Karabük Net Haber
Ergün Başkaya
Ergün Başkaya

KARABÜK’ÜN ZENGİNLERİ VE GERİDE BIRAKTIKLARI

KARABÜK’ÜN ZENGİNLERİ VE GERİDE BIRAKTIKLARI
Bu haber 06 Kasım 2018 - 17:24 'de eklendi. 319 kez görüntülendi.

Her ilin eşrafında zengin birileri vardır diyerek başlayalım mı?

Mal varlığı, variyet ve para gücü olarak belirli bir seviyenin üstüne çıkan zengin kişi veya ailelerin yaşadığı bölgeye katkıları da çoktur.

Mesela Bolu’da bir “İzzet Baysal”

Yozgat da “YİBİTAŞ kurucusu Mehmet Akdağ”

Çanakkale’de “İÇDAŞ D.Ç.”

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Rahmetli İzzet Baysal ismi Bolu ili ile özdeşlemiştir.

Neden mi..?

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi

Bolu İzzet Baysal Hastanesi, İlk, Orta, Liseleri

Kültür Binaları.

Camileri, Huzurevleri

Daha nice, niceleri…

Rahmetli İzzet Baysal, neredeyse variyetini doğup, büyüdüğü Bolu için harcamış desek yeridir.

Yozgat da YİBİTAŞ’ın kurucusu Mehmet Akdağ…

Yozgat Bozok Üniversitesinde birçok fakülte binalarında Mehmet Akdağ ……. Fakültesi diye yazar.

Keza, şehir içinde okul binaları, camiiler, kamu yararına hizmet veren binalar.

Bunların hepsinde Mehmet Akdağ’ın tamamen veya kısmen desteği vardır.

Gelelim Çanakkale’ye…

Çanakkale’de uzun yıllardır üretim yapan İÇDAŞ Demir Çelik’in Çanakkale’ye ve ilçesi Biga’ya Sosyal Sorumluluk çerçevesinde yaptığı okullar, huzurevleri ve daha bir sürü kamu yararına yatırım.

İÇDAŞ’ın sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde sadece Çanakkale’de değil, İstanbul, Kastamonu ve birçok illerde yaptırdığı okullar mevcut.

Bu tür örnekleri yurt genelinde o kadar çok çoğaltabiliriz ki, sayfalar dolusu.

—————— OOOooOOO ——————

Her neyse…

Biz gelelim Karabük’ümüzün zenginlerine…

Toplum yararına hizmetler ve sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde okul, hastane ve camii gibi kamu hizmetlerine sunulacak yatırımları yapabilecek mali büyüklüğe sahip bizim de zengin kişi ve ailelerimiz mevcut.

Kimi gücü oranında bu tür hizmet yatırımları yapmaya çalışıyor.

Mesela Güleç ailesi…

Sayın Kamil Güleç ve oğlu Çağrı Güleç.

Beşbinevler’in girişindeki Sevgi Evleri adında kimsesiz çocukların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barındırıldığı özel yurt binası.

Karabük Üniversitesi Külliyesinin içindeki Kamil Güleç kütüphanesi…

10 Yıldır Karabük Belediye Başkanlığını yürüten ve ayrıca Demir Çelik sektöründe saygın bir iş adamı olan Sayın Rafet Vergili’nin rahmetli babası adına yaptırdığı Mehmet Vergili Fen Lisesi binası.

Yeşilmahalle’deki camii…

Daha bunun gibi Rafet Vergili’nin saymamıza müsaade etmediği bir sürü sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki hizmet yatırımları.

Yücel Ailesi’nin yaptırdığı Yücel Huzurevini unutmayalım.

Uzun yıllardır Karabük’de yaşlıların barındığı ve yaşadığı bir yer.

İrili ufaklı hayır işleri yapan, halkın hizmetine sunulmak üzere yatırımlar yapan daha birçok kişi ve aileler var.

—————— OOOooOOO ——————

Mecburen bahsetmek istediğimiz birkaç aile ve kişilere de üzülerek yer vereceğiz.

Mesela Rahmetli Mutullah Yolbulan…

1950’lerde, 60’larda Kayseri’den babası ile Karabük’e geldiklerinde şekercilik yapan Rahmetli Mutullah Yolbulan Demir Çelik sektörüne girdikten sonra hatırı sayılır bir Dünya varlığına sahip oldu.

Rahmetli Mutullah Yolbulan, Demir Çelik sektöründe tam bir otorite olmuştu.

Fakat geçtiğimiz yakın bir tarihte bu dünyadan göçüp gitti ve Hakkın rahmetine kavuştu.

Peki, Karabük’de kendi adını ya da Yolbulan adını taşıyan bir okul, bir cami, kimsesizler için bir yurt, bir huzur evi veya buna benzer ne yapıldı?

Belki bizim bilmediğimiz çok sayıda hayır işleri yapmışlardır ve halen de yapıyorlardır.

Ama mesele bu değil…

Mesele uzun yıllar halka hizmet edecek, insanın geride bir eser bırakması.

Karabük’ün amcası rahmetli Mutullah Yolbulan bu Dünya’dan göçtü gitti, fakat adını yaşatacak arkasında bir eser yok.

Daha ne kadar hatırlanır onu da bilemiyoruz.

Ha, bakarsınız varisleri miras kavgasını bitirirler de Karabük’e rahmetli babalarının adına bir eser yaptırırlar belki

—————— OOOooOOO ——————

Gelelim bölgemizin zengin iş adamlarından olan LC Waikiki ortaklarından Safranbolulu iş adamı Sayın Şefik Dizdar amcamıza.

Her yıl Forbes Dergisinin Türkiye’deki en zengin ilk 100 iş adamı sıralamasında 1.2 Milyar Dolar şahsi serveti ile üst sıralarda yer alan Şefik Dizdar…

1939 Doğumlu olan Sayın Dizdar, 80 Yaşında Safranbolu Belediye Başkanlığına hazırlanıyor.

Kimi bu kararı eleştirirken, kimi destekliyor…

Peki, Şefik Dizdar’ın böyle devasa bir servet ile arkasında bırakabileceği kendi adını taşıyan bir İlkokul, bir lise, bir fakülte binası, bir huzur evi veya buna benzer toplum yararına bir eseri var mı?

Bizim bildiğimiz yok…

Ha belki onlarca öğrenciye burs veriyordur.

Cami inşaatlarına ciddi maddi destek veriyordur.

Ne bilelim, belki daha birçok hayır işi vardır.

Ama arkasında bırakacağı ve bu şehre kazandırabileceği bir eserden bahsediyoruz.

Bizim bildiğimiz yok.

Ama Şefik amcamız 80 yaşından sonra siyaset peşinde.

Festivaller peşinde.

Genç kızlarımızın podyumlara çıkarıldığı güzellik yarışmaları peşinde…

Ne diyelim…?

—————— OOOooOOO ——————

Son olarak Karabük’ün içinden çıkan ve şu an merkezi İstanbul’da olan KAPTAN D.Ç. Holding.

Marmara Ereğlisi’nde ark ocakları, demir çelik fabrikaları, limanları, gemileri olan Kaptan Demir Çelik Holding’in kurucusu Sayın Yaşar Kaptan Çebi…

Oğulları Sayın Ahmet Nur Çebi ve Sayın Tayfun Çebi…

Karabük’de doğdular, Karabük’de okudular ve büyüdüler.

Memleketleri her ne kadar Trabzon olsa da, Karabük’ün bağrından çıkan ve tüm variyetleri Karabük’ten doğan Çebi ailesi.

Karabük adına onlara bir çağrımız olacak.

İstasyon da kapattıkları haddehanelerinde yaklaşık 3-4 dönüm bir arsa mevcut.

Karabük’ün bir kent hastanesine ihtiyacı var.

Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi artık sağlık sektöründe halkın ihtiyaçlarına zor cevap veriyor.

Eski adı ile Devlet hastanesi, yeni adı ile Kent Hastanesi…

İstasyondaki o arsaya “Yaşar Kaptan Çebi Karabük Kent Hastanesi”

Karabük’de bazı okullara yaptırdığı bilgisayar sınıflarını, eğitime katkı amacıyla kurduğu vakfı, birçok burs hizmetlerini ve daha sayamadığımız nice toplum yararına hizmetleri, sosyal sorumluluk projelerini biliyoruz.

Allah uzun ve sağlıklı ömür versin, Yaşar Kaptan Çebi Marmara Ereğlisi’nde yaptırdığı 15 Temmuz Şehitler Endüstri Meslek Lisesi geçen sene hizmete girdi.

Ve şimdi de Yaşar Kaptan Çebi’nin bağrından bir hadde ustası olarak çıktığı Karabük’e bırakacağı eseri sabırsızlıkla bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
9 ADET YORUM YAPILDI
Metalci08 Kasım 2018 / 22:14 Cevapla

Dünya ahiretin tarlasidır ne ekersen onu bicersin… Ne bu can ne de bu mal mülk bizimdir. Mülkün sahibi Allahtir. Ve bizlerde bir gün bize verilen bu emaneti sahibine teslim edecegiz. O yüzden cokda aldanmayin dünya malına elbet bir gün sona erecek bu rüya.

RIFAT UĞUR ATAHAN07 Kasım 2018 / 14:41 Cevapla

SEVGİLİ ERGUN BAŞKAYA KARDEŞİM. SELAM VE SEVGİLERİMLE KARABÜK İÇİN ÇALIŞMALARIN VE TEŞVİK AMACI İLE GİRİŞİMLERİNDEN DOLAYI DA SİZİ KUTLUYORUM. YAŞAR KAPTAN ÇEBİ VE ÇOCUKLARI İLE BAZI AÇILIMLAR YAPMAK İSTİYORUM MÜSAADELERİNİZLE.. BİR DEFA AHMET NUR VE TAYFUN ÇEBİ KARDEŞLER TRABZON’DA DOĞDULAR, DOĞUM TARİHLERİNİ BİLİRSENİZ DOĞRULUĞU MEYDANA ÇIKACAKTIR, ZİRA BABASI YAŞAR KAPTAN ÇEBİ 1965 YILINDA TRABZON’DAKİ SERMAYESİNİ KARABÜK’E TAŞIYARAK BÜGÜNKÜ DURUMUNA KADAR TÜRLÜ MEŞAKKATLERE KATLANARAK GELEBİLMİŞLERDİR.. BU MEYANDA TRABZON DOĞUMLU OLAN YAŞAR KAPTAN ÇEBİ BEY’İN, TRABZON’DA DİKİLİ BİR AĞACI YOKTUR DİYEBİLİRİM. TABİİ Kİ, ORTA OKUL TERK OLMASININ VE TAHSİL YAPAMAMASININ EZİKLİĞİNDEN OLSA GEREK BİLHASSA EĞİTİM KURUMLARINA YARDIMLARI VARDIR. AYRICA HAYIR KURUMLARINA BAĞIŞLARI DA OLMUŞTUR.. AİLESİNDEN TRABZON’DA KALANLARINA HİÇBİR YARDIMI OLMAMIŞTIR DİYEBİLİRİM. YİNE DE TRABZON BELEDİYESİ ESKİ İŞYERİNİN BULUNDUĞU YAN SOKAĞA “YAŞAR KAPTAN ÇEBİ SOKAĞI” ADINI VERMİŞTİR.. ŞİMDİ GELELİM KARABÜK ÇALIŞMALARINA; 1965 TEN BERİ BİNLERCE İŞÇİ ÇALIŞTIRMIŞ, BİRÇOĞUNU EMEKLİ ETMİŞ, KARABÜK EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMUŞTUR. VERGİLERİNİ KARABÜK’TE YATIRMIŞ, KARABÜK’TE EN AZINDAN BENİM ÇALIŞTIĞIM DÖNEMLERDE BENİM ELİMLE PARTİLERE AYIRIM YAPMADAN YAPTIĞI NAKDİ YARDIMLAR, AYRICA MAHALLİ HALKTAN EV YAPIMINDA DEMİR İHTİYACI OLANLARA %30-40 İNDİRİMLE SATTIĞI DEMİRLER VE CAMİLERE, OKULLARA YAPTIĞI GÖRÜNMEYEN NAKDİ YARDIMLARINDAN ÖTÜRÜ, AYRICA DEMİR ÇELİK FABRİKASINI YÖNETİCİLİĞİ DÖNEMİNDE AYAĞA KALDIRARAK FAALİYETİNİN DEVAMINI SAĞLAMASINDAN ÖTÜRÜ KARABÜK ŞEHRİ VE İNSANININ VEFA BORCU VARDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.. ONUNLA ÇALIŞTIĞIM DÖNEMLERDE KARABÜK’TE YABANCI OLMASI NEDENİYLE TÜRLÜ FRAKSİYON İNSAN TÜRLERİ VE TİPLERİ İLE MÜCADELESİNİ DE BİLİYORUM, NELER ÇEKTİĞİNİ VE NASIL MÜCADELELER İÇİNDE OLDUĞUNU DA BİLİYORUM.. KARABÜK İLÇESİNİN (ŞİMDİ VİLAYETİNİN) İÇİMDE AYRI BİR YERİ VARDIR. 4 YIL KAPTAN HADDECİLİKTE ÇALIŞTIKTAN SONRA YEDEKSUBAY ASTEĞMEN OLARAK GÖREVİMİ DE YAPTIĞIM YERDİR, İKİNCİ EVİMDİR, TRABZON’DAN SONRA İKİNCİ VATANIMDIR.. ANCAK BİRŞEY ÇOK AĞIRIMA GİTMİŞTİR. YAKINLARINA ELİNİ UZATMAYAN YAŞAR KAPTAN ÇEBİ, EMEKLER VEREREK, PARA HARCAYARAK HİZMETE SUNDUĞU VE KARABÜKSPOR UN DA İSMİNİ VERDİĞİ “YAŞAR KAPTAN ÇEBİ” SAHASININ DAHA SONRALARI İSMİNİN SİLİNMESİ VE DE KARABÜK AHALİSİ VE CAMİASININ DA BUNA DUYARSIZ KALMASINI BEN BİR YAKINI OLARAK HAZMEDEMİYORUM.. BUNUN İÇİNDİR Kİ SİZDEN RİCAM, BU VE BUNUN GİBİ DUAYEN İNSANLARA TEŞVİK AMACI İLE DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMAMANIZDIR.. ONLAR NE ZAMAN NE YAPACAĞINI VE YAPABİLECEĞİNİ BİLİRLER.. BAKIN AHMETNUR ÇEBİ TRABZON DOĞUMLU BİR TRABZONLU OLDUĞU OLARAK BEŞİKTAŞ 2. BAŞKANI OLDUĞU HALDE TRABZON’DE ÇOK SEVİLEN VE TAKDİR EDİLEN BİR KİŞİDİR.. TRABZONLULAR BİR DEFA BİLE TRABZONA YATIRIM VE BAĞIŞ YAPMALARI HUSUSUNDA BİR TEKLİFTE BULUNMAMIŞLARDIR… BU VESİLE İLE BAŞARILARINIZI DİLER GÖZLERİNİZDEN ÖPERİM. SELAM VE SEVGİLERİMLE, ((okuyup önemsiyorsanız, isterseniz yayınlayın, isterseniz silip atabilirsiniz))

Elvan Turna07 Kasım 2018 / 11:58 Cevapla

Tebrik ederim bu konu ülkemiz insanlarının ne kadar bencil olduğu gerçeğini şu yüzüne çıkartıyor hep bananecilik bencillik ama bu yalan dünya’nın birde gerçek alemi var kefenin cebi yok Allah’ın bahsettiği zenginlikleri paylaşmak ve birilerine fayda sağlamak iyilik yapmak kadar güzel bir manevi rahatlık yok bence.. Bundan da önemlisi ekmeğini yediğin malına mal parana para kattığın memleketindeki insanlara faydan yoksa benim gözümde sen bir hiçsin…. Elinize emeğinize sağlık..

Kenan07 Kasım 2018 / 11:17 Cevapla

Bunları yapanlar devlete vergi ödememek içinmi yaptı eğer böyleyse bu nasıl bir sosyal sorumluluk projesi bunu sorgulamak lazım. Zaten devlete vergi ödemessen bu bir hayrı yok.

Doğrucu mahmut07 Kasım 2018 / 09:31 Cevapla

Neden yorumları yayınlamıyorsunuz

    Editör07 Kasım 2018 / 10:46 Cevapla

    Doğrucu Davut bey; Kimliğinizi gizleyip bizim üzerimizden klavye delikanlılığı yapmaya kalkarsan, biz de buna musade etmeyiz. Birilerine karşı ciddi derecedeyse suçlamalarınız olabilir. Bu sizin iddianızdır.
    Yayınlanmasını istiyorsanız Karabük Net Haber’in Facebook beğeni sayfasında söz konusu haberin paylaşımının altına kendi profilinizden yorum yazabilirsiniz. Hiç bir müdehale görmez. Anladınız mı….????

Savaş HALVAŞİ07 Kasım 2018 / 02:08 Cevapla

Ergün seni tebrik ederim . Yardımı gizki yapmak doğru olandır. Ama lmkanlari paylaşmak ve başkalarına örnek olarak tesvik etmek ise sarttir. Ben kendi mütevazı dunyamla Safranbolu icin cok emek harcadim . Keske daha fazla yapabilseydim. Ama sahip olduklarina ragmen yapabileceklerini yapmayanlari gordukce yaptiklarimla onur duyuyorum . Parasal yada kalıcı degeri onemli birsey yapamasamda , bugünlerde sahiplenen cok olsada , o gunlerde cok zorlandığım ve yapmaya çalışırken cok yalniz kaldigim Safranbolu markasini yaratmis olmak en buyuk gururum . Su donemlerde kanser hastalığım ile boğuşurken bana moral veren en buyuk etken o günlerde verdigim mücadale. Ve bugun Safranboluda yüzlerce insan turizmden gecimini sagliyor ve benim bunda emegim oldugu icin cok mutluyum. Kalemine saglik . Yazdigin hersey dogru ve anlamli

Karabüklü07 Kasım 2018 / 00:13 Cevapla

KAPTAN D.Ç. AİLESİ KARABÜK’E BİR ŞEY BIRAKIR MI BİLMEM AMA YOLBULANLARIN HAKKINI YEMEYİN ADAMLAR 190.000.000 LİRA BORÇ BATAĞINDA OLAN VE SON SÜRAT AMATÖRE GİDEN BİR KARABÜKSPOR ESERİ BIRAKTI!!!!

Çetin06 Kasım 2018 / 22:07 Cevapla

Çok yürekli bir yazı
Saygı duydum size

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER