz olmayın colugunuz çocuğunuz kendiniz ciddi bir hastaliga yakalanmadan Karabük ün havasını temizleyelim kirleten lere dur diyelim sağlık için geleceğimiz için bu bu kadar zor olmamalı her şey ortada les gibi havayi dumani gözümüz görüyor zor nefes alıyoruz ve herkez gibi bizde susuyoruz NEDEN ÖLMEK İÇİN Mİ. ..? YOK BU ZEHIR KUSAN FİRMALAR DÜNYA KADAR PARA KAZANIP KAR AÇILAYAÇAK KARABÜK LÜ YÜ MODERN FİLİTRE LEME YAPMA DERDİNİNE PARA DAN KAÇMA DERDİNE DAHA ÇOK ZENGİN OLMA DERDİNE HASTALIĞA SÜRÜKLEYECEK BOYLE BİR DÜNYA YOK VAR EDENLERDE YAZIKLAR OLSUN. …..
HEM BU DÜNYADA HEM AHİRETTE ALLAH TAN BULSUN. …ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI SAĞLIK İÇİNDE TEMİZ HAVA TEMİZ BİR KARABÜK İÇİN HEP BERABER OLALIM Teşekkür ederim tüm duyarlı temiz bir Karabük havası solumak isteyen çoluk çocuğunun geleceğini düşünen Tüm KARABÜK LÜ LERE

Keltepeli07 Aralık 2019 / 23:26 Cevapla

Neden hadef te
KARDEMİR
MARZİNC denen oksijen deposu mu arkadaş .
Yıllardır hep haykırıyoruz.
Kardemir Karabük tür Karabük Kardemir dir bir bütündür.
1937 den beri var. Marzinç kurulalı 10 yıl bile olmadı Karabük e resmen zehir saçıyor.
Belediyeye binlerce llra para veriyor diye kimsenin gıkı çıkmıyor . Biraz kurcalayın bakalım bacalara bi bakın ne çıkıyor.

Şenol07 Aralık 2019 / 22:43 Cevapla

Konuya vakıf olmayan gazeteci ve bürokratları aldatmaya yönelik bir açıklama…
Elektro filtre sadece partikül tutmaya yarar, termik santral bacasından çıkan asitleri, özellikle sülfirik asit i nötralize etmek için bacaya kireç taşı tozu püskürtüp
Bununda pulverize su su ile çökertilmesi olmazsa olmazıdır bu işin..ve sülfirik asitle birleşen kireç taşı tozu kalsiyum sülfat olarak .. yani alçı olarak yere çöker… bunu çimento fabrikaları kullanabilir..
Örnek olarak..çatalağzı nda yeni yapılan eren enerji tesislerinde bu sistem var..1 gram bile toz ve asit çıkmaz…ancak pahalı bir sistem… bilgi almak isteyen varsa daha geniş bilgi verebilirim..sinter ve diğer bacalar ile ilgili…

Doğru cu07 Aralık 2019 / 21:35 Cevapla

Belediye Başkanı hesap soracam Kardemir havayı kirletemez insanların sagligı ile oynayamaz diye hani nerede yine fos çıktı Kardemir gece gunduz havaya salıyor zehiri millet de hasta olmaya devam bir ata sözü var atalarımız boş yere dememiş Gerçekten Karabük ün sahibi yok herkez rant para şöhret reklam peşinde yazık neyse. ….

Doğru cu07 Aralık 2019 / 21:27 Cevapla

Kardemir yönetimine sesleniyorum milyarlarca kar acikliyorsunuz bu kadar para kazanıyorsunuz ne olur sanki kardan zarar etseniz daha az kazaniverseniz son sistem filitre leme sistemlerinizi kurup yenileseniz geceleri mevcut filitre leri gider olmasin diye kapamasaniz hicmi sizde Allah korkusu yok hicmi ölüm aklınıza gelmiyor insanların hastalanıp ızdırap çekmesi yok olmasına sebep olması paradan kardan daha mı önemli insan sağlığı sizin için bukadar mı önemsiz siz de insan degilmisin iz ben bir Karabük lü Olarak Kardemir yönetimi ni sahiplerini Kardemir in Türkiye de değil Dünya da bir numara olmasinii isteriz ve gurur duyarız desinler ki Kardemir ağır sanayisi doğaya havaya bir gram zehir sacmiyor önce inşan sağlığı temiz bir hava için tüm teknoloji yi filetrelemeyi kullaniyor diye gönderme gelse ne olur soruyorum bu kadarmi zor bunu yapmak Başarmak Gerçekten kendiniz inaniyormusunuz havayı temiz tuttuğunuz a havayı kirle tip insanların sağlığını tehdit etmediğiniz e lütfen ne kendinizi nede milleti kandırmaya çalışmayın .. bizi zehirlemeyin bizi öldürmeyin Temiz hava soluyan bir Karabük
İçin hep beraber olalalim Valisi Belediye Başkanı Çevre Bakanlığı yetkilileri müdürlüğü sivil toplum örgütleri Basını ve Karabük ü seven temiz hava solumak isteyen herkeze sesleniyoryum. .İnsan sağlığı insan hayatı bu kadar basit ucuz olmamalı saygılar. …

Yalan07 Aralık 2019 / 19:58 Cevapla

Kim inanır buna ya arabanda sigara iç cezası var şehri zehirle cezası yok sayın ceylan neden çevre bakanlığı görevinde şimdi ayaktınız mı? Kim tanırdı ki bu şahsı? Adamlar sadece santralden yola çıkarak elektrik üreten kısma yorum yapmış ama normal bir termik santralinin 10 katı kadar demir üretimi için kömür yakıyorsunuz ve kara baca düzeni işçi maaşlarını yükseltip cazip hale getirme çabanızı akıllı insanlar görüyor Allah bunları bize bu havayı solutanların yanına bırakmasın can çekişmeleri dileğiyle

Ömer Lütfü öner07 Aralık 2019 / 19:02 Cevapla

Zengin daha çok zengin olacak diye insanların sağlığıyla oynuyorsa ve buna siyaset yerel yetkililer izin veriyorsa bu yaşadımiz hayatın diğer tarafı varsa orda hesap ağır olacak isteyen istediği kadar üzerine alsın payını çıkıb hava basmak nutuk atmak hesab sormak kolay icraat icraat. Döktüğü n betonları sokersin herşey normale döner zehir uçar toz gider hava tertemiz olur .

Mert ağlam07 Aralık 2019 / 17:52 Cevapla

Bunlar milleti halen kara cahil, ne dersek yer zannediyor galiba. Şu açıklamaya bakın arkadaş… Bu dünyada yanınıza kalır da , öteki tarafta Allah kurtarsın.

Barış Geyik07 Aralık 2019 / 00:56 Cevapla

Yersen… Biz niye zehir soluyoruz o zaman.. Geceleri özellikle zehir basıyorsunuz şehre.. Allah hesabını sorsun ve şehre ve insana zarar verenin iki dünyasını iyi etmesin..

Şaşkın07 Aralık 2019 / 00:00 Cevapla

Genel müdürün bu açıklamadan haberi var mı? Haberin fotoğrafının hicbiyerinde gozukmuyorda, ilgincime gitti.

BAYRAMALİ06 Aralık 2019 / 22:46 Cevapla

BANA ÇOK İNANDIRICI GELDİ:)))))))))) SAYGILARIMLA.

Bi vatandaş06 Aralık 2019 / 22:29 Cevapla

Şimdi Kardemir Karabük ün havasını zehirleyip kirletmi yor mu çıkan dumanlar da zerre kadar doğayı zehirleyen havayı kirleten bir madde yok mu dumandan göz gözü görmezken insanın gazdan genzi yanarken araba bile yoldan geçerken klimayı dahi kaparken yesilimiz daha mı yeşil oluyor dikenli yapraklı çam ağaçları bile meşe ağacı yaprağı gibi sararırken Demek Kardemir in bacaları ölüm zehir hastalık küsmüyor o zaman Karabükte kanser falan olan yok akciğerleri milletin kuzu ciğeri gibi kimse hastalanmıyor en uzun ömür Karabük te millet yalan söylüyor Vergili temiz havayı solumuyor görmüyor ki boşu boşuna hesap soracam diye demeç veriyo Çevre Bakanlığı yetkilileri müdürlüğü tüm Kardemir bacaları nin teminatı Bu haberden anlaşılan Kardemir bacaları oksijen boşaltıyor havaya son sistem teknoloji filitre leri ile 7.24 temiz hava teneffüs ediyoruz ey Karabük lü …Tüm Kanser hastalarına akciğer gua üst solunum yolu hastalarına acil şifalar versin Allah ım bu hastalarla hastane köşelerinde Ankara İstanbul da koşturanlara arabalarda yatıp kalkanlara maddi manevi cökenlere yakınlarına da sabır güç kuvvet versin Rahmetli olanlarında Allah ım Rahmet eylesin Mekanlarını cennet eylesin. Lütfen Tüm Karabük ü Temiz bir hava solumaya birliğe beraberliğe davet ediyorum kimse hatalanmasın diye çoluk çocuğumuz temiz Havası olan bir Karabük te yetişsin büyusun diye Lütfen Tüm yetkililer sizinde göreve davet ediyoruz Şu Karabük ün havası zehir değil Mis olsun Lütfen. .

Ali cantez06 Aralık 2019 / 22:16 Cevapla

Hikaye…


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.