Karabük Net Haber

KARABÜK’ÜN KADERİ İLE OYNUYORLAR

KARABÜK’ÜN KADERİ İLE OYNUYORLAR
Bu haber 11 Eylül 2014 - 19:32 'de eklendi. 45 kez görüntülendi.

dereevler-proje-iptal

 

DEREEVLER SEMTİNE YAPILACAK OLAN PROJEYİ İPTAL ETTİREN MİMARLAR ODASINA TEPKİLER BÜYÜYOR

 

BİRER DAİRE SAHİBİ OLMA UMUDU SÖNEN DEREEVLER SEMTİ SAKİNLERİ BÜYÜK ÖFKE İÇİNDE

 

TUNCAY ÖZCAN “BUNLAR KARABÜK’ÜN KADERİ İLE OYNUYOR”

 

MİMARLAR ODASI BAŞKANI İLYAS ÇAVUŞOĞLU, BASINDAN KAÇIYOR

 

Karabük’ün Dereevler semtinde uygulanacak olan Revizyon İmar Planı, Karabük Mimarlar Odası’nın müracaatı ile geçtiğimiz günlerde durdurulmuştu.

Karabük Mimarlar Odası, Dereevler’de yapılacak olan yeni konutlar ile ilgili imar planını için yargıdan yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştı.

Yine Mimarlar odasının girişimleri ile bu sefer Ankara Mimarlar Odasının Kastamonu Bölge İdare mahkemesine açtığı dava ile söz konusu bu revizyon imar planı komple iptal edildi.

“Kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları bakımından hukuka uyarlık bulunmamaktadır” gerekçesi ile iptal edilen proje, Dereevler halkını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

DEREEVLER HALKI İSYANDA

Dereevler’deki yarım asırlık tek katlı evlerde oturan ve tüm olumsuz yaşam koşulları içinde hayat sürdürmeye çalışan Dereevler sakinleri, Mimarlar Odasının bu girişimleri karşısında öfkeye kapıldılar.

Kimilerinin kooperatif kurarak özel inşaat şirketleri ile anlaştığı, kimilerinin ise direk özel inşaat firmaları ile anlaştığı Dereevler sakinleri “Burası zaten yaşanacak bir yer olmaktan çıktı. Mezbelelik bir halde yaşıyoruz. Burada hayatımızı sürdürmekten artık korkmaya başladık. Mağaraya benzer evlerimizin yerlerine modern birer daire sahibi olmamıza kesin gözü ile bakıyorduk. Şimdi ne olacak, biz buralarda nasıl yaşayacağız.” Şeklinde görüş beyan ediyorlar.

DEREEVLER SEMTİ ÇOK KÖTÜ HALDE

Karabük Demir Çelik Fabrikaları tarafından işçi lojmanları olarak 1960’lı yıllarda yapılan Dereevler semtinin şu anki durumu adeta felaket bir halde.

Otların ve ağaçların arasında bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş evlerin bulunduğu semtin içine insanlar girmekten korkuyor.

Çok sayıda terkedilmiş ve yarı yıkılmış halde olan evlerin önümüzdeki günlerde şarapçıların, uyuşturucu bağımlılarının ve sokak serserilerinin meskeni haline gelmesinden korkuluyor.

TAŞ YAPI SAHİBİ TUNCAY ÖZCAN, SERT KONUŞTU

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Karabük Belediyesinin meclis onayından çıkan ve şehircilik ilkelerine aykırı bulunan Karabük revizyon imar planının iptal edilmesine Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Tuncay Özcan sert bir dille eleştirerek, “Mimarlar Odası Karabük’te ve Türkiye’nin bir çok yerinde bana göre asli görevlerini yapmamakta. Sadece itiraz ve şikayet etmeyi asli görev olarak kabul etmekte” dedi.

Karabük’ün KARDEMİR ile birlikte hızlı yapılaşmayla kurulmuş planlama ve şehircilik eksiklikleri bulunan ve üçte ikisi gece kondu olan bir kent olduğunu belirten Tuncay Özcan şunları söyledi;

“Karabük birinci derece deprem kuşağında. Çerkeş’teki fay hattı çok yakınımızda. Kentsel dönüşümün bizim algıladığımız tarafı nedir? İnsanların yaşadıkları, doğdukları ve büyüdükleri yerlerde anı değerlerini de koruyarak muhafaza ederek buralarda dönüşümün sağlanması ve Karabük’te daha güvenilir, daha sağlıklı daha modern çağdaş şartlarda insanların yaşamını sağlamak. Zaten kentsel dönüşümün mantığı da bu. Yani şu anda ben bile Karabük’ün üçte ikisi kendi tabutunun içinde yaşıyor. Bundan yıllar önce imar ve inşaatla ilgili yönetmelikler birçok defa değişti. Bundan 30 sene önce kullanılan demir kalitesi ile beton kalitesi ile şimdikiler farklı yani birçok şey farklı. Şuanda ki yapılar daha sağlıklı, güvenilir çağdaş ve uzun ömürlü binalar. Peki biz buralarda kentsel dönüşümü nasıl yapacağız? Bu kenti nasıl bir modern kent haline getireceğiz. İnsanları güvenli yapılara nasıl taşıyacağız? Zaten buralarda yaşayan insanların sosyo-ekonomik düzeyleri yeterli olsa, belki bu tip ihtiyaçlarda kalmayacak. Ama buralarda yapacağımız çalışmaların rantları çok yüksek çok para kazanılan işler değil. İnsanların buralarda yerlerini alıp imar şartlarını yerine getirmek suretiyle hem onları buralarda modern konutlara taşımak, hem de şehircik anlamında kente bir katkıda bulunmaktır. Bizim müteahhitler olarak misyonumuz bu” ifadesinde bulundu.

“Şikayet etmeleri dışında amaçları nedir?”
Mimarlar odasının internet sayfasında ‘Karabük için sevindirici karar’ diye başlık atıldığına dikkat çeken Tuncay Özcan, “Bunun acaba neresi Karabük için sevindirici. Bence sevindirici bir tarafı yok. Çünkü niye sadece dereevler projesi değil. Bugün Namık Kemal, Kurtuluş, Atatürk, Soğuksu, Kayabaşı, Fevzi Çakmak, Adatepe gibi birçok yerin kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Bu karar diğer mahallerde ki, düşünceleri de baltalamıştır. Kentsel dönüşümde gayret gösterin diyen müteahhit arkadaşları da korkutmuş durumdadır. İşte biz bir şeyler yapıyoruz, çalışma yapıyoruz, yerler alıyoruz, bedeller ödüyoruz ama bir karar Mimarlar Odasından proje durdu, proje iptal edildi. Şehirde yapılan diğer yatırımlarla ne kadar alakadar oluyor. Mimarlar Odasının görevi sadece şikayet etmek midir? Sadece mahkeme açmak mıdır? Onların kuruluş misyonu ve amacı nedir? Şikayet etmelerinin dışında amaçları nedir, bunları da sorgulamak lazım” dedi.

“Davulun sesi Ankara’dan hoş geliyor demek”
İmar planın iptal edildiği Dereevler’de 159 tane 1960’lı yıllarda tek katlı, iki katlı yığma, inşaat kalitesi olarak bahsedemeyeceğimiz kadar kalitesi olmayan binalar var diyen Özcan şunları söyledi:

“Birçok bina şu anda yıkık ve dökük durumda, yarın insanlar buralara oturamadıkları için terk ettiler ve terk etmek zorunda kaldılar. Yarın buralar ne olacak. Güvenlik açısından zafiyet gösteren, yarın veya bir gün buralar tinercilerin berduşların yuvası olacak. Acaba o zaman Mimarlar Odası vicdanen rahat olacak mı? Veya başka imkanı olmayıp da başka eve taşınamayan, ev alamayan yarın bir gün depremde, yağmurda, fırtınada bunun altında kalıp birkaç kişi Allah göstermesin ölse, yaralansa Mimarlar Odası bundan mutlu mu olacak. Yani davulun sesi Ankara’dan hoş geliyor demek ki, yani Ankara’dan doğru dava açmak, böyle başlıklar atmak kolay geliyor. Acaba Ankara’daki yetkililer geldiler, burayı gördüler mi? Buradaki durumu fark ettiler mi? Kesinlikle zannetmiyorum. Bu diğer yapılacak kentsel dönüşümleri de baltalayan bir harekettir. Karabük ve şehir adına samimiyetten uzak bir harekettir. Bundan sonra bizler de Mimarlar Odasını takip edeceğiz. Asli görevlerini yapıp yapmadıklarını sorgulayacağız. Bu tür karar ve şikayetlerin kişi ve kurumlara göre değişip değişmediğini de sorgulayacağız. Bu proje için bu kararı vermekle her şey bitmiş değildir. Buz buradaki kanuni ve hukuki mücadelemizi yerine getireceğiz ve bunu sonuçlandırmaya gayret edeceğiz. Söylem olarak hava akımının kesildiğinden bahsediyorlar. Burada bizim konuşlandıracağımız binaların bizden vaziyet planını isteyip, bir bakıp hava akımının kesilip kesilmediğini acaba tespit ettiler mi? Burada kat izni resmi olarak yedi kattır. Yanı başında 17 katlı binalar var. Esentepe tarafında yüksek binalar var. Bunlar yapılırken bu hava akımı kesilmiyor muydu? Ben bu kararı tamamen samimiyetten uzak buluyorum. Burada fakir, fukaranın da başını sokacak bir ev almasına mani olunmuştur. Bu insanların şuan oturdukları binalarda yarın bir gün başlarına bir iş gelirse, bunun da tek sorumlusu Mimarlar Odasıdır. İnşallah Allah göstermez, kötü şeyler olmaz. Sonuç olarak ben halen Karabük’te konut ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Bunu Karabük’ün tüm mahallelerine yaymak, daha güvenlikli ve çağdaş yaşam alanları oluşturmamız gerekiyor”  

MİMARLAR ODASI BAŞKANI İLYAS ÇAVUŞOĞLU, SUSKUN

Karabük Mimarlar Odası Başkanı İlyas Çavuşoğlu ile Karabük Net Haber olarak yaptığımız telefon görüşmesinde, Çavuşoğlu’nun çok agresif, sinirli ve tepki içinde olduğunu gördük.

İşlerinin yoğunluğunu bahane gösteren Çavuşoğlu, basın mensuplarının sorularından adeta kaçmaya çalışıyor.

Önümüzdeki günlerde basına açıklama yapabileceğini belirten Çavuşoğlu, alınan kararın doğru olduğunu savundu.

KAMUOYUNDAN MİMARLAR ODASINA TEPKİLER BAŞLADI

Karabük’ün ortasında bir mezbelelik alan olarak yıllardır duran Dereevler Semti’ne uygulanacak projeler ile modern bir hal alacağını ifade edenler, “Şimdi ne olacak. O rezil halde duran Dereevler’i Mimarlar Odası Başkanı İlyas Çavuşoğlu ve Mehtap Başaran sayesinde bir utanç tablosu olarak duracak. Mimarlar Odası’nın böyle sessiz sedasız arkadan işler çevirerek Karabük’ün kaderi ile oynamasından herkes bıktı” şeklinde görüş beyan edenler var.

İLYAS ÇAVUŞOĞLU VE MEHTAP BAŞARAN SIKINTIDA

Dereeveler semtindeki imar revizyon projesini iptal ettirerek, orada yaşayan insanların modern birer daire sahibi olma umutlarını söndüren Karabük Mimarlar Odası Başkanı İlyas Çavuşoğlu ve Mehtap Başaran’a karşı büyük tepki gösteriyorlar.

Daire sahibi olma umudu sönen bu kişiler arasından, Mimarlar Odası yöneticilerine karşı bir saldırı yapmaları an meselesi olarak ifade ediliyor.

 

İŞTE DEREEVLER SEMTİNİN SON HALİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
13 ADET YORUM YAPILDI
Duygu15 Eylül 2014 / 10:47 Cevapla

Mimarlar ODası değil ki burada mesele burada bir dava sonucu var. Mahkeme karar vermiş. Demek ki uygun görmüş

ŞEYHÜLİSLAM13 Eylül 2014 / 23:18 Cevapla

BEN DEREEVLER’İN KARABÜK’E YAKIŞIR VE YEŞİL DOKUSUNA FAZLA ZARAR VERİLMEDEN, ÇOK MODERN BİR HAL ALACAĞINA, İNANCIMI YİTİRMEDİM. AMA MİMARLAR ODASININ KAYGILARI BENCE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. HÜRMETLER.

ŞEYHÜLİSLAM12 Eylül 2014 / 19:21 Cevapla

KÖYLÜ; BAK BU YEŞİL ALANLARI YOK EDİP DEREEVLERİ BETONLAŞTIRACAKLARMIŞ. HADİ Bİ YORUM YAP, GÖZÜNÜN YAĞINI YİYEYİM :))))))))) HÜRMETLER.

    Köylü13 Eylül 2014 / 13:05 Cevapla

    Sen varsın ya bana ne gerek var. Aynı konuya daha şimdiden 3 tane yorum yazmışsın.

krbkl7812 Eylül 2014 / 17:47 Cevapla

eski Kardemir lojmanlarına bir gecekondu demedikleri kaldı.

Abdullah Bakır12 Eylül 2014 / 11:13 Cevapla

her yer bina, her yer bina. eğer bina yapmak istiyorsanız şehrin merkez bölgelerine yapmayın. dışarıya doğru yayılın. Dereevler bölgesine de amerikadaki central park gibi bir yer yapılabilir. haydi belediye iş başına…

Haksızlık12 Eylül 2014 / 11:00 Cevapla

İşin iç yüzünü görmeden, bilmeden yüzeysel, fakir edebiyatı ve kentsel dönüşüm edebiyatı yaparak olaya bakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda bence hem yetkililer hem de kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Bildiğim kadarıyla alan kentsel dönüşüm alanı değil, normal imarlı bir alan. yani 100. yıl neyse beşbinevler neyse oranın durumu da odur.

Ama vatandaşların beklentisi daha oluyor. bütün fırtına bundan kopuyor. yüzüncü yılda 10 dairelik yere 5 daire verilirken atıyorum kayabaşında 10 dairelik yere 3 daire veriliyor. Neden çünkü cazibesi o kadar.

Dereevlerde 10 kişi bir araya gelmiş 10 dairelik yer almışlar. Şimdi müteahhit bize bir daire versin diyorlar.(yani toplam 10 daire) Zaten yere o kadar sığıyor, o zaman müteahite ne kalacak. hiç.. çözüm ne? belediyeye git 10 daire sığan yeri 20 daire yap dolayısıyla 20’nin 10’u vatandaşın 10’u mütaehitin olsun. Burada yapılan budur.

O zaman kayabaşındaki adamın yerini niye 20 daireye çıkarmıyorsunuz? Cevap buradakiler mağdur. Kayabaşı mağdur değil mi? cevap yok.

Peki daha önemlisi o arsayı satın aldıklarında kaç daire sığacağını biliyorlar mıydı. evet biliyorlardı. Biraz ileride benim yerim var, benim yerim neden 10’dan 20’ye çıkmadı? Peki nedir o zaman şapkadan tavşan çıkarma gayreti……. ?

Bana kalırsa mahkeme doğru karar vermiş, fakat gerekçeleri yanlış. Yada biz gerekçelerin hepsini bilmiyoruz. Rüzgar müzgar hak getire.

müdür12 Eylül 2014 / 09:46 Cevapla

ANLATILDIĞI GİBİ ORALARDA GARİP GARİBAN FAKİR FUKARADAN ÇOK BURASI DEĞERLENECEK DİYE GARİBANLARIN ELİNE 5 10 BİN LİRA VERİP KOOPERATİF HAKKINI ALAN UYANIKLAR DA VAR. TAM 3 YILDIR AÇ GÖZLERİNİ DOYURACAK BİR MÜTEAHHİT BULAMAMIŞLARDI TAM BULDUK DERKEN YİNE YAYDILAR AÇ GÖZLÜLÜĞÜN SONU. TUNCAY BEYİN FAKİR FUKARA DEDİĞİ ADAMLAR EVLERİNDE HİLTON LAVABO, YERLER GRANİT OLACAK, YOK JAKUZİLİ KÜVET OLACAK DİYEN ADAMLAR. KİMSE DEMOGOJİ YAPMASIN İYİ OLDU OHHHHHHH…

ŞEYHÜLİSLAM12 Eylül 2014 / 00:36 Cevapla

İNSANLAR MİMARLAR ODALARINA, DAHA ÇOK YAPTIKLARI İŞTEN DOLAYI DEĞİL, SİYASİ KARŞITLIK VE DÜŞMAN GÖZÜ İLE BAKILIYOR. OYSA MİMARLAR ODALARINA, DÜŞÜNCELERİ VE HASSAS OLDUKLARI İŞLER NEDENİ İLE BAKILSA, BENCE DAHA YAPICI DÜŞÜNCEYE SAHİP OLDUKLARINI ANLARSINIZ, DİYE DÜŞÜNÜYORUM. HÜRMETLER.

Çelik7811 Eylül 2014 / 23:34 Cevapla

Yıllardır Mimarlar odasının yönetimi aynı kişiler. Müteahhitler niye şimdi mızıldıyor. Yıllardır bu kişiler Belediye’ye kan kusturmuyorlarmı? İşlerine gelse böyle yapmazlar. Müteahhitler de iş yaptırdığı mimarları örgütlesinler. Demekki bu kişilerin mimarları yönetimlerde değil!! İddiaya da girerim. Hatta belkide kendileri müteahhitlik yapıyorlardır ve oralardan iş alamıyorlardır.

Kemal11 Eylül 2014 / 21:49 Cevapla

Tuncay Özcan ın tespitleri doğru bu kadar yüksek binalar yapıldı daha da yapılacak ozaman neredeydi mimarlar odası… Acaba kendi üyeleri olan mimarlar ne diyor bu karara, sonuçta bu yerlerin projelerini onlar çizecek bu işten para kazanıp oda aidatlarını ödeyecekler. Mimarlar odasının başkanları hep aynı kişiler, halef selef gibi sürekli kendi aralarında dönüyor, genç isimlerinde buralara aday olması lazım.

Safran11 Eylül 2014 / 21:14 Cevapla

Hukukun üstünlüğü….. planlar mahkeme kararı ile iptal edilmiş.

ŞEYHÜLİSLAM11 Eylül 2014 / 19:53 Cevapla

BU SORUNLAR AŞILAMAYACAK SORUNLAR DEĞİLDİR. AMA SONUÇTA HERKES HUKUKA SAYGI GÖSTERMELİDİR. HÜRMETLER.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER