Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARDEMİR’DEKİ CEVHER YOLSUZLUĞUNDA SKANDAL BİTMİYOR

KARDEMİR’DEKİ CEVHER YOLSUZLUĞUNDA SKANDAL BİTMİYOR
Bu haber 19 Mayıs 2020 - 14:19 'de eklendi. 9.387 kez görüntülendi.

KARDEMİR AŞ’nin geçtiğimiz günlerde iç denetim raporları ile ortaya koyduğu 6 yıllık cevher yolsuzluğundan yaklaşık 10 Milyon Dolar zarar ettirildiği kamuya yansımıştı.

Nesim Funes adında Yahudi kökenli bir iş insanının Neyma Madencilik adında şirket üzerinden KARDEMİR’e 6 yıl boyunca verdiği cevher kalitesinin şartnamede %50-55 demir oranı taşıması gerekirken, %41-42 demir oranı olduğu laboratuvar analizleri sonucu ortaya çıkmıştı.

KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri ve Çağ Çelik D.Ç sahipleri Kamil Güleç ile oğlu H. Çağrı Güleç’in, Neyma Madencilik adına verilen kalitesiz cevheri de yıllarca kendi fabrika sahalarında pirit tozu ve tufal ile karıştırma işlemi olan harmanlama yaptıkları da biliniyordu ve bu skandaldan sonra daha da dikkat çekmişti.

Baba, oğul Güleç’ler geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada Neyma Madencilik ile hiçbir ilişikleri olmadıklarını vurgulasalar da yıllarca cevheri taşıyan nakliye firması Dez Lojistiğin de Güleç’lere ait olduğu ve kendi fabrika sahasında cevher harmanlaması yapmalarına bir açıklama getiremediler.

KARDEMİR’DE 6 YILLIK CEVHER VURGUNUNDA ORGANİZE SİSTEM Mİ KURULDU?

KARDEMİR’e verilen kalitesiz ve hileli cevherin Kalite Metalürji ve Laboratuvarlar Müdürlüğünden 6 yıl boyunca sorunsuz nasıl geçtiği iddiaları, yine Kalite Metalürji ve Laboratuvarlar Müdürü Figen Dikilitaş’ın KARDEMİR’den gönderilmesinin hemen ardından Çağ Çelik’e işe başlaması ile cevap bulmuştu.

Güleç’ler her ne kadar Figen Dikilitaş ile Ayşe Hocaoğlu’nun kendi şirketlere işbaşı yaptırdıklarına ahde vefa olarak göstermeye çalışsalar da Yönetim Kurulunda kendilerinin de sözleşmelerinin fesih edilmesi kararına imza attıkları ortaya çıkmış ve riya yaptıkları anlaşılmıştı.

KARDEMİR’DE ŞİMDİ DE SİNTER MÜDÜRLÜĞÜNDE SORU İŞARETİ OLUŞTU

6 Yıl boyunca kalitesiz ve hileli cevherlerin alınması ile ilgili önemli bir müdürlük olan Kalite Metalürji ve Laboratuvarlar Müdürlüğünün yanı sıra, cevherin yüksek fırınlarda şarja hazırlanmasını sağlayan, cevher hazırlama  ve zenginleştirme işleminin yapıldığı Sinter Müdürlüğü’nün de bu iş ile alakası olabilir mi sorusu gündemde.

Kamil Güleç’in kardeşinin oğlu olan Batuhan Güleç’in 4 yıla yakındır Sinter Müdürü olarak görev yapması, yıllardır verilen kalitesiz ve hileli cevher de ‘organize bir sistem mi oluşturuldu?’ sorusunu akıllara getiriyor.

Cevherin hazırlanması ve zenginleştirilme işleminin yapıldığı Sinter Müdürlüğünde, Kamil Güleç’in yeğeni Batuhan Güleç’in bulunması, cevher yolsuzluğundaki iddiaları bir kez daha güçlendirirken, tesadüfler zincirinin bu kadarına da pes dedirtiyor

4 Yıldan fazla süredir, Sinter Müdürlüğünü yapan Kamil Güleç’in yeğeni Batuhan Güleç, kalitesiz ve hileli cevherin hazırlanmasının çok daha yüksek maliyetlere neden olmasına rağmen, bu zamana kadar acaba neden sessiz kaldı?

KAMUOYU ADINA YEĞEN BATUHAN GÜLEÇ’E SORUYORUZ…

1-     6 yıl boyunca verilen kalitesiz cevher ile ilgili Batuhan Güleç yıllarca maaş aldığı KARDEMİR’in menfaatleri ile ilgili ne yaptı?

2-     Amcası Kamil Güleç’in ve kuzeni H. Çağrı Güleç’in menfaatleri, KARDEMİR’in menfaatlerinden daha mı ağır bastı?

3-     KARDEMİR İç Denetimi Sinter Müdürlüğündeki bu sorular ile ilgili harekete geçecek mi?

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
16 ADET YORUM YAPILDI
Zeytinci25 Mayıs 2020 / 15:07 Cevapla

Sinter Müdürlüğü ile kalite Müdürlüğünün isbirlikcisi gülecler, yargı önünde hesaba cekilseler çok fazla sürmez , Kardemir den emdikleri kanın ortaya çıkmasi.

Teoman22 Mayıs 2020 / 19:42 Cevapla

JCR Eurasia Rating, periyodik gözden geçirme süreç raporu bugün bòyle yazmış ya sizin gordüğunuz Güleçler farkli ya da yabancılar geri zekali.yorum sizin.Borsaya düşen haberi aynen aşağida atıyorum
Grubun nitelikli ortağı konumunda olan ve demir-çelik sektöründe öncü “Yolbulan, Güleç ve Yücel“ aileleri ve halka açıklık düzeyi dikkate alındığında ortakların firmayı destekleme arzusu ve finansal güçlülük düzeyi, şirketin ölçeği, planlanan yatırımların ve sektörel genişlemenin sağlayacağı katkı dikkate alınarak, Kardemir Karabük
Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İştiraklerini ‘Desteklenme Notu’ kategorisinde (2) düzeyinde teyit edilmiştir. Firmanın üstlendiği riskleri kendi imkânlarına dayanarak yönetebilme yeteneği, içsel kaynak yaratma ve mevcut sermayeleşme düzeyi dikkate alındığında,
Firmanın ‘Ortaklardan Bağımsızlık Notu’ kategorisindeki notu ise reel sektör açısından en yüksek seviyeli başarı düzeyini temsil eden (AB) düzeyinde teyit edilmiştir.

BEKİR21 Mayıs 2020 / 01:48 Cevapla

Atomm rumuzlu arkadaş.ben kişisel fikrimi yaziyorum. yazimi lütfen iyi okuyun. Siz soru soruyor sonrada sorunuza kendiniz cevap veriyorsunuz. Ayni anda hem hakim hem avukat olamazsiniz. Sordugunuz sorulari birakın okuyucu cevaplasin. Yorumumu bütünuyle okudugunuz zaman şunu anlayabilirsiniz. HIRSIZİ SAVUNMUYORUZ. ortada dönen dolaplarin olduguna inaniyorum. Tekrar soruyorum sorumu. Bu devletin savcısı spk sı yok mu?aylardır hatta yıllardir ortada dolanan ve suc olduguna inanilan belgeli haberle ilgili ne uygulama yapılmis? Bir çalısan ve kücük yatirımcı olarak soruyorum Ve bu sorunların icinde seyircilerde kardemirin icracılarıda suclu sayılmaz mı o zaman? Entegre bir tesisi 2 yada 3 kişinin ekseninde düsünerek bu entegre tesisi ve çalısanlarini hiçe saymis olmuyor musunuz?
Benim yazdiklarim bir soru sadece hüküm değil. Dikkatinizi çekerim.

BEKİR20 Mayıs 2020 / 22:56 Cevapla

Enerjii adli arkadaş.madem yolsuzluk var. Bu memleketin savcılari,bu memleketin spksı 2 yıldır neden bir işlem yapmiyor. Hirsızlık yapan, çalısanin hakkini yiyen her insanin kursagindan kalsin. Ama kimse savcı hakim rolüne burünüp huküm vermesin.Ben Güleclerin bu konu hakkinda adliyeye gittigini düşünüyorum. Ya da ortada bir suç var önce bu suc duyurusunu Kardemir yonetimi ve genel müdürü yapması gerekmiyor mu?Adamlarin elinde kesin belge varsa burasi muz cumhuriyeti mi?Devletimiz suç varsa zaten gerekeni yapacaktir. Benim soylemek istedigim gerçek ortaya cikinca keskin çizgilerle suclama yapmak lazim.Dilin kemiği yok malesef. Tekrar söyluyorum Kardemire zarar veren herkesin burnundan fitil fitil gelsin. Kardemire bir gram yarari olandan da Allah razı olsun. Yaşayan ve ahirete gòçen her çalısan icin bu duam.

Atommm20 Mayıs 2020 / 19:01 Cevapla

Bekir bey diyorsunki hırsızlık yapıyorlar ama işçisine maaşınıda veriyor. Maaşlar işçilerin alın teri olan hakkı. Sorun bir organize işle hırsızlık yapılıp yapılmadığı. Neden kalite müdürü işten çıkarılıyor Güleçlerin fabrikasında işe başlıyor, hileli cevherin sinterlendiği yerde neden yeğen güleç Müdür. Hadi müdür neden cevherin hileli olduğu na göz yumuyor. Bumudur Karabük’ü ve halkını düşünmek. Bu fabrika sadece Karabük e ait değil Ülkemizin fabrikası. Çalışanda ülkemizin çalışanı. Türkiye’nin her yerindeki fabrikalarda her şehirden insan çalışıyor. Ya da yönetimlerinde yer alıyor. Kafatasçılık yapmamak lazım. Kimin faydası varsa Allah razı olsun. Kimde hırsızlık yapıyorsa devletin savcıları bulur gerekeni zaten yapar. Ama eğer gururları varsa kendileri istifa etmeli.

Anonim20 Mayıs 2020 / 18:49 Cevapla

Eyvahın…Bu sene sonu sözleşme görüşmeleri başlayacak…Yönetim ve Sandukanın elinde büyük koz var işçi aleyhine….
K R İ Z ve COVID 19…
İşçi yandı… Bahane hazır.Yakında temsilcileri sahaya sürer ve nabız tutarlar.
Herzamanki numara. Yemezler. Yenip içilen har vurup harman savrulan paranın azıcığını verseler inanın yeter.
Kardemir ayrı… Karçel ayrı… KARDÖKMAK APAYRI…
NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK
NERDEN BAKSAN AHMAKÇA…
BAŞI BELADA….
……….
İHANETİN ADI YOK…
NEYLERSİN Kİ ÇEMBER DARALMAKTA…

enerji20 Mayıs 2020 / 16:05 Cevapla

bekir kardeşim kardemir 6 yıldır zarar etmiyor diye, bilançoları eksi gelmiyor diye, maaşlar ödeniyor diye; varsa eğer böyle bir yolsuzluğun üzerine gidilmesin mi. Adamların elinde demek ki o kadar kesin bilgi belge varki; direk isim vererek, direk yolsuzlukla suçlayarak haber yapabiliyor. Yalan haberse zaten adı geçen kişiler savcılığa suç duyurusunda bulunur, ama doğruysa da gereği yapılır. maaşların gününde yatması varsa bazı rezilliklerin ortaya çıkmasını engellememeli.

BEKİR20 Mayıs 2020 / 02:26 Cevapla

Bir entegre tesise 1995 ile 1999 yılları arasında her yıl krizin oldugu zamanlarda trilyonlar bağlayacaksiniz. O dönemlerde Kardemirin sahasinda bir ton bile kömür olmayacak. şehrin dünyaca ünlü zenginleri elini cebine atmayacak. Kardemire bagladiginiz trilyonlarla bu şehrin fiili olarak 5000 aileleriyle 20000 esnafı ve dolaylilariyla 50000 e yakın kişi ekmek yiyecek, yıllar sonra birileri bu yatirimi yapanlari hirsizlikla suclayacak. Buna kargalar bile güler. Kardemir dualarla kuruldu. Bu CUMHURIYET ENTEGRE TESISINI ne recai Başkan ne metal iş nede zamaninda özal ve damadı batiramadi. Rahmetli Mutullah amca ve Kamil Amca olmasaydi kim bu Kardemirin bu haljni görebilirdi. Neymiş şu cevher verilmis ici böyleymis….. Peki 6 yıldir Kardemir zarar mi etmis. Bilancolari eksi mi gelmis? calısani maaş mı alamamis? Herkes elini vicdanına koyuyor ve muhakemesini yapıyor. Kardemirde 1998 yılından beri çalisan biri olarak nerden nereye geldigimizi biliyoruz. Kardemiri memur zihniyetli ve siyasetle gelenler tekrar eski kötü günlere götürüyor. Uyanin karabükluler. İş isten gecince uyaninca kapının önüne atıldiginizda gec kalacaksiniz Kardemirde işleyiş ve prosudürlerin kişi bazli patron bazli olmadigini KARDEMIR ÇALİSANI bilir. Bunun en guzel örneklerini görmek istiyorsaniz 2000 yılinda Recai Başkanin her aksam 100 milyon dolar buldum, bulacam, bulmaya az kaldı tv yayınlarını hatırlasin.

No sansür20 Mayıs 2020 / 01:20 Cevapla

Yorumlara sansür uygulamayin lütfen.Sizin haberinizin lehinde yorum yazmak zorunda değiliz. yayınlanmayan yorumlarda bir tane bile ahlak dişı cumlemiz olmadigi halde yorumları yayınlamiyorsunuz.

OVACIKLI19 Mayıs 2020 / 22:48 Cevapla

Bunlar bildiğin rant müdürlüğü kurmuşlar görünen o.
Ama bu bağımsız adaylar da boş insanları biryerlerin başına geçiriyor, güleçler vs. bunlar daha çok rant/para için kendi adamlarını getiriyor.
Güleç başkanlıktan indirildi ama yeğeni duruyor, demekki birşeyler dönmeye devam ediyor, bunlar zenginin zengini illaki bir tarafları sağlam, görünen köy kılavuz istemez.

300 kişi19 Mayıs 2020 / 21:11 Cevapla

Şirketindede acımasızlar merak etmeyin. çağçelikten gidip kardemire işbaşı yapmış olanın hesabını kesti bunlar

keltepeli19 Mayıs 2020 / 19:39 Cevapla

Bu kadar şaibe …. İnanamıyorum, başka bir gariban olsa 100 kere hesabını keserlerdi,

Kimse duymuyor mu?19 Mayıs 2020 / 18:23 Cevapla

Devletimizden yetkili birileri yokmu bunları bir toplayıp siz ne yapıyorsunuz diyecek

fatih19 Mayıs 2020 / 17:25 Cevapla

demek karin ağrısi ne zamandir. buymus, simdi anlaşılıyor

fatih19 Mayıs 2020 / 16:38 Cevapla

İlgili arkadaşın alengirli isler yapabileceğini o kadar yetenekli bilgili biri olabileceğini sanmam o koltuklara nasil geldiklerini bilmeyen yok, bu fabrikaya çakılı civisi var mi duyulmamistir, çivi cakabilir mi mesleki olarak oda imkânsız, sadece etrafa hava ve civa oda yersen, baska bir numara yok,

Eflanili19 Mayıs 2020 / 14:59 Cevapla

Yolsuzluğun ardı arkası kesilmiyor. Şimdide Sn. Güleçlerin yeğeni çıktı. Bu işin sonu nereye varacak herkes merakla bekliyor. Sinter bacaları yıllardır Karabük’e zehir soluttu. Her taraf kıpkırmızı tozdu. KARDEMİR’i dünyanın zararına uğratmışlar. Bu vicdansızlık. Yıllardır kendi menfaatlerine hizmet etmişler. Ama artık bunlardan kurtulup Kardemir de kaliteli Çelik üreterek dünyanın sayılı şirketleri arasında yer almak gerek. Yolsuzlukların önüne geçerek şirkete hak ettiği karları sağlamak. Bu da Allah korkusu olan çalışanlar ve yöneticiler ile olur.


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.