Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

KARDEMİR A.Ş. FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

KARDEMİR A.Ş. FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI
Bu haber 28 Mayıs 2020 - 21:05 'de eklendi. 3.372 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Kardemir A.Ş., 2020 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Dönemi 161,7 Milyon net zararla kapatan Kardemir ve bağlı ortaklıkları, 16 aracı kurumun ortalama beklentisi olan 201 Milyon TL’lik konsolide dönem net zararının altında bir zarar elde etti.

Bugün kamuoyuna açıklanan finansal sonuçlara göre; 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla 2020 yılının ilk çeyreğinde Kardemir’in satış gelirleri, tutar bazında %8 oranında azaldı.

Üretimini artırmaya devam eden Kardemir’de ham çelik üretimi, geçen yılın ilk üç ayına göre %18 artarak 669.151 tona ve nihai haddelenmiş ürün miktarı %13 artarak 599.495 tona yükseldi. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’de 2019’un son günlerinde başlayan ve giderek tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının, çelik sektöründe gerek üretim gerek nihai ürün fiyatlarına olumsuz etkilerinin yaygın hissedildiği dönemde Kardemir, yılın ilk çeyreğini sektör ortalamalarına kıyasla asgari kayıpla kapadı.

Kardemir’den yapılan açıklamada, finansal sonuçlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“ABD ve Avrupa Birliği kaynaklı artan korumacılık önlemleri çelik ticareti üzerine olumsuz etkilerini sürdürmeye devam ederken; tüketimde yaşanan daralma ve düşen satış fiyatları 2019 başından itibaren çelik piyasalarını baskı altında tutmuş, tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 ilk çeyreğinde gerek gerek yurtiçi gerekse yurtdışı çelik üreticileri finansal sıkıntılarla ve yüksek zararlarla karşı karşıya kalmıştır.

Koronavirüs salgını sürecinde Kardemir, proaktif yönetim anlayışı ve önce insan yaklaşımıyla gerekli önlemleri Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkması ile birlikte hızlıca almıştır. ‘Sorun Küresel, Mücadele Ulusal, Tedbir bireysel’ prensibi ile İş Sağlığı ve Güvenliğini korumaya ilişkin tüm önlemler, Risk Yönetimi çalışmaları çerçevesinde periyodik olarak gözden geçirilmiş ve ivedi bir şekilde uygulamaya konmuştur.

Tüm bu çalışmalar personelimiz ile eşzamanlı olarak paylaşılmış, çalışanlarımızın da ortaya koyduğu yüksek bilinç ve iş birliği sayesinde Kardemir ve Karabük şehri salgın kaynaklı vaka sayısı baz alındığında oldukça başarılı bir sınav geçirmiştir. Bu sayede yılın ilk çeyreği üretim ve satış rakamlarında minimum olumsuzluklar ile kapanmıştır. Ancak, özellikle gelişmekte olan ekonomilerin bu belirsizlikten oldukça fazla etkilendiği aşikardır. Yaşanan olumsuzluklar, para birimimizin dolar karşısındaki değer kaybını da artırmıştır.

Kardemir son 5 yılda yaklaşık 630 milyon USD tutarında yatırım gerçekleştirmiştir. Ağırlıklı olarak uzun vadeli döviz kredileri ile finanse edilen bu yatırımlar belli bir döviz pozisyon açığı meydana getirmiştir. Bu yüzden, yabancı para birimlerinin Türk Lirasına karşı değer kazanması, mevcut döviz pozisyon açığımızın etkisiyle finansallarımıza olumsuz yansımıştır. Bununla birlikte, özellikle nakit akış süreci kontrol altında tutulmuş, verimliliklerimizi ve rekabet gücümüzü artıracak üretim politikası ile faaliyetlerimiz sürdürülmüştür. Köklü bir geçmişe sahip Şirketimizin farklı ürünlerden oluşan geniş portföyü, güçlü üretim tecrübesi ve artarak devam eden katma değerli ürünleri geliştirme kabiliyeti ile birleştiğinde; somut sonuçların en kısa zamanda görülmeye başlanacağını biliyoruz.

Fabrikalar kuran fabrika Kardemir: çalışanlarına, paydaşlarına, Karabük’e ve Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı vererek güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemektedir.”

Kardemir’in 2020 Yılı 1. Çeyrek Mali Rakamları Şu Şekilde Oldu;

 • Konsolide net varlık: 9.156.568.396 TL
 •  Konsolide ciro: 1.514.587.085 TL
 •  FAVÖK: 137.368.108 TL
 •  FAVÖK Marjı: %9,1
 •  FAVÖK TL/ton: 242
 •  Konsolide net dönem karı: -161.666.585 TL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
7 ADET YORUM YAPILDI
hamdi vatandaş30 Mayıs 2020 / 22:10 Cevapla

Kardemir bu yönetim kadrosu ile kar etmesi mümkün değildir. Zaman kazanma peşindeler. Show yapmakla bu işler olmaz. Kaliteli mal üreteme, suçu pandemiye at. Türkiye de ve bölgede demir yolu ray ve tekeri tek üreticisiyiz diye reklam yap. Sonuç? Sıfır. Binlerce ton ray ve teker hurdaya gidiyor. İşletme yöneticilerinden ses yok. Sorumluluk alan yok.

Karabüklüüü30 Mayıs 2020 / 21:55 Cevapla

Öz Karabüklü arkadaş, evet 1 milyon dolar görecek kadar aylık gelirimde yok Allah’a şükür birileri gibi yolsuzluk yapacak gücümde yok. Başarı bir önceki yılla kıyaslandığında başarı olduğundan bahsediyoruz. Pandemi ortamında bile üretim durmadan devam etmiş. Sizin niyetiniz bozuk. Bu başarı Karabüklülerin ve KARDEMİR’in yöneticilerindir. Allah korkusu olan yöneticiler ile KARDEMİR dünyanın sayılı şirketleri arasında hak ettiği yeri alacak.

Pandemi30 Mayıs 2020 / 18:40 Cevapla

Tabiii….Bu sene sözleşme senesi hazırlıklı olun;yakında temsilcileri de sahaya sürerler tansiyon kaça kaç nabız ne diye…
Tecrübe derki….YAKINDA GÖRÜRSÜNÜZ YAKINDA
VELHASIL………….
P A R A Y O K.

Ali cantez29 Mayıs 2020 / 17:55 Cevapla

Bu kadar cirodan Karabük ne elde etmiş? Yapsınlar bir çocuk Hastanesi hem vergiden düşerler hemde karabügün kanayan yarasına melhem olurlar..Hükümetin yapacağı yok..

Öz karabüklü29 Mayıs 2020 / 16:50 Cevapla

Hayırdir beyler bu zararda mı size KIYTIRIK geldi.yada yorum yazan karabüklülülülü sen hayatinda yan yana hiç 1 milyon gördün mü?Görmediysen bir sarı öküz hikayesi var onu bir okumanı tavsiye ederim.Kardemirin kasasindan daha ne kadar gidecek bir bak bakalım.

Cumali29 Mayıs 2020 / 15:06 Cevapla

Pandemi döneminde bile üretimi durdurmadan ve üst düzey tedbirler alınarak sıkıntılı süreci asgari zararla geçirmek büyük başarıdır. Bu başarı Karabük’lülerin bu başarı Karademir yöneticilerinindir.

Karabüklüüü28 Mayıs 2020 / 22:45 Cevapla

Dünyayı saran krizde bile ham çelik üretiminde hemde nihai Çelik üretiminde geçen yılın ilk 3 ayına göre artış gerçekten güzel. Heleki diğer Çelik firmalarına göre asgari zararla. Ayrıca bu kriz ortamında bile yatırımların devam ediyor olması takdire şayan. Geçenlerde çıkan haberlerdeki yolsuzluklar son bulursa şirket daha çok kar edecektir. Korona döneminde bile üretim durmaması bile çok önemli. Kardemirdeki yöneticiler, Cumhurbaşkanımızın 2023 hedeflerine uygun kaliteli Çelik üretimini yaparak savunma sanayisinin önemli ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu dönemde asgari zarar yapılması kıymetli.


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.