Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARDEMİR TÜRKİYE’NİN MİLLİ HAMLELERİNE DAHA ÇOK KATKI YAPACAK

KARDEMİR TÜRKİYE’NİN MİLLİ HAMLELERİNE DAHA ÇOK KATKI YAPACAK
Bu haber 24 Şubat 2020 - 15:58 'de eklendi. 768 kez görüntülendi.

Kardemir Genel Müdürü Hüseyin Soykan “Türk çelik sektörü zorlu bir dönemden geçiyor. Bu zorlu dönemi, üretimlerimizi otomotiv, savunma, raylı sistemler ve makine imalat sanayi sektörlerine yönelik ithalatla karşılanan ürünlere yönlendirerek, katma değeri yüksek ürün çeşitliliğiyle aşmaya çalışıyoruz”

“2019 yılında otomotiv ve savunma sanayi sektörlerini hedeflerimiz arasına aldık ve bu sektörlere yönelik birçok yeni çelik kalitesi üreterek kullanıcıların hizmetine sunduk. Bu alanda daha yapacaklarımız var. Türkiye’nin milli hamlelerine daha çok katkı sunacağız”

 

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (Kardemir) Genel Müdürü Hüseyin Soykan, geçen yıl vizyoner bir yaklaşımla otomotiv ve savunma sanayi sektörlerini hedefleri arasına aldıklarını belirterek,

“Bu alanda daha yapacaklarımız var. Türkiye’nin milli hamlelerine daha çok katkı sunacağız. Bir yandan ithal ikamesi sağlayarak ülkemiz sanayisini desteklerken, bir yandan da ihracat pazarlarına yönelerek ülkemize döviz girdisi sağlamak için gayret gösteriyoruz.” dedi.

Soykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019 yılında dünya ham çelik üretiminin yüzde 3,4 artışla 1,9 milyar tona ulaştığını, Çin’in bu üretimin yüzde 53’nü tek başına gerçekleştirdiğini söyledi.

Dünyanın en büyük ilk 10 çelik üreticisi arasında yer alan Hindistan, ABD ve İran’ın geçen yıl çelik üretimini artıran ülkeler arasında olduğunu, Japonya, Güney Kore, Rusya, Almanya ve Brezilya’nın yılı kayıpla kapattığını aktaran Soykan, Türkiye’nin de üretim kaybı yaşayan ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Soykan, 2018 yılının ikinci yarısında başlayan yurt içi tüketimdeki gerilemenin 2019 yılı son çeyreğine kadar devam ettiğini belirterek, “Alınan tedbirlerle tüketimdeki düşüş eğilimi özellikle yılın son aylarında dursa da tüketim 2019 yılında yaklaşık yüzde 15,5 azaldı.” dedi.

Türk çelik sektörünün zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Soykan, bu zorlu dönemi, üretimlerini, otomotiv, savunma, raylı sistemler ve makine imalat sanayi sektörlerine yönelik ithalatla karşılanan ürünlere yönlendirerek, katma değeri yüksek ürün çeşitliliğiyle aşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Ülkedeki çelik üreticilerin her zaman olduğu gibi böyle zorlu dönemlerde ihracatta alternatif pazarlara yönelerek 2019 yılının ilk yarısını hem miktar hem de değer yönünden artışla kapatmasını bildiğini anlatan Soykan, yılın ikinci yarısında yaşanan gerileme nedeniyle 2019 yılında ihracatın miktar yönünden 22 milyon tonla bir önceki yıl seviyesini koruduğunu kaydetti.

Soykan, ticaretin en önemli unsurlarından birinin istikrar olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Maalesef küresel ticarette son yıllarda çok farklı dalgalanmalar yaşanıyor.

Başını ABD’nin çektiği ticaret savaşları tüm ülkelerde ticareti yeniden harmanlarken, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, dünya ticaretinde yeni bir dalgalanmaya kapı açtı.

Virüsün oluşturduğu etkiyle Çin’in çelik sektörü nezdinde aktif olduğu pazarlarda payının düşmesi, Türkiye için kısa vadede avantaj oluştursa da belirsizliğin ortadan kalkması sadece çelik sektörünün değil, tüm üreticilerin isteğidir.

Kredi faizlerinde yaşanan düşüşler ve hükümetimizin aldığı ekonomik tedbirlerle yeni yıla yatırım açısından daha cazip koşullarda girdik. Bunun ekonomide hissedilen canlılığı daha da ivmelendirmesini bekliyoruz.”

ODAKLANDIĞIMIZ KONU, SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARIDIR

Hüseyin Soykan, sektördeki gelişmeler karşısında neler yapılacağının, sürdürülebilir başarı ve büyümenin nasıl yakalanacağının önemli olduğunu vurgulayarak,

“Kardemir olarak odaklandığımız konu, sürdürülebilir başarıdır. Bunun için verimliliklerimizi ve rekabet gücümüzü artıracak üretim ve yatırım politikasıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sektördeki farklılığımız ürün yelpazemizdir.

Ray ve demir yolu tekeri üreten Türkiye’nin ve dünyanın sayılı üreticilerinden birisiyiz. Kalın kangal ve ağır profil üretiminde Türkiye’nin tek üreticisiyiz.

2019 yılında otomotiv ve savunma sanayi sektörlerini hedeflerimiz arasına aldık ve bu sektörlere yönelik birçok yeni çelik kalitesi üreterek kullanıcıların hizmetine sunduk. Bu alanda daha yapacaklarımız var.

Türkiye’nin milli hamlelerine daha çok katkı sunacağız.

Bir yandan ithal ikamesi sağlayarak ülkemiz sanayisini desteklerken, bir yandan da ihracat pazarlarına yönelerek ülkemize döviz girdisi sağlamak için gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuracakları yeni fırınla hedefleri olan 3,5 milyon ton üretim kapasitesine ulaşacaklarını dile getiren Soykan, şunları kaydetti:

“Tüm bunları yaparken çevre ve insan odaklı yatırımlarımızı da hiç aksatmadık. Bugüne kadar 150 milyon dolarlık çevre yatırımını realize ettik.

Halen 50 milyon dolarlık çevre yatırımımız devam ediyor. Bu yıl en önemli hedeflerimizden biri de bu yatırımları da tamamlayarak Yeşil Kardemir’i ortaya çıkarmak olacaktır.

İyi planlanmış bir dijital dönüşüm stratejisiyle tüm süreçlerimizi yeniliyoruz.

Daha hızlı, daha esnek ve daha dijital bir üretim ve yönetim yapısına doğru yol alıyoruz. Sertifikasyon süreçlerimizi tamamlıyor, ürünlerimizi uluslararası pazarlara hazır hale getiriyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
4 ADET YORUM YAPILDI
Harun25 Şubat 2020 / 09:12 Cevapla

Kardemir A. Ş açılımında karabük var fakat aldığınız personelin %90ı karabük dışından aldığınız yönetim kurulu üyelerinin sözde bağımsızların eşi dostu sayın müdür (ceo) işçi bile getirdiler yazıl ama dumanı çeken ben sefayı süren malatyalılar yeter artık hak yiyip adaletten ahkam kesenlere sözüm. Milli deyip 152 trilyon zarar açıklamak nedir o zaman. Ne eksik hala çalışmayan teker yatırımı ağzına kadar dolmuş stoklanmış çelik hata nerde düşünmek gerekli insan birazda ne oluyor demeli.

iyi25 Şubat 2020 / 01:58 Cevapla

Gerçek ten Türkiye nin hamlelerin e katkı da bulunmak isterseniz laf olsun diye konuşmak yerine en büyük katkıyı Karabük e yapmak zorundasınız o koltukta siz Karabük halkının sayesinde oturuyorsunuz önce bunu bilin milyon dolar kazanıyor sunuz Fabrika OLARAK fakat Karabük için birşey yapmıyorsunuz onca gencimiz var boşta illa sanat okul mezunu olması mı gerek inanın biyasada öyle yetenekli bilgili gençler varki önce Karabük ün gencler ini iş güç sahibi edin yetistirin kalifiye li eleman hâline getirin bir de gerçekten Türkiye ye ve Karabük e katkı katkıda bulunacaz derseniz Karabük ün havasını temiz tutun gereken filtreleme sistemlerin en iyisi ni insan sağlığı için en gerekli olanları ni paraya kıyarak alın takın yapın ve 24 sürekli çalıştırın artık istemiyor uz bacalar inizdan pis kokulu zehirli ve insan sağlığı için ciddi tehlikeli olan ne gazinizi ne dumaninizi sizler DAHA iyi biliyor ve farkındasınız geceleri insanlar uyurken zehir i dumanı pisliği sal masini insanlar i ağır ağır hasta etmesini ölümcül hastalıklara itmesini siz önce Karabük e katkı da bulunun havasını temiz tutarak çevreyi hiç Bir şekilde kirletmeyer ek Karabük insanına temiz hava solutarak ve Karabük ün genci boşta geçerken başta vilayetler den işçi almayarak ondan sonra bırak Türkiye’yi Dünya ya katkıda bulun herkes seni ayakta alkışladı aldığın maasta helal olsun iş olsun birilerinin dikkat ini çekmek için açıklama yapmayın göz boyamayin önce Karabük ün insanı na havasına sahip çıkın üzülerek görüyor um ki Karabük ün sahibi Yok Karabük le ilgilenen kimse Yok ne millet vekili ne Vali si ne Vergili si ne il sağlık müdürlüğü ne çevre müdürlüğü nede bu işsizliği bu hava kirligiligi ni görmeyenler yada görüp te görmezden gelenler ben biz çoluk çocuğu muz geleceğimiz hastalanıp öldükten sonra benim gencim boşta gezdikten sonra senin katkin ancak cebinize olur Gerçekten bu Hava kirligiligi Karabük için çok ciddi bir meselesidir Karabük ün sağlıklı geleceği ciddi tehdit altındadır bugün değil se bunu yarın Karabük yaşayacak Marzic te çok tehlikeli Bir kuruluş herkezi bir şekilde susturuyor Kardemir bacakları ve Marzic e yaptırım lar uygulanmalıdır bunu yapacak Belediye Başkanı Vergili mi milletvekili mi ilsaglik müdürlüğü mü çevre müdürlüğü mü Basın mı sivil toplum kuruluşları mı yoksa gerçekten duyarlı Karabük te yaşayan insanlar mı biran önce vakit geçmeden yarın bir yakınınız veya kendiniz Hastane köşelerine düşmeden Karabük için Karabük lu için bu kentte yaşayan lar için Karabük te temiz Bir Hava teneffüs edebilmek için Bir şey yapalım basina beyanat vererek değil boş konuşarak değil geleceğimizi düşünerek… Saygılar Temiz Bir Kent te yaşamak isteyen tüm Karabük lülere…..

Bir vatandaş24 Şubat 2020 / 20:30 Cevapla

Siz önce Karabük ün havasını temiz tutmamak la çevreye verdiğiniz ölümcül gazlar i sonlandırmak la en büyük en değerli katkıyı Karabük halkına insan sağlığına yapmak la yapacaksınız Çin de ki virüsten nemalanacaginaza Her gün Karabük te Bir Bir vatandaş kanser oluyor akciğer hastalıkları na yakalanıyor hastane köşelerinde Ankara’da da İstanbul da hayat mücadelesi veriyor yakınları perişan oluyor size bunun hesabını Soran ne Bir millet vekili ne Bir belediye başkanı ne Bir çevre müdürlüğü nede insan hakları sözde temsilcisi nede işin ciddiyetini gören Bir yetkili var önce 1m3 dahi havaya ölüm Kusan bacakları nizdan zehir toz pislik sacmama yi öğrenin nerde çevre yatırımlarınız halen daha Karabük gece gündüz zehir duman pislik soluyor ve bugün olmazsa İnan in yarın çok kişi yi ölüm döşeğinde görecek bu Karabük gidin hastanelere gidin bir bakın Çin virüs den DAHA Çok Tehlikeli siniz önce insan sağlığına katkıda bulunun bir zahmet

Kemal24 Şubat 2020 / 19:47 Cevapla

Sayın genel müdür kardemir bu duruma akşamdan sabaha gelmedi Eski çalışanlar ve karabük halkı bu kardemir için çok fedakarlık yaptı çok bedel ödedi . karabük caddeleri boş gezen gençlerle dolu bu işe birde sosgyal yandan bakın kardenirde eleman sıkıntısı olduğunu bilmeyen yok .Cebini dolduran ceketini alıp gidiyor karabük düşüşünen yok


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER